Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2023. gada 8. martsEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

10 lietas, ko katram labajam darbaudzinātājam vajadzētu darīt

Lai būtu labs darbaudzinātājs, nepietiek tikai ar labi izpildītu darbu. Šeit EURES mājaslapā mēs esam sagatavojuši dažus padomus, lai palīdzētu jums izveidot auglīgas attiecības ar jūsu mācekli.

Ten things every good mentor should do
Shutterstock

Iepazīstieties viens ar otru

Lai izveidotu labas darba attiecības ar savu mācekli, ir svarīgi vispirms iepazīt vienam otru. Neatkarīgi no tā, vai atrodaties sanāksmju telpā, darba zonā vai biroja virtuvē, izmantojiet laiku, lai uzzinātu vairāk par viņiem, no kurienes viņi nāk, kāpēc viņi pieteicās programmai, kādas ir viņu intereses un vēlmes. Pastāstiet viņiem arī par sevi. Tas palīdzēs abām pusēm justies ērtāk vienai ar otru un “salauzīs ledu”.

Veidojiet partnerību

Paskaidrojiet māceklim, ka neesat viņa priekšnieks vai skolotājs. Tā vietā jūs esat viņu partneris šajā pieredzē un palīdzat viņiem maksimāli izmantot viņu darbaudzināšanas programmu.

Izveidojiet personalizētus mērķus

Katrai darbaudzināšanas programmai vajadzētu būt skaidri noteiktiem mērķiem. Strādājiet kopā ar savu mācekli, lai noteiktu viņa mērķus. Jautājiet viņiem, ko viņi vēlas iegūt no šīs darbaudzināšanas, kādas prasmes viņi vēlas iemācīties un kādu pieredzi viņi vēlas iegūt. Personalizētu mērķu noteikšana saglabās jūsu mācekļa motivāciju un padarīs viņa pieredzi vērtīgāku.

Izveidojiet ikdienas komunikāciju

Darbaudzinātāja pienākumi dažkārt var radīt papildu slogu, jo bieži vien papildina jūsu ikdienas darbu sarakstu. Neatkarīgi no tā, cik aizņemts esat, pārliecinieties, ka jums ir ieplānots laiks, lai vismaz reizi dienā aprunātos ar mācekli. Neļaujiet viņam justies kā apgrūtinājumam.

Iemāciet savam māceklim pašam atrast risinājumu

Labs darbaudzinātājs izmanto padomu un uzvedinošu jautājumu kopumu. Dažkārt, palīdzēt māceklim pašam atrast atbildi var būt daudz noderīgāk nekā uzreiz sniegt viņam risinājumu.

Nebaidieties teikt “es nezinu”

Jums iespējams ne vienmēr būs īstā atbilde uz jūsu mācekļa jautājumu. Nebaidieties teikt “es nezinu” un lūgt padomu citiem kolēģiem. Tas jūsu māceklim sniegs vērtīgu mācību par komandas darbu un godīgumu.

Esiet atvērts jauniem ieteikumiem

Dažkārt skats no malas var sniegt jaunus uzlabojumus vecajos darba procesos. Jūsu māceklis var pamanīt kļūdu jūsu darbā vai ieteikt, kā uzlabot jūsu metodes. Uzņemoties atbildību par saviem trūkumiem, tiks veidota uzticēšanās pilnas attiecības ar personu, kuru jūs apmācat.

Esiet pozitīvs

Pārliecinieties, ka jūsu atsauksmes vienmēr ir konstruktīvas. Vienmēr paslavējiet, ja jūsu māceklis ir labi paveicis darbu. Šādi iedrošinājumi palīdzēs tiem vairot pašpārliecinātību.

Esiet empātisks

Neaizmirstiet, ka arī jums kādreiz nebija pieredzes. Jauna darba vide, jauni pienākumi un jauni kolēģi — tas viss var veicināt stresa pilnu pieredzi. Pārliecinieties, ka jūsu māceklis darba vietā jūtas ērti, un risiniet jebkādas problēmas, kas tiem varētu rasties.

Rādiet labu piemēru

Pats par sevi saprotams, ka labam darbaudzinātājam vajadzētu būt arī paraugam. Ja vēlaties, lai jūsu māceklis ierodas darbā laikā un neaizmirst par saviem pienākumiem darba dienas laikā, jums ir jārāda priekšzīme. Esiet tāds darbinieks, kādam viņam vajadzētu būt.

Labi izstrādāta stažēšanās programma var sniegt daudz priekšrocību gan jūsu uzņēmumam, gan stažierim. Iepazīstieties ar mūsu padomiem par iespējām izcelties konkurentu vidū kā stažieriem vēlamam darba devējam.

 

Saistītās saites:

Kā izveidot konkurētspējīgu stažēšanās programmu savam uzņēmumam

 

Plašāka informācija:

Eiropas darba dienas

Atrast EURES padomdevējus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Gaidāmie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
Ieteikumi un padomi
Saistītā(s) sadaļa(s)
Ieteikumi un padomi
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.