Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel19. märts 2018Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat4 min lugemist

Euroopa idufirmade edulood läbi aastakümnete

Siemens, Lego, Gucci, Virgin ja Skype on kõik maailma juhtivad tootemargid. Ühiselt annavad nad tööd tuhandetele inimestele, tegutsevad sadades riikides ja nende kasum on hiiglaslik.

Start-up success stories in Europe: across the decades
EURES

Kõik need asutati algselt Euroopas.

Euroopa idufirmadel on olnud sajandeid ülemaailmne mõju. Siin ülevaates on neist mõne edulugu.

1840–1899

Viimase 170 aasta jooksul on Siemens arenenud ühestainsast Saksamaa hoovitöökojast väga suureks tööstusettevõtteks, millel on üle 370 000 töötaja. Ettevõte asutati 1847. aastal Siemens & Halske nime all ning see muutus kiiresti edukaks tänu oma leiutistele ja kaugekõne telefoniliinidele.

Siemens ei ole ainus ettevõte, mis asutati 19. sajandil ja oli alguses väga väike. Samal aastal võttis Prantsusmaal Louis-François Cartier üle oma meistri ehtetöökoja, mille hiljem tema pojapojad arendasid välja ülemaailmseks luksuskaupade tootemargiks, mille tooteid ostsid meelsasti kuninglikud perekonnad ja kuulsused.

Ka Põhjamaades asutati samal ajajärgul hilisemaid suurettevõtteid, näiteks asutati 1865 Soomes Nokia ja 1876 Rootsis Ericsson. Ericsson on alates Stockholmis telegraafiseadmete remonditöökojana asutamisest tegutsenud sidevaldkonnas, kuid Nokia oli alguses ainult paberitehas, mis tootis näiteks WC-paberit. Alles 20. sajandi algusaastail hakkas ettevõte laienema valdkondadesse, mille poolest on ta tuntud tänapäeval.

1900–1949

Paljud kuulsad autotootjad on pärit Euroopast. Neist üks tuntumaid – tänu James Bondile – on Ühendkuningriigi Aston Martin. Ettevõtte asutasid 1913. aastal insenerid Lionel Martin ja Robert Bamford, kuid tegevus katkes peagi, sest algas Esimene maailmasõda. Sellisest takerdunud algusest ja kohati rahututest aegadest hoolimata on tootemark Aston Martin püsinud ja hiljuti laienenud muudele sõidukitele, näiteks kiirpaatidele ja allveelaevadele.

Immigrandist hotellitöötaja Guccio Gucci töötas Pariisis ja Londonis, kus sai inspiratsiooni külastajate luksuslikest kohvritest. Kodumaale Itaaliasse naastes avas Gucci oma nime all 1921. aastal kvaliteetsete nahktoodete poe. Ligi sajand hiljem, 2017. aastal hääletas ajakiri Forbes selle luksusmoe tootemargi maailma väärtuslikemate tootemarkide loetelus 47. kohale. Sel ajal oli tootemärgi väärtus 12,7 miljardit USA dollarit.

LEGO on Euroopa üks tuntumaid idufirma edulugusid. Ettevõte asutati 1930. aastatel Taanis ja tootis alguses puidust mänguasju. Kuulsaid plastklotse hakkas Lego tootma 1949. aastal, mille järel saavutas ettevõte valdava seisundi mänguasjaturul ja mujalgi. Viimastel aastatel on ettevõte kasutanud toodete püsivat populaarsust ja laiendanud tegevust filmide, videomängude ja lõbustusparkide valdkonda. LEGO müüs 2016. aastal 75 miljardit plastklotsi, mis tagab ettevõtte pärandi nähtavuse kogu maailmas.

