Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva30. ledna 2024Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 3 min

Naučte se nový jazyk snadno a efektivně: Průvodce pro zaneprázdněné profesionály

Studium nového jazyka může být přínosnou a obohacující zkušeností, ale může se rovněž jevit jako obávaná a časově náročná aktivita. Možná si kladete otázku, jak sladit pracovní, rodinný a společenský život s cílem naučit se nový jazyk. Ale netrapte se, jde to zvládnout! Studium jazyka neznamená učit se rychle ani biflovat, je o důslednosti a radosti. Tento článek vám nabídne několik tipů a rad, jak se jako zaneprázdněný profesionál naučit nový jazyk chytrým způsobem.

Studujte chytře. Jedním z klíčů k úspěšnému studiu jazyka je stanovit si jasné a realistické cíle. Cíle vám pomohou zůstat soustředění, motivovaní a zodpovědní. Ne všechny cíle jsou však stejné. Musíte se ujistit, že vaše cíle jsou chytré, tedy SMART: konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově omezené (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound). Neříkejte si například „Chci se naučit španělsky“, ale raději „Chci do konce roku zvládnout základní konverzaci ve španělštině“. To vám umožní sledovat svůj pokrok, oslavovat úspěchy a v případě potřeby upravit plán.

Dobře si rozvrhněte čas. Dalším klíčem k efektivnímu studiu jazyka je účelné a kreativní využívání času. Chcete-li se naučit nový jazyk, nemusíte trávit hodiny ve třídě ani nad učebnicí. Můžete využít volný čas a každodenní aktivity, abyste si procvičili jazyk a získané znalosti. Můžete například poslouchat podcast při řízení, používat aplikaci při čekání ve frontě nebo se před spaním dívat na pořad v cílovém jazyce. Čím více začleníte studium jazyka do svého každodenního života, tím snadnější a zábavnější to bude.

Využívejte nové znalosti. Nejlepším způsobem, jak se naučit nový jazyk, je používat ho. Nečekejte, až se budete cítit připraveni nebo dokonalí, abyste začali v daném jazyce mluvit, psát, číst nebo ho poslouchat. Proč si nevést v cílovém jazyce deník? Psaním o svém každodenním životě si rozšíříte užitečnou slovní zásobu. Čím dříve začnete používat nové dovednosti, tím rychleji se zlepšíte a získáte sebedůvěru. Existuje mnoho způsobů, jak si procvičovat jazykové dovednosti v reálných situacích, například se můžete zapojit do on-line komunit, najít si partnery pro konverzaci, účastnit se akcí atd. Nebojte se dělat chyby, jsou součástí procesu učení. Prostě buďte otevření, zvídaví a ochotní se poučit z vlastních chyb.

Držte se těchto tipů a můžete se naučit nový jazyk snadno a efektivně a zároveň se věnovat svému náročnému profesnímu životu. Nejdůležitější je, abyste během cesty zůstali důslední a užili si ji. Nezapomeňte, že učení se novému jazyku není sprint, ale maraton – klíčem je důslednost.

Hovoříte jiným jazykem? Přečtěte si článek Pět profesí, ve kterých vynikají lidé, kteří umí dva či více jazyků.

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
  • Rady a tipy
Související sekce
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.