Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel18. aprill 2019Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat3 min lugemist

Töökoht sotsiaalmeedia kaudu?

Üle kahe miljardi inimese kasutab iga päev sotsiaalmeediat, et suhelda sõpradega, jagada pilte, vaadata naljakaid videoid ja muud sellist. Sotsiaalmeedial on aga teisigi häid kasutusvõimalusi. Selles artiklis uurime, kuidas võib sotsiaalmeedia olla suurepärane viis unistuste töökoha leidmiseks.

Social media: A job hunting tool?
EURES

LinkedIn

Sotsiaalmeedias töö otsimist käsitleva artikli alguses tuleb tingimata nimetada LinkedIni. See 2002. aastal käivitatud veebisait loodi spetsiaalselt kutsevõrgustike loomiseks ja värbamiseks. LinkedInis on mitmesuguseid tööriistu ja funktsioone, mille hulgast valisime oma lemmikud.

Liituge gruppidega.Alustuseks on ilmselge, ent loogiline valik liituda mõne grupiga. LinkedInis on üle 1,7 miljoni grupi nii konkreetsete ettevõtete kui ka võrgustike loomise, organisatsoonide ja eriteemade jaoks. Grupiga liitudes saate juurdepääsu spetsialistidele, sarnaste huvide või ideedega inimestele ning võib-olla isegi potentsiaalsetele tööandjatele.

Otsige töökohti.LinkedInis töö otsimine toimub sarnaselt teistele tööotsingumootoritele – saate otsida vabu töökohti ja neile kandideerida. Lisaks otsinguvõimalusele soovitab veebileht teile ka ise teie profiili ja karjäärihuvide põhjal tööpakkumisi (vt allpool). See võib olla otsetee tööandjate postitatud huvitavate ametikohtade juurde.

Kuvage oma karjäärihuvid.Töökohtade (Jobs) vahelehel oleva valikuga saate värbajatele teada anda, et otsite tööd. Seejuures saate täpsustada, millised ametinimetused, asukohad, lepinguvormid, valdkonnad ja töösuhte algusajad teid huvitavad. Lubage karjäärihuvide kuvamine ja sisestage võimalikult põhjalik teave, et oma huvidest võimalikele tööandjatele teada anda.

Laske teistel oma oskusi kinnitada.Oskuste loetelu koostamine on lihtne, aga tööandjal ei ole tavaliselt võimalik selle paikapidavust kontrollida. Seetõttu on oluline kinnitamise funktsioon. Kinnitatud oskused hõlmavad enamat kui üksnes teie enda hinnangut ja see annab värbajatele kindlustunnet.

Twitter

Twitteris saadetakse iga päev hinnanguliselt 500 miljonit säutsu. Seetõttu on see rikkalik teabe, uusimate trendide ja uudiste allikas. Lisaks on sealt hea töövõimalusi otsida, eriti kui eelistate seda teha muude toimetuste kõrvalt.

Jälgige teemaviiteid.Enamik värbajaid kasutab Twitteris vabade töökohtade reklaamimisel teemaviiteid. Otsige iga natukese aja tagant kiirelt teemaviiteid, näiteks #töökoht. Kui teid huvitab konkreetne ettevõte või ametikoht, siis tasub kontrollida ka spetsiifilisemaid viiteid.

Jälgige olulisi tegijaid.Igas valdkonnas on juhtivad ettevõtted ja mõjukad esindajad. Selliste inimeste ja organisatsioonide jälgimine ei laienda mitte ainult teie kontaktvõrgustikku, vaid annab ka kiire juurdepääsu igal uuele säutsule.

Säutsuge sihipäraselt.Konkreetse valdkonna või teema kohta säutsumine on hea võimalus näidata oma huvi. Pealegi võib see aidata teil saada uusi asjakohaseid jälgijaid või avastada jälgimist väärivaid kontosid.

Otsige töökohti.Ehkki erinevalt LinkedInist puutub Twitteril oma tööotsingumootor, on abiks sellised veebilehed nagu Jobs By Twitter ja Twit Job Seek.Jälgige veebilehtedel olevaid juhiseid, et leida huvipakkuvaid tööpakkumisi.

Facebook

Facebook ei ole kindlasti esimene sotsiaalvõrgustik, mida töö otsimisega seostada, aga siingi on omad võimalused. Facebooki kasutab iga päev peaaegu 1,5 miljardit kasutajat, mistõttu on see jätkuvalt maailma suurim ja populaarseim suhtlusvõrgustik. Võttes arvesse, et rohkem kui 60 miljonil ettevõttel on oma Facebooki leht, on Facebooki koht siin nimekirjas igati õigustatud.

Avardage oma kontaktvõrgustikku.Facebookis on põhiline liituda asjakohaste gruppidega ning märkida meeldivaks teid huvitavad inimesed ja ettevõtted. Nii on teil kohe juurdepääs nende uusimatele postitustele ja töövõimalustele. Saate ka muuta oma konto seadeid nii, et saaksite teavitusmeili iga uue postituse kohta ega magaks maha ühtegi võimalust.

Looge sihipärane tööotsimisprofiil.Kui tahate astuda veel sammu edasi, võite kaaluda täiesti uue nn tööprofiili loomist See annab teile puhta lehe oma oskuste näitamiseks, mis ei sega seejuures isikliku profiili alt puhkusepiltide ja meemide jagamist.

Üldised nõuanded

Uuendage oma profiili.Olenemata sotsiaalmeediaplatvormist on teie profiil alati üksnes nii hea kui sellel esitatud teave. Hoidke oma andmed aja- ja asjakohased, et parandada töö leidmise võimalust.

Olge professionaalne.Sotsiaalmeedia soodustab teatavat mitteametlikkust. Sõpradega suheldes pole sellest lugu, aga värbajad ootavad professionaalsemat suhtumist. Enne postituse tegemist kaaluge hoolikalt, kellele see on suunatud ja kuidas tuleks selle isiku või asutuse poole pöörduda. Ärge unustage, et sotsiaalmeediaplatvormidel on pikk mälu. Vältige viie aasta taguse postituse või säutsu kahetsemist.

Need on meie peamised nõuanded sotsiaalmeedia kasutamiseks tööotsingutel. Nüüd on teie kord tegudele asuda ja neid nõuandeid kasutama hakata. Soovime edu!

Artikkel koostati koostöös EURESega (Euroopa tööalase liikuvuse portaal).

 

Seotud lingid:

LinkedIn

Twitter

Facebook

 

Lisateave:

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

Otsi EURESe nõustajaid

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
 • Nõuanded ja soovitused
 • Sotsiaalmeedia
 • Noorus
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.