Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy15 listopada 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Instrument MŚP: zwiększ potencjał swojego MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa, znane powszechnie jako MŚP, są nieodłączną częścią dobrobytu Europy teraz i w przyszłości.

The SME Instrument: boost your SME’s potential

W rocznym sprawozdaniu Komisji Europejskiej za lata 2015–2016 stwierdzono, że 99 na 100 przedsiębiorstw w Europie to MŚP i że łącznie zatrudniają one dwie trzecie europejskiej siły roboczej. Biorąc pod uwagę te fakty, jasne jest, dlaczego wiele programów wsparcia i możliwości finansowania oferowanych przez Komisję skierowanych jest do MŚP. Instrument MŚP odgrywa w tym zakresie kluczową rolę – w tym artykule przyjrzeliśmy się, z czym wiąże się to przedsięwzięcie.

Czym jest instrument MŚP?

Jako część programu „Horyzont 2020”, instrument MŚP wspiera MŚP o wysokim potencjale w rozwijaniu nowych innowacyjnych projektów, które ułatwią ich rozwój w Europie i poza jej granicami. MŚP, których wnioski zostały zaakceptowane, otrzymują finansowanie oraz mogą skrócić czas wdrażania inwestycji, ulepszyć zdolność do wprowadzania innowacji, korzystać z coachingu biznesowego najwyższej klasy i przyspieszyć swój rozwój.

Co udało się osiągnąć do tej pory dzięki instrumentowi?

W ciągu trzech pierwszych lat w ramach instrumentu MŚP przekazano ponad 882 miliony euro na finansowanie i zapewniono wsparcie dla prawie 2500 MŚP. Docelowo do końca programu „Horyzont 2020” wsparcie ma otrzymać 7500 MŚP.

Jak działa instrument?

Instrument MŚP obejmuje trzy fazy – zaleca się, aby MŚP zaczynały od składania wniosków w fazie I:

  • Faza I: Ocena koncepcji i wykonalności – od pomysłu do koncepcji (6 miesięcy). W tej fazie MŚP przygotowuje wstępny biznesplan, a UE przeprowadza studium jego wykonalności. Można uzyskać finansowanie w wysokości 50 000 euro.
  • Faza II: Demonstracja, zastosowanie w warunkach rynkowych i prace badawczo-rozwojowe – od koncepcji do dojrzałości rynkowej (1 rok – 2 lata). W tej fazie MŚP dalej rozwija swój plan poprzez innowacyjne działania i opracowuje bardziej zaawansowany biznesplan. Można uzyskać finansowanie w wysokości 0,5–2,5 miliona euro.
  • Faza III: Przyspieszenie działalności biznesowej i usługi wsparcia – przygotowanie do wprowadzenia na rynek. W ostatniej fazie MŚP otrzymuje wsparcie w celu przyspieszenia działalności biznesowej, w tym szkolenia, przekształcając swój projekt w produkt możliwy do wprowadzenia na rynek. Na tym etapie nie można uzyskać bezpośredniego dodatkowego finansowania.

Kto może ubiegać się o wsparcie w ramach instrumentu?

Środki finansowe w ramach instrumentu mogą otrzymać samodzielne MŚP nastawione na zysk lub konsorcja MŚP nastawionych na zysk. MŚP powinny cechować się wysokim potencjałem w zakresie rozwoju i innowacyjności oraz dużymi globalnymi ambicjami. Wszystkie przedsiębiorstwa ubiegające się o finansowanie muszą mieć siedzibę w UE-28 lub w państwie uczestniczącym w programie „Horyzont 2020”.

Gdzie MŚP mogą uzyskać więcej informacji i złożyć wniosek o wsparcie w ramach instrumentu?

Zapraszamy zainteresowane MŚP do skontaktowania się z najbliższym krajowym punktem kontaktowym dla instrumentu MŚP lub z partnerem Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości, aby uzyskać informacje i wskazówki na temat programu „Horyzont 2020” i instrumentu MŚP. Można również zapoznać się z użytecznymi informacjami dostępnymi on-line.

Chcesz dowiedzieć się więcej na tematu programów i możliwości oferowanych przez UE? Sprawdź nasze artykuły na temat Europejskiego Funduszu Społecznego i programu Erasmus+.

 

Powiązane linki:

Krajowe punkty kontaktowe MŚP

Partnerzy Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Interesariusze zewnętrzni
  • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
  • Wiadomości/raporty/statystyki
  • Młodzież
Powiązane sekcje

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.