Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy11 września 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak utworzyć doskonały profil na LinkedIn

Portal LinkedIn jest regularnie wykorzystywany przez 90% rekruterów i obecnie liczy ponad 610 mln członków, co czyni go doskonałym miejscem do poszukiwania pracy i kontaktów zawodowych. W artykule tym przedstawimy kilka wskazówek nt. tworzenia pełnego profilu na LinkedIn.

How to create the perfect LinkedIn profile
EURES

Załaduj zdjęcie profilowe

Według serwisu LinkedIn profil ze zdjęciem jest 21 razy częściej oglądany niż profil bez zdjęcia, a także otrzymuje 9 razy więcej próśb o dodanie do grona kontaktów. Zadbaj o to, by twoje zdjęcie było wykonane w profesjonalny sposób – aktualne, w eleganckim stroju, na neutralnym tle (nie wykorzystuj przyciętych zdjęć grupowych) i upewnij się, że twoja twarz jest główną atrakcją! Zdjęciom typu selfie zdecydowanie mówimy „nie”. I wreszcie, uśmiechnij się. Chcesz wyglądać profesjonalnie, ale i przystępnie.

Wypełnij swój profil

Wypełnij jak najwięcej części swojego profilu. Im bardziej istotne informacje zamieścisz, tym łatwiej będzie rekruterom cię znaleźć. LinkedIn ma bardzo pomocną funkcję mierzącą kompletność twojego profilu z sugestiami obszarów wymagających rozszerzenia i ulepszenia.

Aktualizuj swój profil

Nieaktywny, zdezaktualizowany profil na LinkedIn może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Aktualizuj swój profil, zamieszczając odpowiednie doświadczenie zawodowe, stanowiska pracy i kwalifikacje zawodowe, a także najnowsze zdjęcie i informacje o poszukiwanym stanowisku. Sprzedajesz się jako osoba, a nie zestaw kwalifikacji – wyobraź sobie, że prowadzisz z kimś rozmowę, i pisz w pierwszej osobie. Pomoże to w pokazywaniu twoich umiejętności miękkich.

Dołącz do grup

Portal LinkedIn jest nie tylko przydatny do nawiązywania kontaktów z poszczególnymi osobami, ale również umożliwia wyszukiwanie i dołączanie do grup. Może to dotyczyć zarówno grup absolwentów szkół i uniwersytetów, jak i grup zrzeszających przedstawicieli danego zawodu. Nawiązywanie kontaktów z osobami z interesującej cię dziedziny, zwłaszcza z osobami, które znasz osobiście i które potencjalnie mogą wystawić ci referencje, jest bardzo cenne przy poszukiwaniu pracy. W końcu szacuje się, że około 70% stanowisk pracy nie jest ogłaszane! Czasem dzięki uzyskanej nieoficjalnie informacji można dowiedzieć się o danym stanowisku lub by zostać poleconym do pracy.

Zamieść wyłącznie istotne doświadczenie zawodowe

Jeśli masz już bogate CV, wpisz tylko stanowiska istotne dla pożądanej pracy. Jeśli masz przeciwny problem i czujesz, że brakuje ci odpowiedniego doświadczenia, spróbuj pokazać, jak zdobyte JUŻ doświadczenie zawodowe może pomóc ci w nowej roli. Jakie nowe umiejętności zdobyłeś(-aś)? Czy były jakieś szczególne doświadczenia, które zapewniły ci szybki proces uczenia się? Co najważniejsze, w jaki sposób wykorzystał(a)byś zdobyte doświadczenie i wiedzę na poszukiwanym stanowisku?

Wpisz słowa kluczowe i terminy stosowane przy wyszukiwaniu w polu „Umiejętności”

Słowa, które zamieścisz w swojej sekcji dotyczącej umiejętności, stanowią słowa kluczowe. Kiedy rekruter będzie wyszukiwać te słowa na LinkedIn, pojawi się twój profil. Możesz dodać do 50 umiejętności na swoim profilu, co daje ci doskonałą okazję do maksymalnego zwiększenia prawdopodobieństwa pojawienia się twojego profilu w wynikach. Aby jeszcze lepiej wykorzystać tę funkcję, zwróć się do swoich kontaktów o potwierdzenie umiejętności za pomocą aktualizacji statusu, być może oferując im to samo. Zwiększy to wiarygodność twojego profilu.

Wybierz swoje kontakty

Sieć tysięcy kontaktów, wbrew temu co być może sądzisz, nie ulepszy twojego profilu. Zmniejszy jedynie jego wiarygodność i utrudni ci odfiltrowanie odpowiednich stanowisk i możliwości z puli nieistotnych ofert. Zacznij od nawiązania kontaktów z osobami, z którymi pracowałeś(-aś) lub pracujesz obecnie. Następnie dodaj znajomych lub członków rodziny, którzy pracują w dziedzinach związanych z wybraną przez ciebie ścieżką kariery. Na koniec znajdź osoby na stanowiskach, które w przyszłości mogą cię interesować, i wyślij im spersonalizowane zaproszenie, wyjaśniając, dlaczego je wybrałeś(-aś).

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą ci stworzyć w serwisie LinkedIn profil, dzięki któremu zdobędziesz wymarzone stanowisko!

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.


Powiązane linki:

LinkedIn

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
 • Biznes/Przedsiębiorczość
 • Porady i wskazówki
 • Młodzież
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.