Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy21 marca 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Niemiecki EURES organizuje wyjątkowe wydarzenie dla młodych ambitnych muzyków orkiestrowych

Niemcy są atrakcyjnym miejscem pracy dla muzyków grających w orkiestrach międzynarodowych. Kraj ten posiada bogatą tradycję związaną z muzyką klasyczną i gra tutaj ponad 50 orkiestr filharmonicznych.

EURES Germany organises unique event for aspiring orchestral musicians
Matthias Naggert (ZAV)

Wystarczy tylko spojrzeć na nazwiska muzyków grających w tych orkiestrach, żeby zobaczyć, że rynek pracy dla profesjonalistów jest rynkiem międzynarodowym. Dzięki wielu prestiżowym szkołom muzycznym Niemcy są także atrakcyjnym miejscem do podjęcia studiów muzycznych. Niemniej jednak z uwagi na międzynarodowy charakter tej branży, osoby studiujące w Niemczech powinny być otwarte na ewentualną przeprowadzkę za granicę w celu podjęcia pracy.

Aby przygotować do tego dobrze zapowiadających się muzyków na jak najwcześniejszym etapie ich kariery, ZAV-Künstlervermittlung (Niemiecka Agencja pośrednictwa pracy ds. sztuk widowiskowych Federalnego Urzędu Pracy) ostatnio zorganizowała wyjątkowe wydarzenie we współpracy z niemieckim krajowym urzędem koordynacji (NCO) EURES.

Kompleksowe doradztwo EURES

Około 30 studentów kierunków muzycznych, w tym harfiarze, skrzypkowie, wiolonczeliści, fleciści i fagociści, zebrało się w Orchesterzentrum NRW w Dortmundzie w dniach 29-30 października 2018 r., aby uzyskać informacje na temat możliwości zatrudnienia zarówno w Niemczech, jak i za granicą.

Orchesterzentrum NRW to zespół placówek składający się z czterech niezależnych szkół muzycznych, który w chwili otwarcia w 2009 roku stał się pierwszym takim międzyuczelnianym centrum szkoleniowym dla muzyków orkiestrowych w Europie.

Doradcy EURES ze Słowacji, Szwajcarii i Szwecji wzięli udział w wydarzeniu, aby udzielić informacji z pierwszej ręki na temat możliwości zatrudnienia w swoich krajach. Studenci dowiedzieli się, jak cennym doświadczeniem może być praca w innych państwach członkowskich UE, a także uzyskali informacje na temat odpowiednich rynków pracy w różnych krajach.

„Dzięki współpracy transgranicznej pomiędzy różnymi podmiotami uczestniczący w wydarzeniu studenci otrzymali kompleksowe rady na temat sprawiedliwej mobilności” mówi Lena Sundheimer z Niemieckiego Krajowego Urzędu Koordynacji (NCO) EURES.

Studenci zostali również poinformowani o możliwościach korzystania z programów mobilnych UE takich jak „Twoja pierwsza praca z EURES-em”, które oferują wsparcie osobom w wieku 18-35 lat poszukującym pracy, które chcą pracować w innym państwie członkowskim UE.

„EURES pozwala artystom wykonawcom czerpać korzyści ze swojej sieci kontaktów”

Mimo iż uczestnictwo w międzynarodowych wydarzeniach takich jak targi pracy nie jest niczym nadzwyczajnym dla pracowników EURES, akurat to wydarzenie jest świetnym przykładem wyjątkowej i ukierunkowanej inicjatywy dla muzyków orkiestrowych.

Rynek pracy dla profesjonalnych muzyków jest konkurencyjny i ciągle się zmienia, co sprawia, że wydarzenia takie jak to są jeszcze cenniejsze, jak wyjaśnia organizatorka wydarzenia Lilia Felde-Ritz z ZAV-Künstlervermittlung w Kolonii: „Dla nas, jako pośredników pracy dla muzyków orkiestrowych, przebywanie w pobliżu szkół muzycznych oraz ich absolwentów jest bardzo ważne, bo dzięki temu możemy na bieżąco śledzić zmiany na rynku pracy”.

Uczestnik Tony Erb, koordynator EURES w Szwajcarii w Sekretariacie Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO) w Bernie, podkreślił istotną rolę, jaką EURES ma do odegrania w zakresie zapewnienia wsparcia pracownikom w sektorze sztuk widowiskowych: „Uważam, że międzynarodowa mobilność artystów wykonawców jest nieodzowna, a współpraca między państwami w celu zapewnienia im wsparcia jest jak najbardziej uzasadniona,” powiedział. „EURES pozwala artystom wykonawcom czerpać korzyści ze swojej sieci.”

Sektor kultury i sektor kreatywny oferują obywatelom UE całą gamę różnorodnych możliwości pracy za granicą. Niektóre służby EURES, w tym ZAV-Künstlervermittlung, Arbetsförmedlingen w Szwecji i Pôle emploi we Francji, oferują osobom poszukującym pracy w tych sektorach indywidualnie dopasowane konsultacje oraz usługi w zakresie pośrednictwa pracy.

Jeżeli jesteś muzykiem lub artystą wykonawcą zainteresowanym międzynarodową karierą lub pracodawcą poszukującym wykwalifikowanych kandydatów, skontaktuj się z lokalnym doradcą EURES lub zarejestruj na portalu EURES już dziś pod adresem: https://ec.europa.eu/eures/public/index_pl.

 

Powiązane linki:

ZAV-Künstlervermittlung

„Twoja pierwsza praca z EURES-em”

Portal EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Najlepsze praktyki EURESWiadomości zewnętrzne EURESDni Pracy/WydarzeniaWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.