- A munkakörök helyett inkább a készségeket sorolja fel
Miután elolvasta a megpályázott állás követelményeit, gondolja végig, melyek azok a készségek, amelyekkel rendelkezik, és amelyek segítségére tudnának lenni az adott munkakörben. Ezek között szerepelhetnek olyan készségek is, amelyeket még a tanulmányai vagy részmunkaidős állás során sajátított el. A társakkal együtt végzett iskolai projektekben gyakran szerepet kap a csapatmunka, a vezetés és az időbeosztás, egy állás megtartásának pedig általában része a szervezés (a határidők betartása), a felelősség és a kommunikációs készségek. Gondolja át, mely készségekkel rendelkezik, és melyekre lehet majd szüksége a megpályázott álláshoz. Önéletrajza akkor tűnhet megfelelőnek az álláshoz, ha abban kizárólag a releváns készségeket tünteti fel.
- Foglalja bele a releváns kulcsszavakat
Az önéletrajzát elolvasó személyek bizonyos kulcsszavakat fognak abban keresni. Ezek között nemcsak képesítések és készségek szerepelnek – olyan szavakat is keresnek, mint az „elértem”, „motiváltam”, „fejlesztettem” és „kezdeményeztem”. Ha bármilyen közegből tud olyan példát említeni, amellyel szemléltetni tudja, hogy elért valamit vagy motiválni tudott valakit, írja bele azt is az önéletrajzába. Ezek a szavak ki fognak tűnni, és jelezni fogják a munkáltatónak, hogy Ön képes a cselekvésre és a megoldások megkeresésére. Ha kevés tapasztalattal rendelkezik, hasznos lehet kiemelni tanulási hajlandóságát is.
- Vigye bele az egyéniségét
Az önéletrajzok gyakran tele vannak tényekkel, ezért fontos, hogy a saját személyiségéből is megmutasson valamit az olvasónak. Merjen kreatív lenni annak formázásakor, és a készségei mellett mutassa meg személyiségjegyeit is. Ha nem is igazán rendelkezik azzal a tapasztalattal, amelyet a munkáltató keres, a személyiségével kompenzálhatja azt. A munkaerő-felvételért felelős személyek nemcsak a képesítéseket nézik, hanem azt is, hogy mely jelöltek illenek bele a munkahelyi környezetbe, ebben pedig sokat segíthet az, ha megmutatja az igazi arcát.
- Kérjen meg valakit, hogy olvassa át
Mindig hasznos, ha megkéri egy ismerősét, hogy nézze át a munkáját, ez pedig különösen fontos, ha az önéletrajzáról van szó. Akár egyetlen elgépelés is befolyásolhatja, hogy a munkáltató miként dönt a pályázatáról. A hibák keresése mellett egy családtag, barát vagy egy korábbi munkatárs javasolhat még olyan készségeket vagy tapasztalatokat is, amelyekről Ön esetleg megfeledkezett. Egy külső szemlélő nézőpontja és tanácsa értékesnek bizonyulhat, a kifelejtett tapasztalat hozzáadásával pedig nagyobb esélye lesz arra, hogy elnyerje az állást.
Ha megmutatja, mire is képes, és ki is Ön valójában, valamint nem hangsúlyozza ki a kevés tapasztalatát, önéletrajza végső soron jobban magára vonhatja a figyelmet. Gondolja tehát végig a releváns készségeket, használja a megfelelő szavakat, vigye bele a személyiségét és kérje ki egy kívülálló véleményét.
Az Europass egy ingyenes online eszköz, amely segíthet az eredményes önéletrajz elkészítésében. Amennyiben érdekli a külföldi munkavállalás, egy EURES-tanácsadó is segíthet önéletrajzát hatásosabbá és személyesebbé tenni. További információkat itt olvashat. Sok sikert kívánunk az álláskereséshez!
Partnerségben az EURES-szel, az Európai Foglalkoztatási Mobilitás Portáljával.
Kapcsolódó linkek:
További információ:
Az Ön EURES-tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
EURES rendezvénynaptár
Közelgő online események
Az EURES a Facebook-on
Az EURES a Twitter-en
Az EURES a LinkedIn-en
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2021. február 26.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- EU mobilitási eszköztár
- Javaslatok és tippek
- Ifjúság
- Kapcsolódó szakasz(ok)
- Oktatás és képzés
- Ágazat
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles