Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy14 grudnia 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Pięć wskazówek, jak pracować efektywniej

Efektywna praca łączy się z całym szeregiem korzyści. Nie tylko dyskretnie zrobisz wrażenie na szefie i współpracownikach, ale również możesz zyskać trochę wolnego czasu, by podjąć się zadań, które szczególnie Cię interesują. A co najważniejsze, efektywna praca pomoże Ci ograniczyć stres i zwiększyć wiarę we własne możliwości!

5 tips for working efficiently
EURES

W naszym najnowszym artykule przedstawiliśmy sposoby efektywniejszej pracy i wskazówki, jak zacząć efektywniej pracować...

Planuj wcześniej i wyznaczaj priorytety

Miejsce pracy może być przytłaczające. Dużo hałasu, dużo osób, które chcą zająć Ci czas, dużo do zrobienia przed końcem dnia. Zaplanowanie sposobu, w jaki wykorzystasz swój czas, może Ci naprawdę pomóc w koncentracji i pełnym wykorzystaniu swoich możliwości. Dobrym sposobem jest rozpoczęcie dnia od sprawdzenia, jakie zadania musisz wykonać, i opracowania najlepszego sposobu ich wykonania oraz kolejności, w jakiej je wykonasz. Korzystanie z list, narzędzi lub technik może znacznie ułatwić ten proces, przy czym plan nie tylko umożliwi Ci efektywne wyznaczenie priorytetów, ale również pozwoli zmniejszyć stres, który może się pojawić, gdy będziesz próbować wykonać wszystkie zadania jednocześnie.

Korzystaj z kalendarza

Kalendarz jest Twoim najlepszym przyjacielem, jeżeli chodzi o planowanie obciążenia pracą i efektywność pracy. Zanotuj wszystkie spotkania i istotne terminy, aby na pewno niczego nie przeoczyć. Zaplanowanie czasu na wszystkie powierzone zadania pozwoli Ci również błyskawicznie stwierdzić, czy dysponujesz wolnym czasem, aby pomóc komuś innemu, oraz przy którym zadaniu sam możesz potrzebować pomocy.

Jeśli korzystasz z systemu poczty elektronicznej takiego jak Microsoft Outlook, posiadasz wbudowany kalendarz, który tylko czeka, żeby go wypełnić. Takie programy mają również mnóstwo innych funkcji, które pomogą Ci efektywnie pracować, a więc upewnij się, że wszystkie je znasz.

Mądrze korzystaj z aplikacji

Mówiliśmy już o aplikacjach, które zwiększą efektywność Twojej pracy, jednak czym innym jest ich poznanie, a czym innym ich faktycznie codzienne wykorzystywanie.Wprowadź aplikacje do swojego życia zawodowego, a ta niewielka początkowa inwestycja może mieć duży wpływ na Twoją przyszłość.

Zapoznaj się z problemem

Niezależnie od tego, gdzie pracujesz, prawdopodobnie inni zlecą Ci zadania do wykonania. Najlepiej by było, gdyby przekazali Ci wszystkie niezbędne informacje Jeśli jednak tego nie zrobią, nie wahaj się zadawać pytań. Upewnienie się, że rozumiesz ich oczekiwania, pomoże Ci ograniczyć czas potrzebny, by doprecyzować te szczegóły. Zwiększy to nie tylko Twoją własną efektywność, ale również efektywność Twoich współpracowników!

Poświęć czas na refleksję

Autorefleksja i samoocena stanowią istotną część życia zawodowego. Poświęcenie czasu na refleksję nad dokonanymi postępami na koniec każdego dnia pracy – lub tygodnia pracy, jeśli taki wariant bardziej Ci odpowiada – pozwoli Ci się zorientować, co poszło dobrze, co gorzej oraz nad czym musisz jeszcze popracować. Naturalnym skutkiem tego procesu będzie poprawa produktywności i efektywności, a zatem zdecydowanie warto jest poświęcić na niego czas.

Bądź aktywny

Istotne jest, by zwracać się o pomoc wówczas, gdy jej potrzebujesz, jednak w niektórych sytuacjach sam możesz wykazać się inicjatywą. Jeżeli nie jesteś pewien, jak wykonać określone zadanie, poświęć chwilę, próbując znaleźć rozwiązanie. Internet stanowi wspaniałe źródło informacji, wskazówek i porad i często się okaże, że ktoś inny zmagał się z podobnym problemem i znalazł rozwiązanie, które możesz wykorzystać. Samodzielne rozwiązanie takiego problemu może być naprawdę satysfakcjonujące oraz zapewnić Ci dodatkowe umiejętności i dodatkową wiedzę, które przydadzą Ci się w przyszłości.

Szukasz więcej wskazówek lub porad, jak osiągnąć sukces w miejscu pracy? Poznaj pięć wskazówek dla nowego praktykanta lub stażysty oraz sprawdź, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie... w ciągu pierwszych dwóch tygodni.

 

Powiązane linki:

innych funkcji, które pomogą Ci efektywnie pracować

aplikacjach, które zwiększą efektywność Twojej pracy

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
 • Porady i wskazówki
 • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.