Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy17 lutego 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Finlandia: Kraj oszałamiających krajobrazów, bogatej kultury i ekscytujących możliwości zatrudnienia!

Czy kiedykolwiek rozważałeś/-aś mieszkanie i pracę w Finlandii? Porozmawialiśmy z doradczynią EURES, Hannele Soirila, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co może zaoferować ten piękny kraj, jakie wsparcie oferuje EURES , a także na temat niedawnej – przyprawiającej o dreszczyk – rekrutacji, którą zorganizowała wraz ze współpracownikami.

Finland: A land of dramatic landscapes, rich culture and exciting employment opportunities!
© EURES Finland / Sofia Welling

Duchy. To od nich zaczęło się planowanie ostatniej imprezy rekrutacyjnej przez Hannele i EURES w Finlandii. „Dla niektórych pracodawców zatrudnianie pracowników zza granicy jest tak przerażające jak zatrudnianie duchów” – żartuje Hannele. „A w Häme, jak w każdym starym zamku, są duchy, tak więc mój pomysł polegał na zorganizowaniu imprezy rekrutacyjnej wokół tej idei”.

Zamek w Häme stoi nad brzegiem jeziora w Hämeenlinna w Finlandii. Była to idealna sceneria dla imprezy, w której wzięło udział ponad 80 uczestników, w tym osoby poszukujące pracy i pracodawcy. Głównym celem wydarzenia było umożliwienie tym dwóm grupom osobistego spotkania się, nawiązania kontaktów i, być może, podpisania umów o pracę.

Mieli oni również okazję do wzięcia udziału w seminarium z dyskusją panelową oraz w targach rekrutacyjnych ze stoiskami na miejscu – i do spotkania z duchami. „Aby zwiększyć atrakcyjność targów rekrutacyjnych, zaprosiliśmy grupę artystów, którzy wprowadzali odwiedzających stoiska w historię rekrutacyjną jak z „Pogromców duchów (ang. „Ghostbusters”) –opowiada Hannele.

Sukces wydarzenia uwieczniono w nagraniu wideo, które EURES w Finlandii opublikował w grudniu 2019 r. Zapytana o to, jakie przesłanie dla widzów niesie z sobą to nagranie, Hannele odpowiada, że „poprzez spotkania z innymi i nawiązywanie kontaktów możesz osiągnąć sukces w rekrutacji międzynarodowej. A włączając trochę rozrywki, przyciągniesz więcej nowych uczestników w kolejnym roku”.

Fiński zespół EURES, poza organizacją imprez rekrutacyjnych z duchami, oferuje różnorakie wsparcie dla osób poszukujących pracy i pracodawców w Finlandii i poza nią. To ważna praca dla kraju, w którym brakuje wykwalifikowanych pracowników w dziedzinach takich jak opieka zdrowotna, przetwórstwo metali, logistyka, usługi i turystyka (zwłaszcza w Laponii).

„Osobom poszukującym pracy zapewniamy doradztwo w rekrutacji i korzystaniu z portalu EURES” – wyjaśnia Hannele. „Zapewniamy również doradztwo w zakresie programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em ”, wsparcie finansowe i dofinansowane kursy języka fińskiego w miejscu pracy”.

W przypadku pracodawców wsparcie odnosi się do usług rekrutacyjnych, doradztwa i wsparcia finansowego w zakresie szkoleń językowych. „Dzięki zatrudnianiu pracowników z innych krajów firmy same zyskują wymiar międzynarodowy i mogą docierać do rynków międzynarodowych” – mówi Hannele. „Pracownicy ci również na co dzień przynoszą korzyści firmie, bo oferują nowe umiejętności językowe i zwiększają wiedzę na temat innych kultur”.

Strona internetowa EURES oferuje mnóstwo informacji i możliwości zarówno osobom poszukującym pracy, które chcą przenieść się do Finlandii, jak i pracodawcom fińskim, którzy chcą zatrudnić pracowników z innych krajów.

Więcej informacji można znaleźć na wielu innych stronach internetowych:

 

Powiązane linki:

Nagraniu wideo

Osobom

Przenieść się do Finlandii

Chcą zatrudnić pracowników z innych krajów

Przewodnik powitalny

Info Finland

TE-palvelut

This is Finland (To jest Finlandia)

Fińskie służby imigracyjne

Strona internetowa Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Finlandii

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESInteresariusze zewnętrzniWiadomości wewnętrzne EURESDni Pracy/WydarzeniaTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.