Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel30. jaanuar 2024Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat2 min lugemist

Õpi uut keelt kergesti ja tõhusalt: juhend hõivatud spetsialistidele

Uue keele õppimine võib olla tasuv ja rikastav kogemus, kuid see võib tunduda ka heidutav ja aeganõudev. Võib tunduda küsitav, kas suudad tasakaalustada töö-, pere- ja seltskonnaelu keeleõppe eesmärkidega. Aga ära muretse, sa saad hakkama! Keeleõpe ei tähenda tuupimist või kiirustamist, vaid järjekindlust ja nautimist. Selles artiklis anname nõuandeid ja näpunäiteid, kuidas õppida uut keelt nutikalt, kui oled ajahädas spetsialist.

Õpi NUTIKALT. Eduka keeleõppe saladus on seada selged ja realistlikud eesmärgid. Eesmärgid aitavad sul olla sihikindel, motiveeritud ja vastutustundlik. Kuid kõik eesmärgid ei ole võrdsed. Veendu, et su eesmärgid oleks NUTIKAD: konkreetsed, mõõdetavad, saavutatavad, asjakohased ja ajaliselt piiritletud. Näiteks selle asemel, et öelda „tahan õppida hispaania keelt“, võiksid öelda „tahan osata aasta lõpuks vestelda algtasemel hispaania keeles“. Nii saad jälgida oma edusamme, tunnustada oma saavutusi ja vajadusel oma kava kohandada.

Planeeri aega arukalt. Teine tõhusa keeleõppe põhimõte on kasutada aega tõhusalt ja loominguliselt. Uue keele õppimiseks ei ole vaja veeta tunde klassiruumis või õpikuga. Võid kasutada oma vaba aega ja igapäevategevusi, et tutvuda keelega ja harjutada oma oskusi. Näiteks võid kuulata sõidu ajal taskuhäälingut, kasutada järjekorras ootamise ajal rakendust või vaadata enne magamaminekut sihtkeelset saadet. Mida rohkem kaasad keeleõppe oma igapäevarutiini, seda lihtsam ja lõbusam see on.

Kasuta oma uusi oskusi. Parim viis uue keele õppimiseks on seda kasutada. Ära oota, kuni tunned end valmis või täiuslikuna, et hakata keelt rääkima, kirjutama, lugema ja kuulama. Miks mitte pidada päevikut sihtkeeles? Oma igapäevaelust kirjutades kogud kasulikku sõnavara. Mida kiiremini hakkad uusi oskusi kasutama, seda kiiremini need arenevad ja muutud enesekindlamaks. Keeleoskuse harjutamiseks reaalelu olukordades on palju võimalusi, näiteks liitumine veebikogukondadega, keelepartnerite leidmine, üritustel osalemine jne. Ära karda teha vigu, need on osa õppeprotsessist. Ole lihtsalt avatud, uudishimulik ja valmis vigadest õppima.

Järgides neid nõuandeid, saad uue keele kergesti ja tõhusalt selgeks kiire tööelu kõrvalt. Kõige tähtsam on olla järjekindel ja nautida protsessi. Pea meeles, et uue keele õppimine ei ole sprint, vaid maraton – järjekindlus on võti.

Kas räägid kohalikku keelt? Viis eriala, mis sobivad kaks- ja mitmekeelsetele inimestele eriti hästi

 

Lisateave:

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

 

Teemad
  • Nõuanded ja soovitused
Seotud jaotis(ed)
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.