Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva12. dubna 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 5 min

Péče o starší osoby v Německu: příběh Sary a Aitora

Německo se již dlouho potýká s nedostatkem kvalifikovaných pečovatelů o starší osoby, stejně jako mnoho jiných zemí v EU. Pobočka sítě EURES v Německu se rozhodla tento problém řešit zahájením projektu, který kombinuje odbornou přípravu s prací v odvětví geriatrické péče. Dvěma z účastníků tohoto projektu byli Sara a Aitor.

Caring for older people in Germany: Sara and Aitor’s story
Sara Campillo Margalef

Sara se přihlásila k projektu mezinárodní kvalifikace pobočky sítě EURES v Německu, i když ještě neměla žádné zkušenosti s prací v oblasti geriatrické péče. „V tomto období života jsem potřebovala radikální změnu,“ svěřuje se Sara. „Lákalo mě odvětví geriatrické péče. Myšlenka, že bych dokázala pomáhat osobám, které se o sebe nedokáží samy postarat, mi připadala krásná.“

Pohovory „ve zrychleném režimu“

Prvním krokem pro Saru bylo zúčastnit se pohovorů ve zrychleném režimu se zástupci devíti zařízení geriatrické péče v bavorském Ambergu. Během pohovorů poskytovala překladatelskou podporu poradkyně sítě EURES Carmen Kräutner. Carmen, která je jednou z klíčových osob tohoto projektu, má díky svému dvojjazyčnému zázemí úzké vztahy se sítí EURES ve Španělsku.

„Ráda podporuji mobilitu a pomáhám vytvářet situace, které jsou přínosné pro uchazeče o zaměstnání i pro zaměstnavatele, a když se bavíme o geriatrické péči, tak i pro společnost,“ říká Carmen.

Sara se usadila v Německu... a potkala Aitora

Po získání pracovní nabídky absolvovala Sara ve Španělsku kurz němčiny pro začátečníky a následně se v únoru 2019 přestěhovala do Německa, aby zde absolvovala integrační kurz. Rovněž obdržela finanční podporu na pokrytí svých cestovních výdajů. Zakrátko se usadila v Ambergu a právě zde se setkala se svým budoucím partnerem Aitorem. Aitor již dříve pracoval v odvětví geriatrické péče ve svém rodném Španělsku, většinou však měl pracovní smlouvu na dobu určitou a jeho situace nebyla stabilní.

Když se prostřednictvím španělské veřejné služby zaměstnanosti dozvěděl o projektu pobočky sítě EURES v Německu, rozhodl se zúčastnit se pohovorů ve zrychleném režimu v Bavorsku. Stejně jako Sara získal finanční podporu na pokrytí cestovních výdajů a nákladů na jazykový kurz.

Aitor se přestěhoval do Ambergu, kde nyní bydlí ve společném bytě se Sarou, a poté začal pracovat v pečovatelském zařízení Phönix Lebenszentren a současně navštěvovat kurz odborné přípravy.

Sara je nyní ve druhém ročníku tříletého německého vzdělávání Ausbildung, přičemž vedle práce v pečovatelském domě Seniorenheim der Diakonie současně formou kombinovaného studia studuje ošetřovatelství. „Je to poměrně obtížné, zejména když studujete v jazyce, který není vaším rodným jazykem, ale myslím si, že za tu námahu to stojí,“ říká.

„Jsme stále velmi šťastní, motivovaní a vděční“

V uplynulém roce bylo odvětví geriatrické péče silně zasaženo pandemií COVID-19. Sara říká, že pro zaměstnance se pochopitelně jednalo o stresující období. Kvůli omezením bylo její studium rovněž přerušeno, i když vyučování se mezitím obnovilo v on-line formě.

Aitorovo vzdělávání Ausbildung bylo rovněž přerušeno, nedávno se však zúčastnil on-line integračního kurzu na zlepšení své němčiny a doufá, že v něm bude moci brzy pokračovat.

Navzdory těmto nevyhnutelným obtížím jsou Sara i Aitor odhodláni pokračovat ve své odborné přípravě a využívat dalších příležitostí, které se v jejich odvětví v Německu nabízejí.

„Jsme stále velmi šťastní, motivovaní a vděční, že jsme mohli přijít do Německa, abychom zde žili a pracovali,“ říká Sara. „Je to jiná kultura, jiná země, jiný jazyk a ve všem se musíte přizpůsobit, ale stále počítáme s tím, že zde budeme pracovat a vzdělávat se.“

Na léto se plánuje více pohovorů ve zrychleném režimu

Projekt pobočky sítě EURES v Německu pokračoval i během pandemie. Dvě zatím poslední kola náboru probíhala on-line, projekt si však zachoval ověřený formát, kterým je organizování virtuálních pohovorů ve zrychleném režimu.

Skupina 18 úspěšných uchazečů z Itálie a Španělska přijela do Bavorska, aby v únoru nastoupila do práce, a dalších 90 uchazečů v současné době ve svých domovských zemích dokončuje kurzy němčiny. Ti začnou pracovat v září.

Carmen a další poradci ze sítě EURES Carmen Allabar a Kim Prade se nyní snaží rozšířit projekt za hranice Bavorska a již nyní diskutují s jedním zaměstnavatelem v Durynsku.

Mezitím již organizují pohovory ve zrychleném režimu na dalších 90 volných pracovních míst v rámci šestého kola náboru zaměstnanců, které se uskuteční v červnu nebo červenci.

Máte-li zájem o účast v tomto projektu, kontaktujte projektový tým na adrese ZAV [dot] Regionenteam-Suedwesteuropaatarbeitsagentur [dot] de (ZAV[dot]Regionenteam-Suedwesteuropa[at]arbeitsagentur[dot]de).

Chcete-li se dozvědět o dalších příležitostech v Německu, obraťte se na zavatarbeitsagentur [dot] de (zav[at]arbeitsagentur[dot]de).

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
  • Osvědčené postupy EURES
  • Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
  • Příběhy úspěchu
  • Mládí
Sektor
  • Human health and social work activities

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.