Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy12 listopada 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Hiszpański szef kuchni dzieli się opowieścią o sukcesie osiągniętym z EURES

Szef kuchni z Minorki spełnił swoje marzenie o pracy za granicą, znajdując dzięki EURES zatrudnienie najpierw w Szwecji, a potem w Niemczech.

Spanish chef shares inspiring EURES success story
Juan Carlos de la Cruz Pons

Juan Carlos de la Cruz Pons kształcił się na szefa kuchni na Minorce (Baleary), gdzie zdobył doświadczenie zawodowe i kwalifikacje w gastronomii i zarządzaniu kuchnią. Pomimo dobrych wyników w nauce pomyślał, że aby rozwijać swoją karierę, musi ruszyć dalej i przyszło mu do głowy, by opuścić wyspę lub w ogóle Hiszpanię.

Poszerzanie horyzontów

– Miałem szczęście spotkać grupę wolontariuszy z Europy, którzy spędzali na Minorce rok w ramach Wolontariatu Europejskiego – wyjaśnia Juan Carlos. Coraz poważniej myślał o wyjeździe i wkładał wysiłek w naukę angielskiego.

– Po kilku latach, w 2016 r., zdecydowałem się zawiesić naukę i odkryć nowe horyzonty – wspomina. – Wtedy stało się coś niezwykłego: moi dwaj znajomi – każdy z nich nieświadomy, że jednocześnie skontaktowała się ze mną ta druga osoba – wysłali mi informację o propozycji pracy w Szwecji oferowaną za pośrednictwem sieci EURES.

Odpowiedź w jeden dzień

Juan Carlos zdecydował się wysłać CV i ku swojemu zdziwieniu otrzymał odpowiedź w ciągu jednego dnia. – To niewiarygodnie szybko. Przeszedłem przez proces wstępnej rekrutacji i znalazłem się w drodze do Barcelony na rozmowę kwalifikacyjną z różnymi pracodawcami ze Szwecji; całością procedur zarządzał EURES.

Juan Carlos dostał trzy oferty pracy – jedną w Helsingborgu, jedną w Göteborgu i jedną w Sztokholmie. Podczas całego procesu rekrutacji miał wsparcie doradców EURES z obydwu państw, pokryto poniesione przez niego koszty podróży i mógł spędzić trochę czasu we wszystkich trzech miastach. Po pomyślnie przebytym okresie próbnym Juan Carlos otrzymał ofertę pracy w Sztokholmie i przeniósł się tam w ciągu kilku tygodni.

Ciągłe wsparcie

Niestety po kilku miesiącach okazało się, że praca w Sztokholmie nie przebiegała zgodnie z planem. Juan Carlos skontaktował się z doradcami EURES, Arnau Soy Massoni (EURES Hiszpania) oraz Marią Thoren (EURES Szwecja), i wyjaśnił swoją sytuację.

– Pomoc była natychmiastowa – wspomina. – Zareagowali szybko i profesjonalnie. Odnotowali problem i zaproponowali szereg rozwiązań. Jedną z możliwości było przeniesienie do innego pracodawcy w Szwecji, ale Juan Carlos zdecydował się na przerwę i powrót do Hiszpanii. Doradcy EURES jasno dali mu jednak do zrozumienia, że drzwi nadal stoją przed nim otworem i może w każdej chwili skontaktować się z nimi w przyszłości.

Do dwóch razy sztuka

Po kilku miesiącach Juan Carlos zdecydował się na przeprowadzkę do Niemiec, co postrzegał jako kolejną szansę na rozpoczęcie nowego życia, tym razem w państwie pochodzenia osoby, z którą był związany. – Zdecydowałem się ponownie skontaktować z moimi doradcami EURES – mówi. – Wiedziałem, że EURES działa również w Niemczech, więc pomyślałem, że może byłaby możliwość znalezienia pracy za ich pośrednictwem.

Z pomocą Arnau Juan Carlos skontaktował się z niemieckim międzynarodowym pośrednictwem pracy (ZAV) i znalazł zatrudnienie w ciągu dwóch tygodni. Obecnie pracuje jako zastępca szefa kuchni w profesjonalnej restauracji w Saarbrücken i już dostał awans.

Warto ciężko pracować

– Wymagało to wiele papierkowej roboty, wypełniania formularzy i ciężkiej pracy – przyznaje Juan Carlos. – Ale jestem przeszczęśliwy. Juan Carlos otrzymał cenne wsparcie personelu EURES na terenie trzech państw i jest bardzo wdzięczny.

– Obecnie mam stabilne stanowisko i żyję w innym kraju, a to wszystko dzięki ludziom, którzy sprawili, że moja podróż i przeniesienie były możliwe.

Odwiedź Portal EURES, aby dowiedzieć się, jak EURES może pomóc Tobie. Możesz zapoznać się też z historią Juana Carlosa w oryginale (po hiszpańsku) tutaj.

 

Powiązane linki:

Portal EURES

EURES Spain na Facebooku

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
 • Historie sukcesów
 • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.