Krok č. 3: ucházení se o práci v zahraničí
Jakmile jste se rozhodli pro práci v zahraničí, je načase si vyhledat příležitosti, o které byste se mohli ucházet.
Jak a kde se mohu ucházet o práci?
- Pusťte se do vyhledávání: Vyhledávač sítě EURES „Najít pracovní místo“ vám umožňuje vyhledávat pracovní příležitosti podle klíčových slov a stanovených kritérií. Poté můžete svůj profil porovnat s výsledky vyhledávání, abyste zjistili, v jaké míře vyhovujete požadavkům zaměstnavatele.
- Vyhovující pracovní místa: Jakmile naleznete pracovní místo podle vašich představ, můžete se o něj ucházet přímo prostřednictvím portálu EURES. Také další internetové stránky, portály pracovních příležitostí a denní tisk využívají on-line systémy k podávání žádostí o zaměstnání, přičemž vám poradí, jak se o práci ucházet a koho kontaktovat.
- Vytvořte si svůj životopis na portálu EURES: Po registraci na internetových stránkách sítě EURES si můžete svůj životopis vytvořit přímo on-line, nebo můžete na platformu EURES nahrát již připravený životopis. Váš životopis bude poté dostupný potenciálním zaměstnavatelům a pracovníkům sítě EURES, kteří pomáhají zaměstnavatelům s vyhledáváním vhodných uchazečů.
- Buďte proaktivní: Možná byste si přáli pracovat pro konkrétní společnost. Žádost o zaměstnání zaslaná z vlastní iniciativy může někdy otevřít dveře, o kterých jste ani nevěděli, že existují (zaměstnavatelé nezveřejňují všechna volná pracovní místa). Obecně se doporučuje zaslat cíleně upravený životopis a motivační dopis.
Jak napsat životopis?
- Využijte Europass: Využití životopisu ve formátu Europass je dobrý nápad, neboť umožňuje snadné mezinárodní srovnání vaší kvalifikace a dovedností. Tento formát je dostupný ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP) a je vhodný pro absolventy jak odborného, tak vysokoškolského vzdělání.
- Upravte svůj životopis na míru: Přizpůsobení vašeho životopisu pracovní pozici, o kterou se ucházíte, je nutností. Zdůrazněte konkrétní zkušenosti a dovednosti, které odpovídají potřebám zaměstnavatele, aby si mohl udělat jasnou představu o tom, proč jste právě vy vhodnou osobou pro nabízenou práci.
- V jednoduchosti je krása: Náboroví pracovníci nebudou moci nad vaším životopisem strávit příliš mnoho času. Pokud jej omezíte na dvě strany, použijete krátké věty a zahrnete pouze relevantní informace, podaří se vám srozumitelněji a stručněji vystihnout, co nabízíte.
- Kontrola správnosti: Vždy si po sobě celý životopis přečtěte a přesvědčte se, že neobsahuje chyby. Pokud jej připravujete v cizím jazyce, využijte slovník nebo požádejte někoho o pomoc.
- Reference: V mnoha zemích je běžnou praxí, že uchazeči zahrnují do životopisu reference (tj. jméno a kontaktní údaje určité osoby, která může potvrdit informace uvedené v životopise). Pokud se rozhodnete reference poskytnout, nezapomeňte předem požádat danou osobu o svolení.
Jak zformulovat žádost o zaměstnání?
- Představte se: Součástí žádosti o zaměstnání je obvykle životopis a průvodní neboli motivační dopis (pokud není poskytnut zvláštní formulář žádosti). Motivační dopis nabízí příležitost k tomu, abyste se představili a prokázali svůj zájem o nabízenou pracovní pozici.
- Buďte struční: Stejně jako v případě životopisu se u motivačního dopisu doporučuje nepřekročit délku jedné strany a zaměřit se jen na ty nejdůležitější informace.
- Rozvrhněte si obsah: Váš text by měl být rozčleněn přibližně do čtyř odstavců, přičemž každý z nich by měl být zaměřen na jiné klíčové téma. Doporučujeme následující přístup:
- Vyjádřete svůj zájem o danou pracovní pozici a vysvětlete, kde jste se o ní dozvěděli.
- Objasněte, proč o ni máte zájem a jak splňujete uvedené požadavky.
- Zdůrazněte několik profesních nebo osobních schopností, které přidají vaší žádosti na atraktivitě.
- Uveďte, že jste připraveni absolvovat pohovor a poskytnout na vyžádání další informace či podpůrné dokumenty.
Pro jaký jazyk se rozhodnout?
- Při psaní použijte jazyk, který je národním jazykem zaměstnavatele nebo ve kterém byl zveřejněn inzerát na danou pracovní pozici: Není-li v inzerátu uvedeno jinak, je toto vždy nejlepší řešení. V případě nadnárodních pracovních míst bude často vhodným komunikačním jazykem angličtina.
