Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy14 listopada 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Czy czterodniowy tydzień pracy może być przyszłością twoich pracowników?

Dyskusje na temat czterodniowego tygodnia pracy rozgorzały na nowo wraz z rosnącym poparciem dla jego wprowadzenia. Poniżej omawiamy, dlaczego czterodniowy tydzień pracy mógłby być przyszłością twoich pracowników.

Could a four-day working week be the future for your employees?

Zwiększenie produktywności

Przekonanie, że im więcej przepracuje się godzin, tym bardziej wzrasta nasza produktywność, jest mylne. Chociaż na początku może to wydawać się sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, krótszy tydzień pracy może prowadzić do zwiększenia wydajności.

Z wielu badań wynika, że kiedy pracownicy pracują mniej dni, są bardziej zmotywowani do pracy i są w stanie lepiej się skoncentrować i skuteczniej zarządzać czasem. Doskonałym przykładem tego jest japoński eksperyment Microsoftu z 2019 r., w którym wykazano wzrost wydajności i satysfakcji pracowników o 40%. Większość przedsiębiorstw uczestniczących w programie pilotażowym dotyczącym czterodniowego tygodnia w Wielkiej Brytanii stwierdziła, że wydajność nie spadła, a w wielu przypadkach nastąpiła w tym względzie znaczna poprawa. W związku z tym, jeśli martwisz się o wydajność, czterodniowy tydzień pracy może być dobrym rozwiązaniem dla ciebie i twoich pracowników.

Poprawa w zakresie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia

Żyjemy w wysoce konkurencyjnym i wymagającym środowisku pracy. Pracodawcy mają coraz większe oczekiwania wobec swoich pracowników, co oznacza, że rośnie obciążenie pracą i stawia się coraz więcej wymagań. Tylko dwa dni wolne od pracy mogą nie wystarczyć pracownikom na zregenerowanie się. Może to prowadzić do wypalenia zawodowego i problemów związanych z dobrostanem psychicznym.

Dodatkowy dzień wolny daje pracownikom możliwość odpoczynku i pełnego zregenerowania się. Oznacza to mniejszą liczbę nieobecności związanych z chorobą – nieobecności, które mogą powodować dodatkowy stres psychiczny, ponieważ pracownicy będą mieli poczucie, że spóźniają się ze swoją pracą. Pracownicy biorący udział w badaniu pilotażowym w Islandii zgłosili zmniejszenie stresu, mniejszą liczbę przypadków wypalenia zawodowego oraz poprawę stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Czuli się również bardziej zadowoleni i mieli więcej energii w pracy.

Większe zadowolenie pracowników

Skrócenie tygodnia pracy i wydłużenie weekendu da pracownikom więcej wolnego czasu i poprawi ich równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Może to złagodzić presję i stres, jakie pracownicy przynoszą do miejsca pracy, co oznacza, że pracownicy będą bardziej zmotywowani i zaangażowani.

Dodatkowy wolny dzień od pracy pozwala pracownikom spędzać czas ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Dysponowanie czasem na czynności, które się lubi, może zwiększyć ogólne zadowolenie pracowników i potencjalnie wzmocnić ich przywiązanie do przedsiębiorstwa, w którym pracują.

Ochrona środowiska naturalnego

Pandemia sprawiła, że dla wielu osób praca zdalna stała się normą. Nie wszystkie branże dopuszczają jednak pracę zdalną, a w niektórych przypadkach czterodniowy tydzień pracy może pomóc pracownikom zaoszczędzić na kosztach paliwa i dojazdów, a także poprawić ich ślad węglowy. Na przykład w ramach japońskiego eksperymentu Microsoftu z 2019 r. koszty energii elektrycznej spadły o prawie jedną czwartą.

Ponadto w badaniu przeprowadzonym w 2012 r. przez Henley Business School oszacowano, że podczas czterodniowego tygodnia pracy pracownicy przejeżdżaliby o około 560 mln mil mniej (900 mln km) tygodniowo. W momencie, kiedy wiele z nas boryka się z poważnym kryzysem kosztów utrzymania, te dodatkowe oszczędności są dość istotne.

Chcesz dowiedzieć się, jak sprawić, aby zadowolenie twoich pracowników nieustannie utrzymywało się na wysokim poziomie? Przeczytaj nasz artykuł Jak zostać ponadprzeciętnym pracodawcą?.

 

Powiązane linki:

Japoński eksperyment Microsoftu z 2019 r.

Program pilotażowy dotyczący czterodniowego tygodnia

Islandia

Badanie przeprowadzone w 2012 r. przez Henley Business School

Jak zostać ponadprzeciętnym pracodawcą?

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówki
Powiązane sekcje
Porady i wskazówki
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.