Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy28 maja 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak sprawić, by praca w domu była bardziej przyjazna dla środowiska?

W ostatnim roku praca w domu stała się nową rzeczywistością z powodu pandemii COVID-19 i dla wielu pracowników nie zmieni się to w najbliższym czasie. Aby podnieść swoją produktywność i przyczynić się do ochrony naszej planety, spraw, aby Twoja organizacja pracy w domu była bardziej przyjazna dla środowiska dzięki naszym pięciu prostym wskazówkom!

How to make your work-from-home setup greener
EURES

1. Używaj mebli biurowych z drugiej ręki

Przed wybuchem pandemii wielu z nas nie wyobrażało sobie pracy w domu i szybko zdaliśmy sobie sprawę, że nie byliśmy na to przygotowani. W miarę upływu czasu praca przy kuchennym stole stała się mniej stabilna i musieliśmy poszukać czegoś wygodniejszego. Zamiast kupować nowe biurka i krzesła biurowe, spróbuj znaleźć inne meble z drugiej ręki w internecie lub w sklepach charytatywnych. Bez względu na to, czy chodzi o model w stylu vintage czy nowoczesny, nigdy nie wiadomo, co znajdziemy, kiedy zaczniemy szukać!

2. Przejdź na urządzenia energooszczędne

Zamiast opuszczać dom i wyłączać wszystkie urządzenia na czas nieobecności, praca w domu może oznaczać, że będziesz potrzebować zapalonych świateł w swoim domowym biurze przez cały dzień. Oczywiście utrzymywanie włączonych świateł i zasilanie urządzeń takich jak komputery w ciągu dnia wymaga dodatkowej mocy i prawdopodobnie wpłynie na twój rachunek za energię elektryczną. Mimo że twój pracodawca może mieć udział w opłacaniu twoich zwiększonych rachunków, małe zmiany, takie jak umieszczenie biura w pobliżu okna z dużą ilością naturalnego światła lub wymiana żarówek na energooszczędne żarówki LED, mogą obniżyć koszty, jednocześnie chroniąc naszą planetę.

3. Zrezygnuj z drukarki w biurze

Korzystanie z drukarki w domu może mieć znaczący wpływ na środowisko, ponieważ większość kartridży z tuszem nie podlega recyklingowi. Jeśli praca bez drukarki jest niemożliwa, rozważ użycie wkładów z surowców wtórnych, które są ponownie napełniane i sprzedawane. Są one nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale także często tańsze! Możesz również rozważyć używanie papieru z recyklingu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

4. Zrezygnuj z codziennego kupowania obiadu

Kupowanie obiadu w pracy jest często łatwą i wygodną opcją, zwłaszcza jeśli biuro znajduje się w pobliżu sklepów spożywczych i kawiarni, ale kanapki i sałatki na wynos często wymagają wielu plastikowych opakowań. Przygotowywanie codziennych posiłków w domu jest prostym sposobem na zmniejszenie ilości codziennych odpadów i zaoszczędzenie pieniędzy. Możesz również ograniczyć ilość odpadów, przygotowując poranną herbatę lub kawę w domu, zamiast kupować ją w drodze do pracy. Ograniczając korzystanie z jednorazowych kubków i opakowań, oszczędzasz energię i pomagasz zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Jeśli musisz zapakować swój obiad, pojemniki wielokrotnego użytku i torebki na kanapki są świetną alternatywą dla jednorazowego plastiku.

5. Zainwestuj w naturę

Uczynienie miejsca pracy bardziej ekologicznym to nie tylko slogan – to prawda! Wprowadzenie roślin do wystroju biura nie tylko sprawia, że pomieszczenie wygląda lepiej, ale także poprawia jakość powietrza. Rośliny oczyszczają powietrze wokół Ciebie, a niektóre zamieniają dwutlenek węgla w tlen. Dzięki temu redukują stres, sprawiają, że środowisko jest zdrowsze, a człowiek szczęśliwszy! Lilia pokojowa i pająk są popularnymi dodatkami w miejscu pracy.

To jest pięć spośród naszych najlepszych wskazówek, jak sprawić, by Twoja praca w domu była bardziej przyjazna środowisku. A teraz spróbuj wprowadzić je w życie!

Artykuł powstał we współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
 • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.