Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy29 września 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak złapać pracę sezonową

Praca sezonowa jest doskonałym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Wielu studentów i młodych ludzi podejmuje pracę podczas wakacji zimowych w celu sfinansowania nauki lub uzyskania dodatkowego dochodu. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w znalezieniu kolejnej pracy sezonowej.

How to land a seasonal job

Nie zwlekaj z ubieganiem się o pracę

Większość przedsiębiorstw rozpoczyna rekrutację na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Pozwala to na wybór właściwych osób i ich przeszkolenie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Upewnij się więc, że skontaktujesz się z pracodawcą na wczesnym etapie i nie czekaj do ostatniego dnia z kandydaturą.

Bądź profesjonalny(-a)

Dla ciebie jest to być może „jedynie” zimowa praca wakacyjna, ale z perspektywy pracodawcy jesteś ważną inwestycją w jego przedsiębiorstwo. Udowodnij pracodawcy, że poważnie traktujesz tę rozmowę o pracę. Bez względu na to, czy rozmowa kwalifikacyjna odbywa się online czy nie, ubierz się schludnie, bądź punktualny i pokaż, że doceniasz oferowaną ci szansę.

Bądź elastyczny(-a)

Pracodawcy często zatrudniają pracowników sezonowych w okresach dużego obłożenia pracą w swoich przedsiębiorstwach. Oznacza to, że pracownicy sezonowi mogą być często poproszeni o pracę w nietypowych godzinach lub o wykonanie obowiązków, które początkowo nie znajdowały się w opisie stanowiska pracy. Ważną cechą, jakiej szukają pracodawcy u pracowników sezonowych, jest elastyczność. Należy podkreślić tę umiejętność w swoim CV i podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie zapominaj o byłych pracodawcach

Jeśli wcześniej podejmowałeś się pracy sezonowej i byłeś zadowolony ze swoich poprzednich pracodawców, rozważ skontaktowanie się z nimi bezpośrednio. Większość pracodawców wolałaby zatrudnić osobę, która jest już zaznajomiona z pełnionym stanowiskiem i która nie potrzebuje gruntownego szkolenia.

Przygotuj się

Przed rozmową kwalifikacyjną zapoznaj się z profilem firmy, i dowiedz się więcej o produktach, z którymi będziesz miał do czynienia. W ten sposób pokażesz osobie przeprowadzającej rozmowę, że zależy ci na pracy i że poważnie traktujesz daną ci szansę.

Skontaktuj się z doradcami EURES

Portal EURES, dysponujący ponad 3 mln ofert pracy w całej Europie, jest najlepszym miejscem, aby rozpocząć poszukiwanie kolejnej pracy sezonowej. Możesz również skontaktować się z doradcami EURES, którzy pomogą ci w określeniu twoich mocnych stron i zainteresowań, a także w poszukiwaniu pracy i ubieganiu się o nią.

Znajdź doradcę EURES w twoim regionie lub skontaktuj się ze swoim lokalnym doradcą EURES za pośrednictwem czatu.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Szukaj doradców EURES

Porozmawiaj z naszymi doradcami EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Porady i wskazówkiTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Porady i wskazówkiŻycie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.