Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice19. april 2017Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 4 min

Služba ali študij – kaj vam bolj ustreza?

Sprejemanje odločitev o prihodnosti ni nikoli enostavno, še zlasti ko imaš celo življenje pred seboj in se bojiš, da ne boš izbral napačne poti. Za mnoge mlade se ena od prvih pomembnih odločitev pojavi takoj po zaključku srednje šole: ali naj se vpišem na univerzo ali naj se nemudoma podam v svet dela? Gre za starodavno vprašanje, na katerega ni enostavno odgovoriti. Zbrali smo nekaj razmišljanj, za katere upamo, da vam bodo pomagala pri sprejetju prave odločitve za vas.

Work or university – which is right for you?
Shutterstock

Vse je odvisno od tega, kaj želite v življenju doseči

V določenih gospodarskih panogah morajo zaposleni nujno imeti univerzitetno izobrazbo. Tu gre tradicionalno za bolj akademske stroke, kot so denimo medicina, matematika ali naravoslovje, pri katerih je potrebnih več let študija za osvojitev potrebnega znanja.

V številnih drugih panogah (zlasti poklicnih) pa so delovne izkušnje najmanj tako pomembne kot diploma, saj z njimi pridobimo praktične izkušnje, ki jih samo z univerzitetnim študijem ni mogoče pridobiti. Premislite, katero poklicno pot si želite izbrati, in na podlagi tega boste lažje ugotovili, katera smer je za vas prava.

Kaj pa če tega še ne veste?

Kaj pa če še ne veste, kaj bi radi počeli? Izbira določene študijske smeri ali službe še ne pomeni, da ste to poklicno pot izbrali za vedno. Če se pozneje odločite preusmeriti v drugo panogo, to še ne pomeni, da je bil čas, ki ste ga preživeli na univerzi ali v službi, zaman. Komunikacijske sposobnosti ter digitalne spretnosti so prenosljive in splošno uporabne. Koristile vam bodo vsepovsod.

Splača se preveriti tudi, po katerih znanjih in veščinah ter poklicnih vlogah delodajalci najbolj povprašujejo. Mogoče so nekatere zanimive tudi za vas in bi vam lahko povečale vaše zaposlitvene možnosti, ne glede na to, ali si takoj najdete službo oziroma ali se najprej vpišete na univerzo.

Ne pozabite upoštevati tudi finančnega vidika

Denar je že od nekdaj kočljiva tema, a toliko bolj pomembna – zlasti v državah, v katerih mladi po zaključenem študiju ostanejo z goro dolgov. Večinoma je študij povezan s takšnimi ali drugačnimi stroški, ki jih je mogoče treba odplačevati še tudi po diplomi, medtem ko si je mogoče z zaposlitvijo ustvariti prihranke.

Kljub temu se lahko naložba v študij dolgoročno obrestuje, saj si boste z univerzitetno izobrazbo pogosto odprli vrata do bolje plačanih delovnih mest. V številnih državah članicah EU so na voljo tudi različne možnosti štipendiranja, ki lahko mladim pomagajo zaključiti študij brez dolgotrajnega odplačevanja dolga po njegovem zaključku.

Lahko izberete tudi obe poti

Veliko univerzitetnih študentov študij združuje z delom s skrajšanim delovnim časom, bodisi da bi dodatno zaslužili bodisi da bi pridobili delovne izkušnje. To sicer vedno ni mogoče, še zlasti če je študijski predmet zelo zahteven, a je lahko dober način, kako kar najbolje združiti oba svetova.

Na drugi strani pa odločitev, da se zaposlite, še ne pomeni, da ne morete več študirati. Učenje na daljavo postaja zahvaljujoč tehnološkemu napredku vedno bolj razpoložljivo, medtem ko vam izredni študij omogoča večjo prilagodljivost.

Vedno več univerz rešuje zagato, za katero pot se odločiti, tako, da ponuja programe, ki vključujejo študij in zaposlitev. Z vpisom v tovrstni program lahko kar najbolje pogledate v zakulisje obeh svetov; preverite torej, kaj vam ponujajo univerze doma in v tujini.

Obstaja tudi tretja možnost

Pripravništvo, vajeništvo ali delovna praksa so dodaten način za premostitev vrzeli med zaposlitvijo in študijem. Poleg tega so odlična priložnost za kratkotrajen vstop na trg dela ali poklicno pot, ki vas zanima, in s tem pridobitev koristnih izkušenj. Oglejte si razdelek o ponudbah za mlade na spletni platformi Drop’pin@EURES, na kateri lahko poiščete ustrezno pripravništvo, vajeništvo ali delovno prakso.

Seveda je treba razmisliti tudi o mnogih drugih vidikih, saj odločitev še zdaleč ni lahka. Vseeno upamo, da smo vam pomagali predstaviti nekatere od glavnih stvari! Ne glede na to, kako se boste odločili, pomislite tudi na to, da lahko k temu dodate še eno razsežnost, in sicer odhod v tujino? Naš članek o študiju, usposabljanju ali delu v tujini  vsebuje za začetek veliko koristnih nasvetov.

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Drop’pin@EURES

Poiščite Euresovega svetovalca

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

Eures na Facebooku

Eures na Twitterju

Eures na LinkedInu

Eures na Googlu+

Teme
  • Namigi in nasveti
  • Novice/poročila/statistika
  • Mladina
Povezani razdelki
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.