1. Korzystaj z odpowiedniego oprogramowania
Jednym z następstw pandemii COVID-19 jest większa możliwość pracy zdalnej i współpracy na odległość. Jeśli jednak zespół nie korzysta z jednolitego systemu, praca zdalna może nie być dobrym rozwiązaniem. Jako kierownik odpowiadasz za ocenę dostępnego oprogramowania i zapewnienie, by wybrana platforma pozwalała na skuteczną współpracę. Użyteczne funkcje takiego programu to np. wideo rozmowa/nagrywanie, komunikatory internetowe, udostępnianie ekranu, status online/offline oraz dostępność programu w krajach, w których pracują członkowie zespołu.
2. Zaplanuj codzienne spotkania
Ustalenie regularnych, codziennych spotkań wirtualnych ułatwia stworzenie spójnego modelu pracy dla całego zespołu międzynarodowego. Przy planowaniu spotkania należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę różne strefy czasowe pracowników. Spotkania muszą oczywiście być merytoryczne, ale warto również zadbać o to, by zespół miał czas na nieformalne rozmowy. Przyjazne kontakty społeczne pomagają pracownikom w utrzymaniu prywatnych i zawodowych relacji, sprzyjają zdrowemu środowisku pracy oraz zwiększają ich zaangażowanie w pracę pomimo odległości.
3. Zorganizuj podróż do międzynarodowych biur
Pamiętaj, że pomimo odległości między członkami zespołu spotykanie się ze sobą nie jest niemożliwe! Zastanów się nad organizacją podróży dla swojego zespołu, aby móc osobiście spotkać się z jego członkami i z nimi pracować. Może to pomóc w nawiązaniu kontaktów w sposób, który nie jest możliwy w przypadku pracy zdalnej. Wówczas zespół może lepiej się poznać i mieć więcej okazji do bardziej osobistych rozmów na temat pracy i życia.
4. Pamiętaj o różnicach kulturowych
Kierownik zespołu musi być świadomy wszelkich różnic kulturowych, jakie mogą istnieć w zespole, zwłaszcza jeśli zespół jest rozsiany po wielu krajach. Dotyczy to m.in. ubioru, poziomu formalności i odpowiednich tematów do dyskusji, a także języka używanego do komunikacji. Przejrzyście określ swoje oczekiwania wobec zespołu, a przede wszystkim zapytaj ich, jakie są ich oczekiwania wobec ciebie i siebie nawzajem. Różnice kulturowe mogą być subtelne, warto więc je poznać i poczynić starania, aby zmniejszyć związane z nimi nieporozumienia, co przyczyni się do większej spójności w zespole i ograniczy ryzyko konfliktu.
5. Zapewnij zespołowi inne miejsca do pracy
Warto też spróbować zapewnić członkom zespołu możliwość pracy w innym miejscu, na wypadek gdyby praca z domu napotkała nieprzewidziane trudności. Nagłe problemy z internetem, dzieci w domu, a nawet hałaśliwi sąsiedzi mogą poważnie rozproszyć uwagę osób pracujących zdalnie. Przeszkody te są często niemożliwe do uniknięcia i mogą wpływać na efektywność zespołu, ale nie są niemożliwe do rozwiązania. Rozważ alternatywne miejsca pracy, w których pracownicy mogą pracować bez zakłóceń, np. najbliższe biuro firmy, lokalne miejsca coworkingu lub jednodniowe pomieszczenia biurowe w okolicy.
Więcej informacji na temat tego, jak wspierać swoich pracowników, można znaleźć w artykule Jak zostać ponadprzeciętnym pracodawcą?.
Powiązane linki:
Jak zostać ponadprzeciętnym pracodawcą?
Więcej informacji:
Znajdź doradców EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 6 września 2022
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/Przedsiębiorczość
- Porady i wskazówki
- Powiązane sekcje
- Porady i wskazówki
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles