Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2022 m. lapkričio 14 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Ar keturias dienas per savaitę galėtų dirbti jūsų darbuotojai?

Pastaruoju metu vėl kilus diskusijoms dėl keturių dienų darbo savaitės, poreikis tai įgyvendinti vis labiau stiprėja. Čia pasidalinsime keletu minčių, kodėl ateityje keturias dienas per savaitę galėtų dirbti jūsų darbuotojai.

Could a four-day working week be the future for your employees?

Didėja našumas

Linkstama neteisingai galvoti, kad kuo daugiau valandų dirbama, tuo darbas našesnis. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nelogiška, tačiau sutrumpėjus darbo savaitei, gali būti dirbama našiau.

Daugelis tyrimų rodo, kad kai darbuotojai dirba mažiau dienų, jie jaučia didesnę motyvaciją, gali geriau sutelkti dėmesį ir veiksmingiau paskirstyti savo laiką. Puikus to pavyzdys yra 2019 m. Microsoft Japonijoje atliktas eksperimentas, kurio metu paaiškėjo, kad našumas ir darbuotojų pasitenkinimas padidėjo 40 proc. Daugelis įmonių, dalyvaujančių JK bandomojoje keturių dienų savaitės programoje, nurodė, kad našumas nesumažėjo ir, daugeliu atvejų, stipriai pagerėjo. Tad jei nerimaujate dėl našumo, keturių darbo dienų savaitė gali būti kaip tik tai, ko reikia jums ir jūsų darbuotojams.

Gerėja psichikos sveikata ir gerovė

Mes gyvename itin konkurencingoje ir reiklioje darbo aplinkoje. Darbdaviai reikalauja vis daugiau iš savo darbuotojų, o tai reiškia, kad darbo krūvis ir lūkesčiai didėja. Dviejų poilsio dienų darbuotojams gali neužtekti atgauti jėgas. Dėl to jie gali perdegti ir patirti psichikos sutrikimų.

Papildoma poilsio diena leis jūsų darbuotojams pailsėti ir visiškai atgauti jėgas. Vadinasi, jie rečiau nebus darbe dėl ligos – toks nebuvimas gali sukelti papildomą psichologinę įtampą, nes darbuotojai jausis atsilikę darbe. Islandijoje atliktame bandomajame tyrime darbuotojai nurodė jaučiantys mažesnę įtampą, nustatyta mažiau perdegimo atvejų, pagerėjo psichikos ir fizinė sveikata. Be to, darbe jie jautėsi laimingesni ir energingesni.

Laimingesni darbuotojai

Sutrumpėjus darbo savaitei ir pailgėjus savaitgaliui, jūsų darbuotojai turės daugiau laisvo laiko ir pagerės jų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra. Tai gali padėti sumažinti spaudimą ir įtampą, kurią jausdami darbuotojai ateina į darbą. Jūsų darbuotojai jaus didesnę motyvaciją ir dirbs lojaliau.

Papildomą poilsio dieną darbuotojai galės praleisti su draugais ir šeima. Turėdami laiko daryti tai, kas jiems teikia malonumą ir patinka, darbuotojai jausis apskritai laimingesni, ir tai gali padėti stiprinti jų lojalumą jūsų įmonei.

Naudinga aplinkai

Pandemijos laikotarpiu daugeliui žmonių tapo įprasta dirbti nuotoliniu būdu. Tačiau dirbti nuotoliniu būdu galima ne visuose pramonės sektoriuose. Kai kuriais atvejais, dirbdami keturias dienas per savaitę, darbuotojai galėtų sutaupyti kurui ir važinėjimui į darbą išleidžiamus pinigus, o taip pat sumažinti savo anglies dioksido pėdsaką. 2019 m. „Microsoft“ Japonijoje atliktas eksperimentas parodė, kad, pavyzdžiui, išlaidos elektros energijai sumažėjo beveik ketvirtadaliu.

Be to, 2012 m. Henlio Verslo mokyklos tyrimu nustatyta, kad, dirbdami keturias dienas per savaitę, darbuotojai kas savaitę nuvažiuotų maždaug 560 mln. mylių (900 mln. kilometrų) mažiau. Šiuo metu, kai daugeliui mūsų itin sunku apmokėti pragyvenimo išlaidas, šie papildomi sutaupyti pinigai yra dar svarbesni.

Ieškote daugiau patarimų, ką daryti, kad jūsų darbuotojai išliktų laimingi? Skaitykite mūsų straipsnį „Kaip tapti puikiu darbdaviu“.

 

Susijusios nuorodos

2019 m. MicrosoftJaponijoje atliktas eksperimentas

Keturių dienų darbo savaitės bandomoji programa

Islandija

2012 m. Henlio Verslo mokyklos tyrimas

Kaip tapti puikiu darbdaviu

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Raskite EURES konsultantus

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle „Twitter“

EURES tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
Verslas / VerslumasNurodymai ir patarimai
Susijusios skiltys
Nurodymai ir patarimai
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.