Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva6. září 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 5 min

Hotel v Německu nalezl naléhavě potřebné pracovníky na volná místa za pomoci sítě EURES

Pro podniky působící v oblasti cestovního ruchu a pohostinství je dnes důležitější než kdy jindy nalézt na volná pracovní místa zaměstnance ze zahraničí. Malé a střední podniky však často nemají k dispozici prostředky či sítě, aby mohly organizovat mezinárodní nábor zaměstnanců.

Hotel in Germany fills urgent vacancies with the help of EURES
Romantik Berghotel Astenkrone

Podniky v Německu už ale naštěstí nejsou na hledání kvalifikovaných mezinárodních odborníků samy. Mezinárodní oddělení německé veřejné služby zaměstnanosti, Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV), jim totiž pomáhá s hledáním potenciálních uchazečů ze zahraničí se schopnostmi a dovednostmi, které na německém trhu chybí.

V tuto chvíli také přichází na řadu EURES. Služba ZAV, jakožto člen sítě EURES, používá k podpoře zaměstnavatelů databáze této sítě. Konkrétně využívá podporu, jež je k dispozici prostřednictvím programu „Tvoje první práce přes EURES“, který pomáhá mladým lidem nalézt práci či stáž v zahraničí a zaměstnavatelům nalézt osoby s potřebnou kvalifikací.

Jedním z takových podniků, který využil podporu nabízenou službou ZAV a sítí EURES, je hotel Romantikhotel Astenkrone ve městě Winterberg v Severním Porýní-Vestfálsku. Na volná místa, která naléhavě potřeboval obsadit, během hlavní sezóny letos přivítal dva nové zaměstnance z jižní Evropy.

Jörg Templin, vedoucí hotelu Romantikhotel Astenkrone, vysvětluje: „Když nám těsně před Vánoci, na začátku hlavní sezóny, nečekaně odešli dva zaměstnanci, potřebovali jsme velmi rychle najít obsluhu do restaurace a recepční do našeho plně obsazeného hotelu. Obrátili jsme se na místní úřad práce, kde nám dali kontakt na službu ZAV, která nám navrhla několik zahraničních uchazečů.“

Templin si z kandidátů vybral Angela Cinieriho z Itálie a Mariu Consuelo Bravo ze Španělska, kteří na přelomu roku doplnili 42členný tým hotelových zaměstnanců. V obou případech mezi vyplněním formuláře prostřednictvím služby ZAV a dnem nástupu do práce v hotelu uplynuly méně než tři týdny.

Služba ZAV nalezla životopis Marii Bravo v databázi sítě EURES na konci roku 2017 a kontaktovala ji. Bravo je učitelkou španělštiny jako cizího jazyka, ale přes tři roky pracovala jako recepční v hotelu v Barceloně a také jako au pair ve Vídni, takže její zkušenosti odpovídaly potřebám hotelu.

Cinieriho naopak služba ZAV znala již z dřívějška, protože mu na léto 2017 zprostředkovala práci ve zmrzlinovém stánku na ostrově Wangerooge. Poté se nejprve vrátil do Itálie, kde se dozvěděl o náborových akcích služby ZAV konaných ve spolupráci s italskou pobočkou EURES v Miláně, a opět službu zkontaktoval.

„Rychle jsme si všimli, že od doby, kdy jsme spolu naposledy mluvili, si výrazně zlepšil znalosti němčiny,“ vzpomíná Stephanie Diegel, která pracuje jako poradkyně pro síť EURES a pomáhá lidem najít práci na pobočce služby ZAV v Dortmundu. „Proto nám bylo okamžitě jasné, že ho můžeme navrhnout jako možného kandidáta dalším zaměstnavatelům.“

Integrace zahraničních zaměstnanců do podniku vyžaduje silné zapojení ze strany zaměstnavatele, čehož je hotel Romantikhotel Astenkrone skvělým příkladem. Po jejich příjezdu zástupci hotelu oběma novým zaměstnancům aktivně pomáhali se zabydlováním, ubytováním a vyřizováním formalit a byli připraveni jim s čímkoli poradit.

Bravo i Cinieri rovněž získali podporu z programu Tvoje první práce přes EURES, která jim pomohla pokrýt náklady na cestu.

„Zaměstnanci by se nikdy neměli cítit sami,“ domnívá se Templin. Dodává, že „společnosti by neměly ignorovat význam sociální integrace, protože pokud se zaměstnanci ve svém volném čase nudí, dlouho v práci nezůstanou“.

„Pro většinu uchazečů ze zahraničí je cesta do Německa krokem do neznáma,“ říká dále Thorsten Rolfsmeier, který ve službě ZAV pracuje jako vedoucí podnikového oddělení. „Potřebují vědět, co přesně mají čekat a jakou pomoc dostanou.“

Díky službě ZAV a síti EURES byl hotel Romantikhotel Astenkrone schopen nalézt pracovníky na dvě klíčová volná místa v době, kdy to nutně potřeboval, a Bravo a Cinieri dostali příležitost získat cenné pracovní zkušenosti ze zahraničí. Podpora při jejich integraci ze strany hotelu zároveň představuje skvělý příklad a vzor pro ostatní zaměstnavatele při nabírání zahraničních zaměstnanců.

Program mobility zaměstnanců Tvoje první práce přes EURES pomáhá mladým lidem ve věku od 18 do 35 let nalézt zaměstnání či stáž v jiném členském státě EU, Norsku nebo na Islandu, například prostřednictvím úvodní stáže či praxe nebo jazykového kurzu. Více informací naleznete zde: http://www.yourfirsteuresjob.eu/en/home.

 

Související odkazy:

Tvoje první práce přes EURES

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Hledání pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
 • Externí zprávy EURES
 • Příběhy úspěchu
 • Mládí
Související sekce
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.