Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy19 czerwca 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Szwecja zaprasza greckich pracowników służby zdrowia do przeprowadzki na północ

Skuteczna strategia zatrudnienia zachęca pracowników służby zdrowia z Grecji do wyjazdu do Szwecji. W Atenach i Salonikach dwa razy do roku organizuje się Tydzień Szwedzki – ostatni taki tydzień odbył się w zeszłym miesiącu, przy czym obydwa państwa współpracują ze sobą już od wielu lat.

Sweden invites Greek health specialists to move north
EURES Sweden

„Grecja jest bardzo przyjaźnie nastawiona wobec Szwecji” – tłumaczy Mia Myrgren, doradczyni EURES odpowiedzialna za kwestie związane z Grecją i jedna z siedmiu osób zasiadających w szwedzkiej grupie ds. zdrowia.

„Rządy naszych państw prowadziły szeroko zakrojoną współpracę w minionych latach, w szczególności w latach 60. i 70. XX w., kiedy to wielu obywateli greckich przyjechało do Szwecji w poszukiwaniu pracy. Grecja jest jednym z niewielu państw w Europie, do którego osoba przeprowadzająca rekrutację może wyjechać i otrzymać na miejscu CV osób, które już władają językiem szwedzkim”.

Z uwagi na te powiązania historyczne wiele osób w Grecji podejmuje decyzję o nauce języka szwedzkiego i jest otwarcie nastawionych wobec propozycji wyjazdu na północ. EURES w Szwecji organizował wspólne szwedzko-greckie Europejskie Dni Pracy dwa razy do roku na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Ostatnie Europejskie Dni Pracy odbyły się w dniach 3–6 kwietnia i służyły skojarzeniu lekarzy, pielęgniarek, analityków biomedycznych, fizjoterapeutów, informatyków i specjalistów w dziedzinie nauk o życiu z pracodawcami z całej Szwecji.

Mieszkająca w Malmö Mia Myrgren współpracuje z władzami okręgowymi i regionalnymi z całej Szwecji i odbywa podróże do Grecji z przedstawicielami trzech pracodawców poszukujących nowych pracowników: przedstawicielami władz prowincji Norrbotten, przedstawicielami władz regionu Närhälsan Västra Götaland i przedstawicielami prywatnego szpitala Stockholms Sjukhem.

Spośród 72 zgłoszeń otrzymanych przez EURES pracodawcy wybrali 31 pielęgniarek i lekarzy, których zaprosili na rozmowę kwalifikacyjną na miejscu. Kolejne 13 osób wzięło udział w rozmowach kwalifikacyjnych po spontanicznym złożeniu zgłoszenia w trakcie imprezy „Open Space”. Pracodawcy zamierzają zaprosić około 10 kandydatów do Szwecji w celu wzięcia udziału w drugim etapie procedury naboru.

CV osób, które wyraziły zainteresowanie ofertą pracy, ale nie zostały zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną organizowaną tego dnia, zostaną w nadchodzących miesiącach przekazane innym pracodawcom prowadzącym działalność w tej branży.

„W zeszłym roku udało nam się znaleźć pracę dla około dwudziestu lekarzy i pielęgniarek z Grecji w samym północnym regionie Szwecji” – twierdzi Mia Myrgren. „Dzięki naszemu pośrednictwu w całym kraju zatrudniono łącznie 67 lekarzy i pielęgniarek. Obywatele greccy bardzo chętnie przyjeżdżają do Szwecji w poszukiwaniu pracy”.

Władze szwedzkie zaostrzyły niedawno przepisy dotyczące umiejętności językowych, jakie musi posiadać osoba wnioskująca o wydanie pozwolenia na prowadzenie praktyki lekarskiej. Pracodawcy rekrutujący potencjalnych pracowników podczas Szwedzkiego Tygodnia zazwyczaj zapewniają im możliwość wzięcia udziału w kursach nauki języka organizowanych w Atenach i Salonikach; po osiągnięciu przez te osoby biegłości językowej na poziomie B1 lub B2 osoby te zatrudnia się w charakterze asystentów do momentu uzyskania przez nie pozwolenia na prowadzenie praktyki lekarskiej w Szwecji.

 

Powiązane linki:

Wspólny szwedzko-grecki Europejski Dzień Pracy dla pracowników służby zdrowia zorganizowany w dniach 3–6 kwietnia

Życie i praca w Szwecji

 

Więcej informacji:

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Najlepsze praktyki EURESInteresariusze zewnętrzniDni Pracy/WydarzeniaWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneMedia społecznościowe
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.