1950–1999

Pärast Teist maailmasõda kasvas kogu Euroopas majandus kiiresti ja idufirmad arenesid edukateks ettevõteteks. 1969. aastal Iirimaal asutatud rõivamüügiettevõte Primark täitis odavate rõivaste turuvajaduse ja kasvas algusaastail Iirimaal stabiilselt. Hiljem laienes ettevõte Euroopasse ja USAsse ning 2016. aastaks oli ettevõttel 11 riigis 320 poodi.

Nimi Richard Branson on tänapäeval tuntud, kuid 1970. aastate algul oli ta kogemusteta ettevõtja, kes pidas heliplaatide postitellimise ettevõtet kirikust ja hiljem avas plaadipoe Ühendkuningriigis. Järgnes Virgin Records ja edasise neljakümne aastaga laienes ettevõte transpordi, jaemüügi ja sideteenuste ettevõtteks. Nüüdseks on kontsernil Virgin Group üle 37 miljoni jälgija suhtlusmeedias, 53 miljonit klienti üle maailma ja kontserni kogutulu on 16,6 miljardit naelsterlingit.

Selle ajajärgu lõpus tekkis arvukalt arvutitehnika idufirmasid, näiteks Avast (Tšehhi Vabariik, 1988), TomTom (Madalmaad, 1991), CD Projekt (Poola, 1994) ja Opera Software (Norra, 1997). Need neli ettevõtet tegutsevad vastavalt internetiturbe, digitaalse navigeerimise, videomängude ja tarkvara valdkonnas ning neid kõiki on saatnud suur edu tänu innovaatilistele toodetele ja kasvavale nõudlusele digitaalse kauplemiskoha järele.

2000–2018

Arvutitehnikapõhine suundumus jätkus ka uuel aastatuhandel, kui Skype muutus peagi üheks uueks sidevaldkonna põhitegijaks. 2003. aastal Luksemburgis asutatud ettevõte oli esimene, kes pakkus tasuta arvutitevahelisi videokõnesid. 2011. aasta mais ostis ettevõtte Microsoft hinnaga 8,5 miljardit dollarit. Hiljutiste hinnangute kohaselt on teenusel aktiivseid kasutajaid kuus üle 300 miljoni.

2008. aastal asutati Rootsis Spotify, mis töötati välja vastusena lõputule võitlusele muusikapiraatlusega. 2012. aasta lõpuks oli sellel muusika voogedastuse platvormil aktiivseid kasutajaid 20 miljonit ja ligi kümme aastat pärast asutamist teatas Spotify, et kasutajaid on 140 miljonit.

Ungaris töötas arhitekt Ádám Somlai-Fischer välja ainulaadse suumiva esitluse prototüübi, et tutvustada oma meediakunstiteoseid. Sellest prototüübist arendati tarkvara Prezi, mis ilmus 2009. aastal. Praegu on sellel 85 miljonit kasutajat ja 325 miljonit avalikku esitlust.

Mõni aasta tagasi asutas William Shu Londonis ettevõtte Deliveroo, sest oli märganud, et linnas ei ole võimalik tellida koju toitu hilja õhtul. Kahel esimesel tegutsemisaastal levis teave ettevõtte kohta suust suhu. Ettevõte laienes rahvusvaheliseks 2015. aastal. Kolm aastat hiljem tegutseb Deliveroo 14 riigis ja rohkem kui 140 linnas.

See oli kiire ülevaade mitme valdkonna edukatest idufirmadest Euroopas läbi ajaloo. Loodame, et saite edulugudest huvitavaid ideid. Idufirmade lisateave on artiklis ettevõtlusega alustamise soovituste ja hoiatuste kohta.

 

Seotud lingid

Siemens

Nokia

Gucci

Lego

Virgin

Skype

Spotify

Prezi

Deliveroo

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Töö- ja elutingimused EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
 • Ettevõtlus
 • EURESe välisuudised
 • EURESe siseuudised
 • Tööturuuudised/liikumisuudised
 • Uudised/aruanded/statistika
 • Edulood
 • Noorus
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.