Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva6. února 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 6 min

Polský uchazeč o zaměstnání našel uspokojující práci v zahraničí

Když se chce, všechno jde. Díky tomuto krédu se polský uchazeč o zaměstnání Pawel Frydlewicz dostal do České republiky, kde si za podpory polské pobočky EURES začal budovat novou kariéru.

Polish jobseeker finds job

V předchozím článku jsme vás seznámili s evropskou iniciativou na podporu pracovní mobility pro osoby starší třiceti let, kterou vede místní tým EURES v Dolnoslezském vojvodství v Polsku. Od té doby projekt pomohl 26 uchazečům o zaměstnání najít práci v Německu, Spojeném království a České republice. Hovořili jsme s jedním z účastníků projektu, Pawlem Frydlewiczem, o jeho osobních zkušenostech se sítí EURES.

Jak jste o tomto projektu sítě EURES dozvěděl?

Když jsem čekal na místním úřadu práce, kde jsem měl schůzku s poradcem, prohlížel jsem si inzeráty na volná pracovní místa a našel jsem nabídku práce v zahraničí inzerovanou sítí EURES. Tato nabídka mě velmi zaujala. Začala mě zajímat ještě víc, když jsem našel několik brožur a letáků o tom, jak najít práci v zahraničí, o bezpečnosti práce, pracovních podmínkách atd. Chtěl jsem se dozvědět víc, a proto jsem se podíval na portál EURES. Měl jsem štěstí, protože hned na první stránce byl banner o projektu. A byl to projekt přesně pro mě!

Co vás motivovalo k tomu, abyste hledal práci v zahraničí?

Těžko říct, co mě tehdy motivovalo k tomu, abych hledal práci v zahraničí. Vlastně to bylo mnoho faktorů, zejména neúspěšné pokusy najít práci v Polsku, které mě odradily. Chtěl jsem najít práci, kde by ocenili roky zkušeností a dovednosti, které mám, a hradili mi slušné příspěvky na důchodové a zdravotní pojištění.

Jaké je vaše nové místo?

Už víc jak devět měsíců pracuji v České republice ve společnosti Škoda auto na místě, které jsem získal prostřednictvím pracovní agentury. Mám roční smlouvu s automatickým prodloužením na další rok. Od začátku pracuji v oddělení logistiky a s prací jsem opravdu spokojený.

Co jste dělal předtím v Polsku?

Pracoval jsem v oblasti kontroly kvality. Velice náročná práce, sedm dní v týdnu, práce na tři směny, kde se musíte neustále něco učit a získáte spoustu nových znalostí a dovedností. Pak jednoho dne vlastníci podnik prodali a většinu zaměstnanců propustili. Ukázalo se, že to pro mě byla vlastně výhra, i když tehdy jsem to tak nevnímal. Tehdy to bylo velmi těžké ztratit práci, muset začít znovu a hledat si nové místo.

Můžete nám říct, jaký dojem na vás udělal celý proces EURES a jaké pomoci se vám dostalo?

Na začátku jsem si myslel, že nebudu schopen pracovat v zahraničí. Nahánělo mi to strach. Činnosti jindy tak jednoduché mi připadaly strašně náročné. Jak najdu správnou nabídku, jak přeložím životopis do cizího jazyka, jak absolvuji pohovor v cizím jazyce? A co odjezd a všechny související přípravy: najít ubytování, náklady, které musím zaplatit, než dostanu první plat, atd. Myslel jsem si, že na to všechno budu sám.

Ale vůbec to tak nebylo! Díky účasti v projektu mi životopis přeložili, absolvoval jsem jazykový kurz, který byl v rámci projektu poskytován, a projektoví poradci se o mě neustále starali a byli vždy k dispozici, aby mi pomohli, ať již se jednalo o problém se zaměstnavatelem, prací, nebo ubytováním. A to je hodně důležité, když víte, že na to nejste sami.

S jakými problémy jste se na začátku potýkal?

Práce v logistice pro mě byla nová. Příprava konkrétního souboru dílů na každou lavici se řídí stejnými pravidly, ale každý typ auta má vlastní specifika, která musíte znát. Brzy jsem se naučil, jak objednávat potřebné díly. Musel jsem pracovat samostatně, a měl tudíž velkou odpovědnost za to, co jsem dělal a jak.

Prvotní obavy se brzy rozplynuly a práce mě začala uspokojovat. Hodně mi pomohla znalost práce na počítači. I jazyk nebyl tak těžký, jak se zprvu zdálo. Mnoho českých slov je srozumitelných, ale když člověk nějaké slovo nezná, vždy pomůže angličtina.

Co byste poradil ostatním, kteří zvažují účast v projektu sítě EURES?

Když jsem hledal práci v Polsku, potýkal jsem se s problémy, které pro mě byly nepochopitelné. Jednu chvíli jsem měl pocit, že stojím před skleněnou stěnou, přes kterou se nedokážu dostat.

Chtěl jsem pracovat, byl jsem ochoten pracovat, měl jsem spoustu znalostí a schopností, ale nechtěl jsem pracovat za plat, který je pod hranicí lidské důstojnosti. Došlo mi, že jediná šance je pracovat v zahraničí.

Nyní pracuji normálně, žiji normálně a dokonce každý týden jezdím do Polska. Všechny prvotní obtíže – nový jazyk, nová práce, život v jiné zemi, odlišná mentalita lidí, multikulturní prostředí – to vše může zprvu nahánět strach, ale časem se z toho stane zajímavý zážitek.

Od druhých se toho člověk může tolik naučit, stačí jen být otevřený novým zkušenostem. Obrátit se na EURES rozhodně stálo za to. Dnes mohu říct: „EURES rozhodně ANO!“

Pawlův příběh může být i vaším příběhem. Pokud hledáte práci, je vám přes třicet a bydlíte v Dolnoslezském vojvodství, obraťte se na regionální pobočku sítě EURES, kde vám poskytnou odbornou pomoc. Kontaktujte poradce EURES a začněte budovat kariéru v zahraničí.

 

Související odkazy:

Kontaktujte poradce EURES

 

Další informace:

Najděte si svého poradce EURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
 • Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
 • Příběhy úspěchu
Související sekce
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.