Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel7. märts 2019Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Palgaläbirääkimised – kust alustada?

Karjääri jooksul võib tekkida palgaläbirääkimiste võimalus. See on keeruline ülesanne. Liiga suure summa küsimine võib pahandada tööandjat, liiga väikese summa korral alahindad oma oskusi. Selles artiklis pakume nõuandeid läbirääkimiste ettevalmistamiseks.

Salary negotiation: Where should I start?
EURES

Uuri tausta

Enne palgaläbirääkimisi pane enda jaoks paika soovitav palgasumma või ‑vahemik – see annab läbirääkimisteks hea lähtepunkti. Kuid on oluline, et summa oleks realistlik, sest muidu võivad läbirääkimised ebaõnnestuda. Selge ülevaate sellest, mis palka küsida, saab, kui uurida soovituga sarnaseid töökohti ja nende töötasu, mis annab läbirääkimisteks tugevama üldpositsiooni.

Tea oma väärtust

Ükskõik, kas oled andekas müügiinimene, suudad tippida 70 sõna minutis, suudad luua midagi suurepärast iga idee põhjal – sinu oskused on teevad su ettevõttele väärtuslikuks. Samuti on oskused hea läbirääkimiste pidepunkt, seega tasub neid kindlasti arvesse võtta läbirääkimisteks ettevalmistamisel.

Lase tööandjal dialoogi juhtida

Tõenäoliselt pakub ka tööandja konkreetset palganumbrit. See võib olla ligikaudu sama suur kui sinu soovitud summa, kuid võib sellest ka väga erineda. Lase tööandjal avaldada pakutav palganumber esimesena – nii näed, kas see vastab ootustele, ja saad oma palgasoovi soovi korral kohandada.

Ära võta läbirääkimisi isiklikult

Palga suurus mõjutab oluliselt paljusid eluvaldkondi, mis võib muuta palgaläbirääkimised väga isiklikuks kogemuseks. Ehkki see on mõistetav, on tähtis, kui vähegi võimalik, mitte võtta asja emotsionaalselt. Kui säilitad külma närvi ja oled rahulik, jätad ka tööandjale professionaalse ja asjaliku mulje. Emotsionaalsus võib tunduda tööandjale kohatu ja vähendab eduvõimalusi palgaläbirääkimistel.

Ära kiirusta

Palgaläbirääkimised võivad olla hirmutavad ja stressirohked, mistõttu võib tekkida soov asjaga kiiresti ühele poole saada. Tark ei torma! Ole rahulik ja veendu, et arutad kõiki sulle olulisi küsimusi. Kindlasti ei taha sa pärast läbirääkimisi kahetseda.

Loodame, et sul õnnestub nende nõuannete abil saada soovitud palgasumma. Edu läbirääkimistel!

Artikkel on kirjutatud koostöös EURESega (Euroopa tööalase liikuvuse portaal).

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
EttevõtlusNõuanded ja soovitusedVärbamistrendidNoorus
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.