Članak o traženju posla na društvenim medijima ne može početi bez spominjanja LinkedIna. Riječ je o društvenom mediju pokrenutom 2002. i posebno osmišljenom za profesionalno umrežavanje i zapošljavanje. LinkedIn nudi različite alate i mogućnosti, a mi smo sastavili popis nekoliko naših omiljenih.
Pridružite se grupama: Očit i logičan početak. Na LinkedInu postoji više od 1,7 milijuna grupa posvećenih ne samo pojedinim poduzećima, nego i umrežavanju, organizacijama i posebnim temama. Pridruživanje grupama omogućit će vam pristup stručnjacima, osobama koje imaju iste interese ili ideje kao vi, a možda čak i potencijalnim poslodavcima.
Potražite posao: Pretraživanje poslova na LinkedInu funkcionira na sličan način kao na mnogim drugim tražilicama poslova, odnosno možete pretražiti otvorena radna mjesta i prijaviti se za njih. Osim mogućnosti ručnog pretraživanja, stranica će vam preporučiti poslove koji bi vas mogli zanimati na temelju vašeg profila i profesionalnih interesa (vidjeti u nastavku). To može biti izvrstan prečac do zanimljivih radnih mjesta koja su izravno objavili poslodavci.
Aktivirajte svoje profesionalne interese: Ova mogućnost, koja se nalazi na kartici „Jobs” („Poslovi”), omogućuje vam da poslodavcima date do znanja da ste u potrazi za poslom. Možete istaknuti nazive radnih mjesta koja vas zanimaju, lokacije, vrste ugovora, sektore, i datume početka. Uključite mogućnost „Career interests” („Profesionalni interesi”) i navedite što detaljnije podatke kako biste pokazali svoj interes potencijalnim poslodavcima.
Pobrinite se da drugi potvrde vaše vještine: Lako je sastaviti popis vještina, ali poslodavac obično ne može ocijeniti je li taj popis istinit. Zato postoji mogućnost potvrđivanja vještina – vještine koje su drugi potvrdili pokazuju da nije riječ samo o vašoj procjeni, što osobama koje su u potrazi za novim zaposlenicima osigurava dodatnu razinu jamstva.
Procjenjuje se da se na Twitteru svakodnevno objavi 500 milijuna tweetova, što ovaj društveni medij čini bogatim izvorom informacija, najnovijih trendova i vijesti. Twitter je također izvrsno mjesto za pretraživanje mogućnosti zaposlenja, posebno ako volite pretraživati „u pokretu”.
Pratite ključne riječi („hashtagove”): Većina poslodavaca upotrebljava ključne riječi kada objavljuje oglase za slobodna radna mjesta na Twitteru. Brzo i redovito pretraživanje ključnih riječi kao što su #job (#posao), i onih konkretnijih ako ste se usmjerili na određeno poduzeće ili radno mjesto, dovest će vas ravno do mogućnosti zaposlenja.
Pratite najbolje: U svakom sektoru postoje vodeća poduzeća i utjecajne osobe. Praćenje objava tih ljudi i organizacija omogućuje vam proširivanje mreže i brz pristup njihovim najnovijim objavama.
Usmjerite svoje objave: Objave o određenom sektoru ili temi jednostavan je način pokazivanja interesa. Možda ćete primijetiti i da na taj način privlačite i relevantnije pratitelje ili lakše pronalazite korisne profile koje možete pratiti.
Potražite posao: Iako Twitter nema klasičnu ugrađenu funkciju pretraživanja kao što to ima LinkedIn, mogu vam pomoći internetske stranice kao što su Jobs By Twitter i Twit Job Seek. Slijedite upute na tim stranicama kako biste pronašli mogućnosti zaposlenja koje vas zanimaju.
Facebook je vjerojatno najmanje očit izbor kad je riječ o traženju posla putem društvenih medija, ali to ne znači da vam nema ništa za ponuditi. Facebook je i dalje jedan od najčešće korištenih društvenih medija, a u prosjeku ima gotovo 1,5 milijardu svakodnevno aktivnih korisnika. Ako tome dodamo činjenicu da više od 60 milijuna poduzeća ima svoju stranicu na Facebooku, jasno vam je da je njegova prisutnost na ovom popisu opravdana.
Proširite svoju mrežu: Najvažniji je korak na Facebooku pridruživanje relevantnim grupama i „lajkanje” stranica osoba i poduzeća koji su vam zanimljivi. To će vam omogućiti pristup svim njihovim najnovijim vijestima i radnim mjestima. Postavke računa možete prilagoditi i kako biste osigurali primanje obavijesti e-poštom kad god oni nešto objave te se na taj način možete osigurati da ne propustite prilike.
Izradite profil posvećen pronalasku posla: Želite li otići korak dalje, razmislite o otvaranju novog „profesionalnog” profila. To vam omogućuje da imate novi prostor na kojem možete predstaviti svoje talente i istodobno zadržati svoj osobni prostor na kojem možete nastaviti objavljivati fotografije s odmora i zabavne memove.
Opći savjeti
Redovito ažurirajte svoj profil: Bez obzira na to koju platformu društvenih medija odlučite upotrebljavati, imajte na umu da upečatljivost profila ovisi o informacijama koje on sadržava. Pobrinite se da održavate svoj profil detaljnim, relevantnim i ažurnim kako biste osigurali da što bolje iskoristite svoj potencijal za zapošljavanje.
Ostanite profesionalni: Društveni mediji podržavaju određenu razinu neformalnosti. To je u redu kad se dopisujete s prijateljima, ali osobe koje su u potrazi za novim zaposlenicima ipak će očekivati nešto malo profesionalnije. Razmislite o tome tko čini vašu publiku i kako biste im se trebali obratiti prije nego što kliknete na gumb „Pošalji”. I zapamtite da društveni mediji jako dobro pamte – pobrinite se da ne požalite zbog nečega što ste objavili prije pet godina!
To su bili naši najvažniji savjeti za upotrebu društvenih medija u svrhu traženja zaposlenja. Sada je na vama da se pokrenete i dobro ih iskoristite. Sretno!
U suradnji s EURES-om, europskim portalom za mobilnost pri zapošljavanju.
Korisne poveznice:
Pročitajte više:
Pronađite savjetnika EURES-a
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događanja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedInu
Pojedinosti
- Datum objave
- 18. travnja 2019.
- Autori
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Savjeti
- Društveni mediji
- Mladost
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles