Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy22 października 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak bezpiecznie zorganizować przeprowadzkę związaną z pracą w czasach pandemii COVID-19

Przeprowadzka w celu podjęcia pracy może być wymagającym przedsięwzięciem, natomiast pandemia COVID-19 w wcale nie ułatwia sprawy. W obecnych czasach, jak nigdy dotąd, musimy dokładnie rozważyć przeprowadzkę. Oto nasze cztery najważniejsze wskazówki, które pomogą uniknąć ci niespodziewanych wyzwań i pomóc ci w bezpiecznej przeprowadzce związanej z pracą w czasach pandemii COVID-19.

How to relocate for a job safely in COVID-19 times
EURES

Przygotuj się

Najważniejszą rzeczą podczas przeprowadzki w czasach pandemii COVID-19 jest zaplanowanie bezpiecznej podróży do nowego miejsca pobytu, w tym upewnienie się, czy państwo lub region akceptuje nowe przybycia, sprawdzenie czy istnieją wymagania dotyczące kwarantanny i środki bezpieczeństwa, którym należy się podporządkować.  Nieznajomość miejscowych przepisów nie tylko naraża bezpieczeństwo twoje  i twojej rodziny, ale także może skończyć się nałożeniem grzywny.

W czasach pandemii COVID-19 ważne jest, by orientować się w zakresie środków bezpieczeństwa w miejscu docelowym. Twoja Europa, Eurodesk oraz platforma Komisji Europejskiej Bezpieczne przywrócenie możliwości podróżowania dostarczają cennych informacji w zakresie podróżowania oraz udostępniają aplikacje służące do ustalania kontaktów zakaźnych. Re-open EU to kolejne przydatne narzędzie on-line dostarczające aktualnych informacji na temat różnych obowiązujących warunków i ograniczeń w Europie. Na stronie interaktywnej stronie internetowej znajdują się informacje na temat ograniczeń w zakresie wjazdu, a także najświeższe wskazówki dotyczące podróżowania, środków bezpieczeństwa i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

Zapytaj pracodawcę o dostępną pomoc

Więcej informacji na temat prawnych lub administracyjnych aspektów przeprowadzkiudzieli twój miejscowy doradca EURES, który z przyjemnością osobiście pomoże ci w tej kwestii. Zwrócenie się z ważnymi pytaniami do pracodawcy przed  przeprowadzką pomoże ci zorientować się, w jakim stopniu możesz liczyć na wsparcie po przybyciu na miejsce. W czasie pandemii COVID-19 może okazać się, że podróż do miejsca pracy będzie utrudniona, a wejście do budynku niemożliwe. Spytaj pracodawcy, co należy zrobić w takim przypadku. Dowiedz się, czy otrzymasz odpowiedni sprzęt do pracy w domu, jeśli w czasie pandemii nie będziesz w stanie udać się do biura, jaka jest polityka firmy w zakresie pracy zdalnej i innych elastycznych form zatrudnienia oraz jakie środki wprowadzono w odpowiedzi na pandemię.

Szukaj przedsiębiorstw stosujących bezpieczne praktyki

Przedsiębiorstwa na całym świecie zmieniły sposób funkcjonowania w czasie pandemii. Niektóre z nich zawiesiły działalność, podczas gdy inne zmieniły godziny pracy i wdrożyły nowe zasady i przepisy. W przypadku korzystania z firmy przeprowadzkowej należy upewnić się, że stosuje ona bezpieczne procedury, jak np. bezkontaktową przeprowadzkę czy osobisty sprzęt ochronny.

Bądź na bieżąco aż do czasu przeprowadzki

Cechą charakterystyczną okresu pandemii COVID-19 są ciągłe zmiany sytuacji. Może to utrudnić planowanie podróży. Najlepszym sposobem na uniknięcie niepożądanych niespodzianek podczas przeprowadzki jest ciągłe sprawdzanie informacji.  Zalecamy regularne sprawdzanie stron poświęconych podróżowaniu, jak Re-open EU, ponieważ są one ciągle uaktualniane o najnowsze informacje z każdego państwa. Innym sposobem pozostawania na bieżąco jest uważne śledzenie krajowych wiadomości poprzez włączanie powiadomień z aplikacji informacyjnych na smartfonie. Pomoże ci to na bieżąco śledzić najnowsze nagłówki, w tym zmiany wytycznych w twoim miejscu zamieszkania, a także w odpowiedni sposób zaplanować twoją przeprowadzkę.

Aby uzyskać więcej informacji o planowaniu podróży w tych niepewnych czasach, przeczytaj artykułPięć kwestii do rozważenia przez podróżujących w czasach COVID-19 .

 

Powiązane linki:

Re-open EU

Twoja Europa

Eurodesk

Podróż w czasie pandemii koronawirusa

Pięć kwestii do rozważenia przez podróżujących w czasach COVID-19

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Informacje szczegółowe

Tematy
 • Zestaw narzędzi UE do mobilności
 • Porady i wskazówki
 • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.