Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy22 listopada 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Ważne jest, gdzie chcesz się znaleźć, a nie gdzie studiowałeś

Wielokrotnie dziękowała mi za zatrudnienie jej na staż w moim przedsiębiorstwie. Dlaczego? Ponieważ niektórzy studenci przekonali ją, że „tacy jak ona” zawsze będą stali na końcu kolejki do zatrudnienia przez „takich jak ja”.

It’s about where you want to go, not where you study

Kim zatem jestem? Nazywam się Mathieu Lozar i jestem kierownikiem ds. outbound marketing na Europę Południowo-Wschodnią w CupoNation i Black-Friday.sale, przedsiębiorstwie, którego siedziba znajduje się w Monachium (Niemcy). Każdego miesiąca otrzymuję aplikacje kandydatów do stażu z całej Europy – wielu aplikujących studentów ostatecznie odbywa u nas staż, aby zdobyć doświadczenie zawodowe w międzynarodowym środowisku biznesowym.

A kim była ona? Utalentowaną kobietą specjalizującą się w marketingu. Miała naprawdę dobre portfolio, solidne doświadczenie, dobre oceny oraz – co najważniejsze – pomysły, w jaki sposób może wnieść wkład w „zespół CupoNation”. Była gotowa, żeby uczyć się i uczestniczyć w pracy – uważam, że oba te założenia są równie istotne. Jedynym jej brakiem był brak wykształcenia zdobytego na uniwersytecie. Studiowała w innej, prywatnej instytucji oferującej ten sam rodzaj kształcenia, w związku z czym myślała, że będzie na przegranej pozycji.

Moim zdaniem ważne jest, gdzie chcesz się znaleźć, a nie gdzie studiowałeś. Oczywiście w pewnych granicach – „szkoła życia” nie wystarczy. Ale decyzja o podjęciu nauki na uczelni oznacza postanowienie realizacji założonego celu. To pierwszy z wielu etapów, na którym mówisz: „poświęcę temu czas i pieniądze, bo chcę dostać się w to miejsce”.

„To miejsce” może mieć wiele znaczeń. Nauczyciel, dziennikarz, projektant, psycholog... wybór zawodu zależy wyłącznie od ciebie. Najważniejsze jest, aby mieć cel i skupić się na jego realizacji. Jeżeli ktoś ma tylko „pewną motywację”, żeby zobaczyć, o co chodzi, to nie przeprowadza się do Monachium z innego miasta.

Każdy, kto ma właściwe i solidne wykształcenie, interesuje mnie jako potencjalny pracownik. Gdybym skupiał się wyłącznie na studentach z uniwersytetów, przegapiłbym wiele utalentowanych osób. Nie chcę być źle rozumiany – zatrudniam również studentów z uniwersytetów (studiuje na nich wiele bardzo utalentowanych osób), ale nie jest ich więcej niż osób z innych uczelni.

Chodzi o coś więcej niż oceny. Chodzi o talent, chęć nauki, chęć wniesienia wkładu i pragnienie osiągnięcia czegoś. Chodzi o osoby, które chcą osiągnąć sukces i które dadzą z siebie wszystko, aby osiągnąć swój cel. To właśnie jest dla mnie ważne, a nie rodzaj szkoły, do której ktoś uczęszczał.

Nie mogę wypowiadać się za wszystkie nowoczesne przedsiębiorstwa, ale mam wrażenie, że większość z nich podziela mój pogląd. Jeżeli zatem przekonanie, że „jedyną opcją jest uniwersytet”, powstrzymuje cię od zdobycia wykształcenia w innym miejscu, pokonaj ten strach i zdobądź to, co chcesz.

Może to właśnie ty jesteś osobą, którą chcę zatrudnić.

Jeżeli studia nie są dla ciebie, możesz skorzystać z wielu innych możliwości. Dlaczego nie wybrać kształcenia i szkolenia zawodowego? Sprawdź nasze artykuły na temat kształcenia i szkolenia zawodowego, aby uzyskać dobre wskazówki oraz zapoznać się z możliwościami i informacjami.

 

Powiązane linki:

CupoNation

Black-Friday.sale

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
  • Trendy rekrutacyjne
  • Historie sukcesów
  • Młodzież
Powiązane sekcje

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.