Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy29 listopada 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

W jaki sposób przepisy UE chronią Twoje świadczenia emerytalne

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z EURES, czy niedługo przejdziesz na emeryturę po wielu latach pracy w różnych regionach Unii Europejskiej, skoordynowanie świadczeń emerytalnych może wydawać się nieco skomplikowane. Dzięki prawu UE ubieganie się o świadczenia z publicznych i prywatnych systemów emerytalnych jest jednak proste i przejrzyste.

How EU rules protect your pensions
Еuropa

Poniżej przedstawiliśmy kilka wskazówek na temat emerytur, dzięki którym możesz trzymać rękę na pulsie.

Przeprowadzasz się w celu podjęcia pracy? Zarejestruj się w swoim nowym państwie zamieszkania.

Jeżeli przeprowadzasz się z jednego państwa UE do innego, aby podjąć w nim zatrudnienie, jak najszybciej zarejestruj się w swoim nowym państwie zamieszkania, abyś mógł ubiegać się o świadczenia, do których będziesz uprawniony po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pamiętaj, że systemy świadczeń społecznych różnią się w zależności od państwa, a więc po przyjeździe sprawdź swoje prawa w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Gotowy do przejścia na emeryturę? Rozpocznij proces w swoim państwie zamieszkania.

Jeżeli w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracowałeś w trzech państwach UE i we wszystkich z nich kwalifikujesz się do uzyskania emerytur państwowych, powinieneś ubiegać się o te świadczenia w ostatnim państwie zatrudnienia. Wówczas to państwo skoordynuje działania wraz z pozostałymi dwoma państwami, aby zapewnić, że będziesz otrzymał wszystkie świadczenia emerytalne, do których jesteś uprawniony.

W jaki sposób obliczane są moje świadczenia emerytalne?

Kiedy właściwy organ w państwie, w którym mieszkasz, rozpatrzy twój wniosek o kilka świadczeń emerytalnych, otrzymasz albo wszystkie z tych świadczeń, albo emeryturę ze swojego państwa zamieszkania, w zależności od tego, która kwota będzie wyższa. Nawet jeżeli nie przepracowałeś wystarczająco dużo czasu w danym państwie, aby kwalifikować się w nim do świadczeń emerytalnych, nadal możesz otrzymać świadczenie proporcjonalne z tego państwa. Wysokość emerytury jest bowiem obliczana na podstawie całkowitego czasu, który przepracowałeś w UE.

Odchodzisz na emeryturę w innym kraju? Złóż wniosek w państwie, w którym ostatnio pracowałeś.

Jeżeli odchodzisz na emeryturę za granicą w innym państwie UE, rozpocznij proces ubiegania się o świadczenia we właściwej agencji rządowej w państwie, w którym ostatnio pracowałeś.

Co z podatkiem od emerytury?

Jeżeli odszedłeś na emeryturę w innym państwie UE i spędzasz ponad połowę każdego roku w państwie, w którym odszedłeś na emeryturę, to państwo może uznać Cię za swojego rezydenta podatkowego. W takim wypadku być może będziesz musiał płacić podatek od emerytur, które otrzymujesz z innych państw. Upewnij się i sprawdź umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Co z dodatkowymi świadczeniami emerytalnymi?

Dodatkowe świadczenia emerytalne różnią się od emerytur państwowych pod tym względem, że zwykle są zapewniane przez pracodawcę i zarządzane przez prywatne przedsiębiorstwo. Jeżeli uczestniczysz w dodatkowym programie emerytalnym w jednym państwie, a następnie przeprowadzasz się do drugiego, zachowujesz te same prawa do dodatkowych świadczeń emerytalnych, jak gdybyś nigdy nie wyjechał z pierwszego państwa.

Skontaktuj się z właściwą agencją w swoim państwie zamieszkania, aby uzyskać więcej informacji na temat przepisów podatkowych i emerytalnych, które mogą Ciebie dotyczyć. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących mobilności zawodowej w Europie skontaktuj się z najbliższym doradcą EURES.

 

Powiązane linki:

DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Twoja Europa – Praca za granicą

Twoja Europa – Zabezpieczenie społeczne za granicą

Twoja Europa – Emerytura państwowa za granicą

Twoja Europa – Krajowe punkty kontaktowe do celów ubiegania się o świadczenia emerytalne

Twoja Europa – Emerytura za granicą

Twoja Europa – Dodatkowe świadczenia emerytalne za granicą

Twoja Europa – Podwójne opodatkowanie emerytur

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

EURES Baza ofert pracy

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeńEURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
Powiązane sekcje
Pomoc i wsparcieŻycie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.