Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy15 marca 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Niemcy potrzebują pracowników sektora opieki... więc Cristina spakowała walizkę

Asystentka pielęgniarska z Hiszpanii, Cristina Cañadas Pequin musiała szybko znaleźć pracę. Kiedy wygasła jej umowa o pracę na czas określony, możliwości zatrudnienia w niedaleko miejsca zamieszkania okazały się bardzo ograniczone. Za pośrednictwem programu Twoja pierwsza praca z EURES-em (YfEJ) złożyła podanie o przyjęcie na praktyki w Niemczech, gdzie zaoferowano jej stanowisko, o jakim marzyła.

Germany needed care sector workers… so Cristina got on a plane
EURES

Cristinie zaproponowano praktyki zawodowe w Haus Margerita, specjalistycznej placówce opiekuńczej, gdzie wykorzystuje swoje specjalistyczne umiejętnościami w pracy z osobami cierpiącymi z powodu zaburzeń psychicznych:

„Opiekuję się tymi, którzy najbardziej tego potrzebują” – wyjaśnia Cristina. „Na przykład, pomagam pacjentom w trakcie posiłków i dbam o ich zdrowie fizyczne. Co więcej, moim zadaniem jest motywowanie pacjentów, budowanie zaufania i zapewnianie im poczucia bezpieczeństwa”.

YfEJ przyniósł jej korzyści dwojakiego rodzaju. „Po pierwsze, kiedy byłam bezrobotna, bardzo trudno było mi znaleźć pracę w Hiszpanii. Drugim decydującym czynnikiem była okazja zdobycia wysokiej jakości doświadczenia zawodowego, a przy tym możliwość wyjazdu za granicę.  To było spełnienie marzeń”.

Ubiegając się o stanowisko za pośrednictwem YfEJ, Cristina  mogła skorzystać ze wsparcia w przygotowaniach do wyjazdu za granicę i życia w nowym kraju.

„Dzięki programowi znalazłam pracę, którą kocham, a poza tym otrzymałam wsparcie finansowe, dzięki któremu mogłam urządzić się zaraz po przyjeździe... Uczestniczę również w cotygodniowych zajęciach z języka niemieckiego, a wszystko to dzięki programowi EURES”.

Trzyletni staż Cristinyobejmuje kształcenie i szkolenie zawodowe oraz pracę. Zdobywa dzięki temu nowe kwalifikacje i umiejętności, których potrzebuje, aby rozwijać się zawodowo, a jednocześnie otrzymuje za swoją pracę godziwe wynagrodzenie.

„To rodzaj szkolenia, który Niemcy nazywają ‘Ausbildung’.  W praktyce oznacza to, że pracuję przez miesiąc, przez kolejny uczę się, potem wracam do pracy i tak dalej. Dzięki temu mogę wykorzystać w pracy wszystko, czego nauczyłam się w szkole”.

Przyjmując ofertę pracy w Haus Margerita, Cristina  przyczyniła się również do redukcji niedoborów personelu w okresie, w którym niemal dwie trzecie placówek opieki w Niemczech cierpią z powodu niedoboru personelu.

Dyrektor domu opieki, Stefanie Goldwich, wyjaśnia: „Nieprzerwany rozwój sektora opieki zdrowotnej sprawił, że niedobory umiejętności są w naszym regionie poważnym problemem. Kiedy okazało się, że mamy więcej wolnych stanowisk pracy niż odpowiednich kandydatów, musieliśmy skorzystać z pomocy programu YfEJ”.

Za pośrednictwem YfEJ, Stefanie szybko nawiązała kontakt z Cristiną. „Program YfEJ był niezwykle pomocny na etapie organizacji; wystarczyło zasygnalizować, że jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem ucznia z zagranicy” – mówi Stefanie. „Oczywiście, sformułowaliśmy pewne kryteria... Na przykład, wymagaliśmy od kandydatów na pracowników posiadania świadectwa ukończenia szkoły średniej (‘Mittlere Reife’) i szkolenia z zakresu opieki zdrowotnej”.

Po tym, jak YfEJ przekazał Stefanie dane kontaktowe Cristiny, proces rekrutacji przebiegł gładko. Po wstępnej wymianie korespondencji mailowej, Cristinaspotkała się ze Stefanie i jej współpracownikami osobiście w domu opieki. Zrobiła doskonałe wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i została zatrudniona.

Największym wyzwaniem dla Cristinybyła konieczność szybkiego opanowania języka niemieckiego, szczególnie w zakresie terminów technicznych. Stefanie przyznaje, że w porównaniu z niemieckimi uczniami Cristina była na „gorszej pozycji startowej”. Jednocześnie zapewnia, że język nie stanowił bariery, ponieważ praca z pacjentami polega „głównie na komunikacji niewerbalnej, gestach i pokazywaniu na migi”.

Stefanie uważa pracę Cristiny za „niezwykle pomocną”, a Haus Margerita zaoferował jej dodatkowe kursy języka niemieckiego, które mają jej pomóc głównie w opanowaniu specjalistycznej terminologii.

Cristina zachęca innych młodych ludzi do udziału w programie YfEJ:

„To doskonała okazja, choć nie jest łatwo... ale utalentowanym i zmotywowanym do pracy osobom YfEJ otwiera drzwi. Pozwala budować pewność siebie dzięki niezależności, możliwości zarządzania własnym budżetem, nawiązywaniu nowych znajomości i konieczności przystosowania się do życia w nowym kraju... Zawsze będę wdzięczna za to, że stworzono mi tę wspaniałą możliwość”.

Twoja pierwsza praca z EURES to program mobilności zawodowej w Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości zatrudnienia i szkoleń w UE lub znaleźć pracowników o umiejętnościach, których potrzebujesz, skontaktuj się z jedną ze służb zatrudnienia lub z lokalnym doradcą EURES za pośrednictwem portalu EURES.

 

Powiązane linki:

Deutsche Welle – “Niemcy desperacko poszukują pracowników opieki

Portal EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące Wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
 • Historie sukcesów
 • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.