- Objasněte svou kvalifikaci: Pokud skutečně připravujete dokument v cizím jazyce, ujistěte se, že své předchozí úspěchy podáte způsobem, který bude pro čtenáře srozumitelný (s využitím srovnatelných příkladů z domovské země zaměstnavatele, pokud je to možné).
Část 4: Průběh pohovoru
Pokud je vaše žádost o zaměstnání příznivě přijata, pravděpodobně budete pozváni k pohovoru. V rámci přípravy na pohovor je třeba věnovat pozornost celé řadě otázek, proto jsme pro vás připravili shrnutí klíčových bodů.
Jak se připravit na pohovor?
- Vyhledejte si informace: Vynikajícím způsobem, jak projevit váš zájem o společnost zaměstnavatele, je prokázání určitých znalostí o dané společnosti a připravenost klást či zodpovídat otázky, které se jí týkají. Stejně tak je důležité se ujistit, že jste důkladně prostudovali pracovní náplň dané pozice a že vaše dovednosti a zkušenosti odpovídají požadavkům.
- Ukažte své jazykové dovednosti: Osoba, která pohovor povede, bude pravděpodobně chtít vyhodnotit úroveň, na jaké jste schopni komunikovat v jazyce její země. Využijte co nejlépe svou slovní zásobu, a pokud se dostanete do nesnází, ukažte ochotu se zlepšit (tj. zúčastnit se jazykového kurzu).
- Připravte si pár příkladů: Bez ohledu na to, jaké otázky osoba vedoucí pohovor bude klást, je pravděpodobné, že se budete muset přenést zpět do situací v minulosti, kdy jste prokázali konkrétní dovednost, například schopnost čelit potížím nebo převzít iniciativu. Pokud si takové příklady připravíte předem, může být pro vás jednodušší si je vybavit během pohovoru.
- Neztraťte sebedůvěru: Ať již se na pohovor připravíte sebelépe, pravděpodobně vás nejméně jedna otázka v jeho průběhu rozhodí nebo překvapí. Pokuste se zachovat chladnou hlavu, dejte si čas na rozmyšlení odpovědi a v každém případě buďte upřímní. Pokud odpověď neznáte, přiznejte to a vysvětlete, jak byste se k odpovědi nebo řešení pokusili dopracovat.
- Ukažte, že jste týmovým hráčem: Týmová práce je alfou a omegou každého podnikání a jedná se o dovednost, které si zaměstnavatelé vysoce cení. Proto určitě zdůrazněte svůj příspěvek k výsledkům týmu, ve kterém jste pracovali dříve.
- Promyslete si výši platu: Je vhodné si zjistit průměrnou výši platu pro podobné povolání v zemi, do které se chystáte přestěhovat, abyste věděli, co očekávat. Totéž platí o smluvních ujednáních a pracovním právu. Oddíl věnovaný životním a pracovním podmínkám na portálu EURES a pracovníci sítě EURES vám v tom mohou pomoci.
Jaké dokumenty je třeba vzít s sebou k pohovoru?
- Životopis: Pokud je to možné, přineste si s sebou kopie životopisu v jazyce zaměstnavatele a v angličtině.
- Osvědčení: Patří sem osvědčení o dosaženém vzdělání, absolvovaných jazykových kurzech a jiných relevantních kvalifikacích.
- Překlady diplomů: U některých pracovních míst, například ve veřejném sektoru, může být vyžadován ověřený překlad dokladů potvrzujících vaši kvalifikaci. Obvykle je možné jej získat ve vašem vzdělávacím zařízení nebo v rámci příslušného odvětví.
- Doklady totožnosti: Vezměte si s sebou cestovní pas nebo průkaz totožnosti a pokud možno i rodný list.
- Zdravotní pojištění: Pro případ neočekávaných zdravotních výdajů může být užitečné mít k ruce evropský průkaz zdravotního pojištění (nebo jiný doklad o zdravotním pojištění, pokud nejste občanem EU).
- Průkazové fotografie: Pokud si přinesete jednu či dvě průkazové fotografie, mohou vynikajícím způsobem posloužit při identifikaci.
- Doporučení: Doporučení od předchozích zaměstnavatelů nebo vaší vzdělávací instituce nejsou sice vždy vyžadována, ale mohou vám pomoci vyniknout mezi ostatními uchazeči.
O krocích č. 3 a 4 se můžete dozvědět více na portálu EURES, a chcete-li přejít na začátek této série, naleznete zde její první část (zahrnující krok č. 1 a 2). Nenechte si ujít poslední část této série, která bude zveřejněna v nadcházejících týdnech. Tematicky se zaměří na stěhování do zahraničí a usazení se v nové zemi.
Související odkazy:
registraci na internetových stránkách sítě EURES
životopisu ve formátu Europass
životním a pracovním podmínkám
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého pracovníka sítě EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 12. července 2019
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Rady a tipy
- Pracovní dny/události
- Mládí
- Související sekce
- Pomoc a podpora
- Život a práce
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles