W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił znaczny wzrost liczby młodych Europejczyków, którzy decydują się podjąć studia wyższe. W wielu krajach studia zaczęły być postrzegane jako naturalny kolejny etap po szkole średniej. Wyższa uczelnia albo praca: młodzi ludzie nie mieli wielu innych opcji. Choć w ostatnich latach podejście znaczenie się zmieniło i coraz większą wagę przypisuje się kształceniu i szkoleniu zawodowemu (VET) oraz praktykom zawodowym, wiele firm i organizacji wciąż wymaga od kandydatów na pracowników dyplomu wyższej uczelni.
W niektórych branżach, przede wszystkim w sektorze naukowym lub medycznym, sam charakter stanowisk pracy sprawia, że dyplom uniwersytecki rzeczywiście jest niezbędny. Ale co z pozostałymi branżami? Czy to możliwe, że pracodawca rezygnuje z idealnego kandydata tylko dlatego, że ten młody człowiek zdecydował się podjąć pracę zamiast studiować?
Wydaje nam się, że tak.
Doświadczenie
Osoby nieposiadające dyplomu wyższej uczelni mają do zaoferowania nie mniej niż absolwenci; ich mocne punkty są po prostu inne. Choć może brakować im wiedzy i umiejętności związanych z najnowocześniejszymi technologiami, które opanowaliby na uczelni, prawdopodobnie posiadają większe, czasami nawet wieloletnie doświadczenie zawodowe bezcenne dla każdej firmy, której zależy na rozwoju. Znajomość branży, klientów, procedur i podejść sprawia, że takie osoby są doskonale przygotowanymi pracownikami dysponującymi wiedzą na temat branży, a tej często brakuje absolwentom wyższych uczelni.
Umiejętności miękkie
Komunikacja, praca zespołowa, rozwiązywanie problemów, negocjacje... praca wymaga czegoś więcej niż tylko wiedzy praktycznej. Chociaż studenci z pewnością znają zasady efektywnej komunikacji i pracy zespołowej, te „miękkie umiejętności” zazwyczaj najlepiej rozwija się właśnie w miejscu pracy. W odróżnieniu od wielu absolwentów wyższych uczelni, młodzi pracownicy zdążyli już opanować umiejętność radzenia sobie z obowiązkami, pracy pod presją i zarządzania czasem.
Znajomość środowiska pracy
Pierwsza praca po studiach może być szokiem. To nie tylko zupełnie nowe środowisko: funkcjonowanie w miejscu pracy wymaga innego podejścia niż życie na uczelni. Dostosowanie się i zdobycie umiejętności współpracy z kolegami, z których każdy może mieć własne podejście do wykonywanych zadań i osobliwe przyzwyczajenia, zajmuje trochę czasu.
Dla osób z doświadczeniem zawodowym przejście do nowego miejsca pracy może okazać się łatwiejsze, ponieważ wiedzą już, jak funkcjonować w środowisku pracy. Dzięki zdobytym dotychczas umiejętnościom, od razu wnoszą też pewną wartość do firmy. W odróżnieniu od osób, które dopiero ukończyły studia, nie wymagają przeszkolenia.
Na równych prawach
Nie twierdzimy oczywiście, że firmy nie powinny zatrudniać absolwentów. Mają oni wiele do zaoferowania, a studia to także cenna lekcja życia. Pragniemy jedynie zachęcić przedsiębiorstwa i organizacje do większej otwartości i traktowania kandydatów z doświadczeniem zawodowym na tych samych prawach, co osoby z dyplomem wyższej uczelni. W ten sposób zwiększają swoje szanse na znalezienie idealnego kandydata na dane stanowisko.
Pierwszorzędny personel potrzebuje pierwszorzędnego miejsca pracy, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi5 wskazówkami dla pracodawców, którzy chcą stworzyć dynamiczne środowisko pracy. Mogą okazać się cennym źródłem inspiracji!
Więcej informacji:
Znajdź doradcę EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracyEURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
EURES na Google+
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 25 października 2017
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/Przedsiębiorczość
- Trendy rekrutacyjne
- Młodzież
- Powiązane sekcje
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles