Življenje in delo v Evropi
Da bi lahko v zvezi z mobilnostjo sprejeli tehtne odločitve, potrebujejo iskalci zaposlitve in delodajalci informacije o mnogih praktičnih, pravnih in administrativnih vprašanjih. Portal za zaposlitveno mobilnost EURES vsebuje informacijska orodja za pomoč in podporo pri odločanju glede selitve v drugo državo ali zaposlovanja delavcev iz druge države.
V zbirki podatkov o pogojih življenja in dela so zbrani podrobni podatki o številnih pomembnih vprašanjih, kot so nastanitev, šola, davki, življenjski stroški, zdravstvo, socialna zakonodaja, primerljivost izobrazbe itd.
Drugo koristno informacijsko orodje je rubrika z informacijami o trgu delovne sile, ki vsebuje informacije o trenutnih trendih na evropskem trgu delovne sile in je razdeljen po državah, regijah in gospodarskih sektorjih.
Informacije o prihodnjih prireditvah, ki bi lahko bile zanimive za iskalce zaposlitve in delodajalce v izbrani državi ali regiji, so na voljo v rubriki Koledar prireditev.
Podatki o življenju in delu
Razmišljanje o praktičnih, pravnih in upravnih zadevah, ki so pomembne pri načrtovanju selitve v tujino, je lahko naporno. Strani na portalu EURES, posvečene življenjskim in delovnim razmeram, vam skušajo z zagotavljanjem popolnih informacij pred odhodom čim bolj olajšati selitev v tujino. Izveste lahko tudi, v katerih panogah je večje neravnovesje med prostimi delovnimi mesti in delavci, tako kratko- kot dolgoročno, kar bo mogoče vplivalo na to, kam se boste usmerili pri iskanju zaposlitve.
Čeprav je pravica do življenja in dela v drugi državi EU ena od temeljnih svoboščin EU, ki v skladu s sporazumoma EGP in Efta velja tudi na Norveškem, Islandiji, Lihtenštajnu in Švici, za državljane nekaterih novejših držav EU veljajo nekatera prehodna pravila. Več informacij o prehodnih ureditvah v različnih državah EURES je na voljo v rubriki „Prosti pretok“ na portalu ali na naslednji povezavi:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=466&langId=sl
Ste mogoče eden od tistih, ki med opravljanjem dela za svojega delodajalca nekaj časa preživijo zunaj države članice, v kateri običajno delajo? V tem primeru se štejete za „napotenega delavca“ in lahko na portalu Europa najdete več informacij o pravilih, ki urejajo vaše delovne pogoje v rubriki „Napoteni delavci“.
Za podrobnejše informacije pa lahko kadarkoli zaprosite za pomoč Euresovega svetovalca v svoji državi ali v državi, kamor bi se radi preselili.