Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy31 stycznia 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

8 najbardziej polecanych zawodów, które nie wymagają dyplomu licencjata

Chcesz rozpocząć karierę zawodową, ale niekoniecznie iść na studia wyższe? Wiele branż coraz częściej kładzie nacisk na umiejętności praktyczne, a nie na dyplomy. Zapoznaj się z naszymi ośmioma najbardziej polecanymi zawodami, które nie wymagają przytłaczającego kredytu studenckiego!

Top 8 vocational jobs that don’t require a bachelor’s degree
 1. Hydraulik

Takie miejsca pracy jak np. w usługach hydraulicznych mogą być bardzo opłacalne, a popyt ze strony konsumentów nigdy się nie kończy. Hydraulicy instalują i konserwują szereg urządzeń niezbędnych w życiu codziennym, co sprawia, że jest to bezpieczna forma zatrudnienia. Może to wiązać się z nieprzewidywalnymi godzinami pracy i pracą w sobotę i niedzielę, ale zapewnia elastyczność pod względem lokalizacji i podróży przez cały dzień roboczy.

 1. Higienista stomatologiczny

Każdy stomatolog potrzebuje higienisty! Jest prawdopodobne, że przy kontroli zębów częściej widziałeś/-aś się z higienistą niż z dentystą. Higieniści są wykwalifikowani w zakresie profilaktycznej higieny jamy ustnej – czyszczą zęby, robią zdjęcia rentgenowskie, badają pod kątem obecności chorób i informują pacjentów o dobrej higienie jamy ustnej. Biorąc pod uwagę korzystne godziny pracy i stałe zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną, praca w gabinecie stomatologicznym może być dobrym rozwiązaniem.

 1. Specjalista ds. wsparcia informatycznego

Ponieważ informatyka stała się niezbędna dla większości przedsiębiorstw na całym świecie, wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie informatycznego. Pomimo codziennego korzystania z technologii w naszej pracy, wiele osób nie wie, co zrobić w przypadku problemów ze sprzętem. Specjaliści techniczni pomagają we wszystkim, od kwestii związanych ze sprzętem po wsparcie sieciowe. Jeśli jesteś osobą cierpliwą, masz dobre relacje z ludźmi i czujesz się komfortowo, mając do czynienia z technologią, może to być świetny wybór kariery zawodowej.

 1. Elektryk

Elektrycy to kolejna grupa poszukiwanych pracowników. Praca polega na okablowaniu, kontroli i konserwacji systemów elektrycznych w domach mieszkalnych czy  biurach i często oferowane są płatne szkolenia w miejscu pracy. Elektrycy przestrzegają rygorystycznych norm i przepisów, aby zapewnić bezpieczeństwo systemów, takich jak oświetlenie i łączność. Przyuczanie do zawodu może trwać do pięciu lat, ale zapewnia umiejętności potrzebne w długiej karierze zawodowej.

 1. Projektant graficzny

Czy jesteś kreatywny/-a? Projektanci graficzni to artyści, którzy często pracują nad tworzeniem broszur, czasopism, opakowań i innych materiałów marketingowych. Zazwyczaj pracują z programami takimi jak Adobe Photoshop i Adobe InDesign, dlatego należy też znać takie oprogramowanie komputerowe.

 1. Funkcjonariusz policji

Chcesz zrobić coś znaczącego? Funkcjonariusze policji służą społeczności, prowadząc dochodzenia w sprawie przestępstw, reagując na sytuacje nadzwyczajne i dbając o przestrzeganie prawa. W zależności od kraju podczas pracy patrolują ulice pieszo, w samochodach, a nawet konno. Jeśli siedzenie w biurze przez cały dzień nie jest dla Ciebie, taka praca może zapewnić odmianę, której pragniesz.

 1. Technik budownictwa

Firmy inżynieryjne i agencje rządowe potrzebują techników budownictwa, aby pomóc w opracowywaniu projektów komercyjnych i mieszkaniowych. Praca ta polega na szacowaniu kosztów, analizowaniu planów, ocenie warunków różnych obiektów oraz zapewnieniu zgodności każdego projektu z wymaganymi specyfikacjami projektowymi i kodami.

 1. Rzeczoznawca ds. nieruchomości

Ta praca polega na ocenie nieruchomości w celu oszacowania ich wartości. Rzeczoznawcy ds. nieruchomości muszą zachować obiektywne spojrzenie, gdy obliczają wartość budynków i gruntów, na których te budynki się znajdują. Zawód ten wymaga dbałości o szczegóły, ponieważ szacunki dostarczają ważnych informacji zarządcom nieruchomości i inwestorom.

Dlatego też jeśli nie jesteś przekonany/-a, że uniwersytet jest dla Ciebie, zastanów się nad jednym z tych zawodów. Pamiętaj, że miejsce pracy, wynagrodzenie i wymogi edukacyjne różnią się w zależności od kraju. Więcej informacji na temat rozpoczęcia nowej kariery zawodowej można znaleźć w artykule: „4 najważniejsze porady dla poszukujących pracy dotyczące przejrzystej i profesjonalnej obecności w internecie”.

Odwiedź ESCO – europejską klasyfikację umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów przetłumaczoną na wszystkie 27 języków urzędowych UE. Opisuje, identyfikuje i klasyfikuje ona 2942 zawody i 13 485 umiejętności istotnych dla unijnego rynku pracy oraz kształcenia i szkolenia.

 

Powiązane linki:

Adobe Photoshop

Adobe InDesign

4 najważniejsze porady dla poszukujących pracy dotyczące przejrzystej i profesjonalnej obecności w internecie

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
 • Porady i wskazówki
 • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Real estate activities
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.