Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel12. november 2018Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Hispaania kokk jagab inspireerivat EURESe edulugu

Menorcalt pärit kokk viis ellu oma unistuse töötada välismaal, kui leidis EURESe abiga töö Rootsis ja Saksamaal.

Spanish chef shares inspiring EURES success story
Juan Carlos de la Cruz Pons

Juan Carlos de la Cruz Pons õppis kokaametit Baleaari saarestikus Menorca saarel, kus ta sai töökogemuse ja kvalifikatsiooni gastronoomia ja toitlustuskorralduse alal. Headest hinnetest hoolimata otsustas ta karjääri edendamiseks kaugemale vaadata ja tal tekkis idee lahkuda kodusaarelt või isegi Hispaaniast.

Silmapiiri laiendamine

„Mul oli õnn kohtuda rühma Euroopa vabatahtlikega, kes veetsid Euroopa vabatahtliku teenistuse raames aasta Menorcal,“ selgitab Juan Carlos. Ta mõtles üha enam lahkumisele ja üritas praktiseerida inglise keelt.

„Paar aastat hiljem, 2016. aastal, otsustasin õpingud pooleli jätta ja uusi võimalusi uurida,“ meenutab ta. „Siis juhtus midagi imelist: kaks head sõpra – kes kumbki ei teadnud, et teine oli minuga ühendust võtnud – pakkusid mulle välja võimaluse EURESe-teenistuse kaudu Rootsis töötada.“

Vastus ühe päeva jooksul

Juan Carlos otsustas esitada oma CV ja suureks üllatuseks sai ta vastuse ühe päeva jooksul. „See käis uskumatult kiiresti. Läbisin valikuprotsessi ja sõitsin Barcelonasse töövestlustele eri Rootsi tööandjate pakutavate töökohade asjus, mida kõiki haldas EURES.“

Juan Carlosele tehti kolm tööpakkumist – üks Helsingborgis, üks Göteborgis ja üks Stockholmis. Värbamismenetluse jooksul toetasid teda EURESe nõustajad mõlemast riigist, tema reisikulud maksti kinni ja ta sai veeta aega kõigis kolmes linnas. Pärast edukaid katseid pakuti Juan Carlosele tööd Stockholmis ja mõne nädala pärast kolis ta sinna.

Pidev toetus

Kahjuks selgus mõne kuu pärast, et töö Stockholmis ei kujunenud välja nii, nagu ta oli plaaninud. Juan Carlos võttis ühendust EURESe nõustajate Arnau Soy Massoni (Hispaania EURES) ja Maria Thoreniga (Rootsi EURES) ning selgitas oma olukorda.

„Mulle pakuti kohe toetust,“ räägib ta. „Nad reageerisid kiirelt ja professionaalselt. Nad võtsid probleemi teadmiseks ja pakkusid välja mitmeid lahendusi.“ Üks võimalus oli minna mõne teise Rootsi tööandja juurde, kuid Juan Carlos otsustas aja maha võtta ja Hispaaniasse naasta. EURESe nõustajad selgitasid siiski, et ta võib tulevikus alati nendega ühendust võtta.

Õnnestumine teisel korral

Mõne kuu pärast otsustas Juan Carlos kolida Saksamaale, mida ta nägi järjekordse võimalusena alustada uut elu – seekord oma partneri kodumaal. „Otsustasin EURESe nõustajatega uuesti ühendust võtta,“ selgitab Juan Carlos. „Ma teadsin, et ka Saksamaal on EURES, seega lootsin, et mul õnnestub nende kaudu tööd otsida.“

Arnau toetusel võttis Juan Carlos ühendust Saksamaa rahvusvahelise tööhõiveteenistusega (ZAV) ja leidis töö kahe nädala jooksul. Praegu töötab ta vanemkokana suurköögis Saarbrückenis ja teda on juba edutatud.

Raske töö tasus end ära

„Pidin täitma palju pabereid ja vorme ning kõvasti tööd tegema,“ tunnistab ta. „Aga ma olen ülirahul.“ Juan Carlos sai kasulikku abi EURESe töötajatelt kolmes riigis ja on äärmiselt tänulik.

„Praegu on mul stabiilne töökoht ja elu teises riigis ning seda tänu neile inimestele, kes mu reisi ja ümberasumise võimalikuks tegid.“

Lisateave, kuidas EURES sind aidata saab, on EURESe portaalis. Siin saab lugeda ka Juan Carlose loo originaalversiooni (hispaania keeles).

 

Seotud lingid

EURESe portaal

Hispaania EURES Facebookis

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Elu- ja töötingimused EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
EduloodNoorus
Seotud jaotis(ed)
Elamine ja töötamine
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.