Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok3. februára 2023Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

EURES pomohol slovenskej uchádzačke o zamestnanie nájsť si kvalifikovanú prácu vo Fínsku

Alexandra Mikulášová si našla prácu pre fínsku personálnu agentúru Econia. Partnerstvo medzi sieťou EURES Fínsko a agentúrou Econia úspešne funguje od roku 2014.

Janne Vainikkala and Alexndra Mikulaslova
Janne Vainikkala and Alexndra Mikulaslova

Po dva a pol roku práce v oblasti vývozu a dovozu Alexandra začala cítiť, že sa ďalej pracovne nerozvíja. Spomenula si na svojich priateľov a spolužiakov, ktorí sa presťahovali do zahraničia, a táto myšlienka ju zaujala. „Vedela som, že si chcem vyskúšať život v zahraničí a trochu cestovať. Zdalo sa mi to lákavé. Vybrala som Fínsko na základe skúseností mojich priateľov, ktorí tam už boli,“ povedala Alexandra.

Vďaka sieti EURES si Alexandra a jej priateľ našli prácu v potravinárskom priemysle vo Fínsku, ktorá si nevyžadovala osobitnú kvalifikáciu ani znalosti fínčiny. Nakoniec z tejto práce odišla, aby sa naučila po fínsky.

„Počas jazykového štúdia som si hľadala stáž, takže som sa obrátila na svojho predchádzajúceho fínskeho zamestnávateľa. Zaujímala ma práca v oblasti personalistiky a miezd, keďže na Slovensku som študovala financie, bankovníctvo a investície so zameraním na finančné riadenie,“ hovorí. „Keď som sa dostala do kontaktu so spoločnosťou, práve sa zlúčila s inou a stala sa súčasťou ďalšej fínskej spoločnosti, Econia, ktorá je tiež členom siete EURES. Econia poskytuje služby v oblasti personalistiky pre uchádzačov o zamestnanie z celého sveta.“

Od roku 2014 fínska poradkyňa siete EURES Tomi Puranen úzko spolupracuje s Janne Vainikkilovou zo spoločnosti Econia s cieľom podporiť uchádzačov o zamestnanie organizovaním veľtrhov práce, služobných ciest personalistov, seminárov, workshopov, živých vysielaní TE-live a informačných videí. V roku 2022 sa spoločne zúčastnili aj na podujatí EURESinAction v Ríme.

„Alexandra je veľmi dobrým príkladom toho, ako sa ľudia rozvíjajú v novej krajine a nájdu si miesto v novej kultúre a pracovnej praxi,“ hovorí Janne.

„Keď sa Alexandra naučila po fínsky, vrátila sa do spoločnosti Econia, aby tam prispela vlastnými odbornými znalosťami v oblasti výpočtu mzdy. Je príkladom toho, ako je možné nájsť si prácu v oblasti svojej odbornosti neskôr, keď ste sa už naučili miestny jazyk,“ podotýka Tomi.

Alexandra pracuje pre spoločnosť Econia už päť mesiacov a podelila sa s nami o to, ako ju to primälo k zamysleniu nad svojou cestou do zahraničia.

„Som vďačná za príležitosť pomôcť a podporiť pracovníkov a uchádzačov o zamestnanie v situáciách, v ktorých som sa sama predtým nachádzala,“ hovorí. „Zmena, akou je táto, je vždy pre človeka skúškou a veľa som sa pritom o sebe dozvedela. Stretla som nových ľudí a našla som si nových priateľov, dozvedela som sa viac o rôznych kultúrach a vďaka tomu získala novú perspektívu.“

Alexandra s nadšením oceňuje služby, ktoré jej poskytla sieť EURES pri sťahovaní do zahraničia. „Presťahovanie do zahraničia nie je jednoduché, takže ľudia potrebujú záruky, ktoré im pomôžu prijať toto rozhodnutie. Dôvera je veľmi dôležitá. Za službami EURES stoja orgány a štátni zamestnanci, čo pritom veľmi pomáha. Určite odporúčam sieť EURES uchádzačom o zamestnanie zo Slovenska, pretože je to bezpečný spôsob, ako získať prácu v inej krajine.“

Máte záujem o prácu v zahraničí? Pozrite si voľné pracovné miesta na portáli EURES alebo sa obráťte na poradcu siete EURES so žiadosťou o podporu.

 

Súvisiace odkazy:

EURES: Hľadať prácu v Európe

Kontaktovať poradcu siete EURES

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby portálu EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Úspešné príbehy
Súvisiace sekcie
Služby siete EURES
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.