Niepokój związany z powrotem do biura jest całkowicie normalny. Niezależnie od tego, czy obawiasz się o zdrowie swoje lub kogoś z domowników, boisz się długotrwałych dojazdów do pracy, czy po prostu przyzwyczaiłaś(-eś) się do pracy w domu – niepokoju związanego z powrotem do biura nie należy lekceważyć. Dbałość o zdrowie psychiczne jest tak samo ważna jak ta o zdrowie fizyczne. Jeśli więc obawiasz się powrotu do pracy, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci to przejście.
Nie tłum swoich uczuć
Czasem, kiedy czujemy obawy związane z pracą, jesteśmy zakłopotani, ponieważ wydaje nam się, że jedynie my doświadczamy takich uczuć. Ważne jest, aby nie tłumić w sobie niepokoju, ale stawić mu czoła i spróbować zrozumieć jego źródło. Nie oznacza to, że należy koncentrować się na negatywnych uczuciach. Skonfrontowanie się z własnymi lękami i zrozumienie ich jest pierwszym krokiem do uporania się z nimi.
Przygotuj się na nowe warunki pracy
Sytuacja może wracać do normy, ale nie oznacza to, że Twoje środowisko pracy będzie takie samo jak przed pandemią. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników mogą zostać wprowadzone zmiany, takie jak zasady dystansu społecznego i obowiązkowe noszenie maseczek. Zanim przyzwyczaisz się do pracy w nowym środowisku, może minąć kilka dni lub tygodni, a to z kolei może spowodować, że pod koniec dnia pracy będziesz odczuwać większe niż zwykle zmęczenie.
Zachowaj równowagę między życiem zawodowym a prywatnym
Praca w domu może mieć swoje wady, ale wiele osób twierdzi, że znacznie poprawiła ich równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz samopoczucie. Nie pozwól, aby powrót do biura wpłynął na Twoją codzienną rutynę. Na przykład jeśli jesteś zwykle spacerujesz w porze lunchu, trzymaj się tej praktyki pomimo „nowego” miejsca pracy i staraj się kończyć pracę na czas, kiedy to tylko możliwe.
Rozpoznaj swoje sygnały stresu
Stres objawia się w postaci symptomów fizycznych, takich jak zaciśnięta szczęka, spięte ramiona i plecy lub oddychanie klatką piersiową. Jeśli odczuwasz stres w biurze, poświęć chwilę na rozpoznanie tych sygnałów, weź kilka głębokich oddechów, a następnie rozluźnij i rozciągnij tę część ciała.
Rozprzestrzeniaj pozytywność
Staraj się być źródłem pozytywnej energii dla swoich współpracowników. Na początku może to być trudne, ale wkrótce zdasz sobie sprawę, że jest to równie korzystne dla nich, jak i dla Ciebie. Takie podejście sprawi, że skupisz się na pozytywnych aspektach powrotu do biura i nie będziesz się koncentrować na negatywnych scenariuszach.
Sprawdź możliwości elastycznego systemu pracy
Poznaj politykę Twojej firmy w zakresie elastycznego czasu pracy. Być może uda Ci się uzgodnić z pracodawcą podejście hybrydowe, w ramach którego będziesz pracować z biura tylko kilka dni w tygodniu. Możesz również omówić przesunięcie godzin pracy, aby uniknąć porannego lub wieczornego wzmożonego ruchu ulicznego.
Nie bój się prosić o pomoc
Jeśli odczuwasz przytłaczający niepokój i potrzebujesz pomocy, zapytaj dział kadr, jakie programy dotyczące zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia są dla Ciebie dostępne. Nie obawiaj się też skorzystać z pomocy swojego lekarza lub innego pracownika służby zdrowia.
Pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie na wiele sposobów, zwłaszcza w sferze pracy. Kryzys zdrowotny wpłynął na godziny pracy, narzędzia, środowisko pracy i priorytety związane z pracą. Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, dlaczego praca w 2021 r. może wyglądać inaczej.
Powiązane linki:
W jaki sposób pandemia może wpłynąć na świat pracy w 2021 r.
Więcej informacji:
Znajdź doradców EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 1 czerwca 2021
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/Przedsiębiorczość
- Młodzież
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles