Poslodavci slobodna radna mjesta objavljuju na web stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, na privatnim portalima za traženje posla, kao i na vlastitim web stranicama. Oglase možete pronaći i u dnevnim novinama i oglasnicima, stručnim časopisima i glasilima, kao i na web stranicama strukovnih organizacija (komora, udruženja). Radna mjesta u javnom sektoru obvezno se objavljuju u Narodnim novinama. Privatni poslodavci u manjim sredinama koriste i objave putem radio postaja.
Mnogi veliki poslodavci koriste on-line prijavne obrasce na vlastitim web stranicama kako bi stvorili bazu potencijalnih kandidata za buduća otvorena radna mjesta. Mali privatni poslodavci uz objavu oglasa koriste privatne kanale i preporuke kako bi došli do najboljih kandidata.
Privatne agencije za povremeno i privremeno zapošljavanje pružaju mogućnost upisa u svoju bazu kandidata. Radnici sklapaju ugovor o radu s agencijom, koja radnike ustupa za obavljanje poslova kod poslodavca koji ima privremenu potrebu za dodatnim radnicima.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Portal HZZ-a | http://burzarada.hzz.hr |
Moj posao | http://www.moj-posao.net |
Posao.hr | http://www.posao.hr |
Oglasnik | http://www.oglasnik.hr/ponuda-poslova |
Narodne novine | http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx |
Posrednici pri zapošljavanju | https://mrosp.gov.hr/o-ministarstvu/uprava-za-trziste-rada-i-zaposljavanje/popis-posrednika-kojima-je-izdana-dozvola-potvrda-za-obavljanje-djelatnosti-posredovanja-pri-zaposljavanju/11608 |
Agencije za privremeno zapošljavanje | http://apzp.mrms.hr |
Adecco | http://www.adecco.hr |
Trenkwalder | http://www.trenkwalder.com/hr |
Selectio | http://www.selectio.hr |
Dekra | http://www.dekra-zapo.hr |
Manpower | https://www.manpower.hr |
PickJobs | https://pick.jobs |
Način prijave poslodavcu opisan je u pojedinom oglasu. Životopis se sastavlja kronološki, sadrži osobne podatke, podatke o obrazovanju, dodatnim znanjima i vještinama te radnom iskustvu. Piše se na računalu i na hrvatskom jeziku, ako nije drukčije traženo. Fotografija nije nužna, ali nećete pogriješiti ako u životopis uključite fotografiju poput one za dokumente. Preporuke bivših poslodavaca najčešće nisu obvezne, no ukoliko postoje, dobro ih je priložiti.
Poslodavci u javnom sektoru uz prijavu traže životopis, dokaze o kvalifikacijama i vještinama (svjedodžbe, diplome), uvjerenje o nekažnjavanju, dokaz o državljanstvu i prebivalištu te drugo prema potrebi.
Privatni poslodavci najčešće traže prijavu putem elektroničke pošte koja obvezno sadrži životopis, a ponekad i dokumente poput diplome, uvjerenja o položenom stručnom ispitu i drugo, ovisno o specifičnosti radnog mjesta. Ponekad je nužna on-line prijava na web stranici poslodavca i u tom slučaju drugi načini prijave ne uzimaju se u obzir, dok je kod nekih poslodavaca, obično manjih, dovoljna prijava putem telefona.
Otvorene zamolbe poslodavcima uglavnom su dobro prihvaćene. Kako ovdje ne znamo koji oblik prijave je poslodavcu najprihvatljiviji, dobro je uz životopis i motivacijsko pismo priložiti dokaze o posjedovanju kvalifikacija i vještina te preporuke ili kontakte osoba koje mogu dati preporuke, ako postoje.
Zamolbu je potrebno prilagoditi poslodavcu kojem se obraćamo, a u životopisu naglasiti ona znanja ili iskustva koja su primjenjiva na radnom mjestu za koja apliciramo. Također, kontaktiranje poslodavaca na način različit od traženog u oglasu za radno mjesto (telefonom umjesto elektronskom poštom, elektronskom poštom umjesto redovnom poštom itd.) uglavnom nije prihvatljivo.
Prije razgovora s poslodavcem dobro je informirati se detaljnije o djelatnosti poslodavca, strukturi zaposlenih, pravilima odijevanja i drugome što može koristiti kako bismo na razgovoru ostavili najbolji dojam. Nezainteresiranost, kašnjenje i neurednost zasigurno će nas diskvalificirati iz daljnjeg postupka.
Prilikom postupka odabira kandidata za radno mjesto (razgovor, testiranje, anketiranje i sl.) i sklapanja ugovora o radu poslodavac ne smije tražiti od radnika podatke koji nisu u neposrednoj svezi s radnim odnosom (obiteljski status, trudnoća, vjerska ili nacionalna pripadnost...).
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
EUROPASS Hrvatska | http://www.europass.hr |
Pisanje CV-a i molbe | https://www.hzz.hr/usluge-poslodavci-posloprimci/zamolba-i-zivotopis |
Priprema za razgovor za posao | https://e-usmjeravanje.hzz.hr/razgovor-za-posao |
Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri-CISOK | http://www.cisok.hr |
Definicija
Ne postoji službena definicija razdoblja pripravništva u Hrvatskoj. Zakoni kojima su definirane kategorije pripravništva jesu Zakon o tržištu rada (Narodne novine 118/18, 32/20, 18/22) i Zakon o radu (Narodne novine 93/14, 127/17, 98/19, 151/22).
Pregled
Kroz mjere aktivnog zapošljavanja, ulaže se u konkurentnost radnika na tržištu rada i povećava zapošljavanje.
Pripravništvo je u Hrvatskoj jedna od najpopularnijih aktivnih mjera politike zapošljavanja koju provodi Hrvatski zavod za zapošljavanje, a čiji je cilj povećavanje zapošljivosti mladih nezaposlenih osoba.
Cilj mjere je osposobiti osobe za samostalan rad putem poticanja zapošljavanja sufinanciranjem troška bruto 1 iznosa plaće i drugih troškova poslodavcima.
Mjera je usmjerena na nezaposlene osobe prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Hrvatski zavod za zapošljavanje, a koje se prvi puta zapošljavaju radi obavljanja poslova u zanimanju za koje su se školovale.
Osposobljavanje pripravnika (pripravnički staž) traje, u pravilu, najduže jednu godinu, ako posebnim zakonom nije drukčije određeno radi stjecanja uvjeta za polaganje (pripravničkog) ispita iz te profesije, odnosno struke, no u svakom slučaju ovom mjerom se pripravnik ne može sufinancirati u trajanju dužem od 24 mjeseca.
Prikladnost
Prilike za pripravništvo usmjerene su na sljedeće skupine:
- Pripravništvo-privatni sektor
Nezaposlene osobe prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Hrvatski zavod za zapošljavanje, bez obzira na staž osiguranja, a koje se prvi puta zapošljavaju radi obavljanja poslova u zanimanju za koje su se školovale.
- Pripravništvo-javne službe
Nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju nezaposlenih osoba koju vodi Hrvatski zavod za zapošljavanje, a koje nemaju više od 6 mjeseci prijavljenog staža osiguranja u stečenom zvanju u obrazovnoj razini iz područja obrazovanja, zdravstva, predškolskog odgoja, socijalne skrbi i kulture.
- Pripravništvo-zeleno/digitalno
Nezaposlene osobe prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Hrvatski zavod za zapošljavanje, bez obzira na staž osiguranja, a koje se prvi puta zapošljavaju radi obavljanja poslova u zanimanju za koje su se školovale.
Za poslodavce koji udovoljavaju kriterijima zelenog ili digitalnog radnog mjesta.
Sudionici moraju biti državljani Republike Hrvatske ili državljani bilo koje druge države članice Europskog gospodarskog područja ili koji imaju ista dopuštenja kao gore navedena. Moraju imati prijavljeno boravište u Republici Hrvatskoj i imati slobodan pristup tržištu rada Republike Hrvatske.
Provedba
Zakoni kojima je definiran pripravnički staž jesu Zakon o tržištu rada (Narodne novine 118/18, 32/20, 18/22) i Zakon o radu (Narodne novine 93/14, 127/17, 98/19, 151/22).
Nacionalno zakonodavstvo u skladu je s Preporukom Vijeća o kvalitativnom okviru za pripravništvo iz ožujka 2014. kojom se određuju minimalni standardi s obzirom na zaključivanje pisanog ugovora o pripravništvu, obrazovnim ciljevima i ciljevima obuke, radnim uvjetima, pravima i obvezama, razumnom trajanju, pravilnom priznavanju pripravništva i zahtjevima transparentnosti.
Uvjeti života i radni uvjeti
Sve relevantne informacije o mjeri aktivne politike zapošljavanja-pripravništvo, možete pronaći na internetskim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje :
Gdje pronaći mogućnosti zapošljavanja
Tražitelji posla mogu potražiti informacije o potpori- pripravništvo na internetskoj stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje: https://mjere.hzz.hr/mjere/potpore-za-pripravnistvo-2024/
Financiranje i podrška
Informacije o financiranju i podršci dostupne su na sljedećoj adresi: https://mjere.hzz.hr/app/uploads/2023/12/04.-Potpore-za-pripravnistvo-2024.pdf
Gdje oglasiti mogućnosti zapošljavanja
Poslodavci imaju priliku oglašavati slobodna mjesta na portalu Burza rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje na adresi Predajte oglas za zapošljavanje – HZZ
Financiranje i podrška
Informacije o financiranju i podršci dostupne su na sljedećoj adresi: Mjere – Mjere za sve
Pravni okvir
Zakon koji u Hrvatskoj, između ostalog, uređuje naukovanje je Zakon o obrtu („Narodne novine”, br. 143/13, 127/19, 41/20).
Zakon o strukovnom obrazovanju („Narodne novine”, br. 30/09, 24/10, 22/13, 25/18, 69/22) uređuje srednje strukovno obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje kao djelatnost kojom se omogućava razvoj i stjecanje kompetencija potrebnih za dobivanje strukovnih kvalifikacija.
Opis programa
Strukovne škole dijele se na tehničke, zdravstvene, gospodarske, trgovačke, poljoprivredne i dr. škole, koje traju četiri, odnosno pet godina te na industrijske i obrtničke škole u okviru istih struka, u kojima programi traju tri godine. U strukovno obrazovanje ubraja se i obrazovanje za za jednostavna zanimanja u trajanju od jedne do dvije godine kojima se stječe niža stručna sprema.
Prema trajanju obrazovanja, sve strukovne programe dijelimo na petogodišnje, četverogodišnje, trogodišnje, dvogodišnje i jednogodišnje strukovne programe.
Strukovni četverogodišnji programi obrazovanja (izuzetak je program obrazovanja za medicinsku sestru/medicinskog tehničara opće njege koji traje pet godina) usmjereni su na pripremanje učenika za rad u određenom području.
Zadaća ovih strukovnih škola jest osigurati dobro opće i stručno obrazovanje iz određenog područja kako bi osposobile učenika za obavljanje poslova određenog (prvog) zanimanja, odnosno nastavka obrazovanja na studiju. U ovim školama se uče općeobrazovni predmeti i posebni strukovni sadržaji za pojedina strukovna područja te se pohađa praktična nastava. Strukovni predmeti i praktična nastava ovise o vrsti škole tj. o zanimanju.
Srednje obrazovanje učenika u strukovnim četverogodišnjim programima obrazovanja završava izradom i obranom završnoga rada u organizaciji i provedbi škole. Učenici polažu ispite državne mature samo ukoliko planiraju nastaviti svoje obrazovanje na studiju.
Trogodišnji programi obrazovanja pripremaju učenike za rad u industriji, gospodarstvu i obrtništvu pa postoje programi za zanimanja u industriji i gospodarstvu (tzv. industrijska zanimanja) i programi za zanimanja u obrtništvu (tzv. obrtnička zanimanja).
Osnovna zadaća industrijskih i srodnih programa jest pripremiti učenike za rad u određenom zanimanju te im omogućiti brzo uključivanje na tržište rada. Industrijski model obrazovanja (IG) podrazumijeva izvođenje teorijske i praktične nastave u školskim učionicama, školskim radionicama i industrijskim pogonima. Na kraju školovanja učenici polažu završni ispit i stječu srednju stručnu spremu i određeno zanimanje.
Važno je naglasiti da se u obrtničkim programima obrazovanje odvija po jedinstvenom modelu obrazovanja (JMO) pri čemu je teorijska nastava odvojena od praktičnog rada i praktične nastave. Općeobrazovni i stručno-teorijski dio naukovanja izvode se u školi, a praktična nastava i vježbe naukovanja, manjim dijelom u školi, a većim kod obrtnika ili u trgovačkom društvu (poduzeću), ustanovi ili zadruzi. Za izvođenje praktične nastave i vježbi naukovanja obrtnik ili pravna osoba koja prima naučnika (učenika) mora imati dozvolu Hrvatske obrtničke komore odnosno licenciju, te s učenikom, odnosno njegovim roditeljem ili starateljem sklapa ugovor o naukovanju u pisanom obliku. Na kraju naukovanja naučnici polažu pomoćnički ispit i stječu pomoćničko zvanje, a uz to mogu polagati i završni ispit ukoliko su savladali općeobrazovne predmete. Naučnici koji polože završni ispit, stječu srednju stručnu spremu. Nastavak obrazovanja moguć je u tehničkim školama ili u stjecanju majstorskih zvanja i to nakon dvije godine radnog iskustva u zanimanju. Kako je već spomenuto, obrazovni programi u obrtništvu traju tri godine osim za zanimanje kozmetičara, koje može trajati i tri i četiri godine. Više informacija o obrazovanju u obrtničkim programima dostupno je na internetskim stranicama Hrvatske obrtničke komore www.hok.hr.
Prikladnost
U skladu sa Zakonom o strukovnom obrazovanju („Narodne novine”, br. 30/09, 24/10, 22/13, 25/18, 69/22) državljani država članica EU-a imaju pravo na strukovno obrazovanje i naukovanje kao i hrvatski državljani te se upisuju u ustanove strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj pod istim uvjetima kao i hrvatski državljani.
Uvjeti života i rada
U Hrvatskoj je naukovanje u nadležnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Program naukovanja osmišljen je za mlade koji u strukovno obrazovanje ulaze izravno nakon osnovne škole, u dobi od 15 godina. Svaki naučnik obvezan je sklopiti ugovor s ovlaštenom radionicom. Da bi mogla dobiti licencu, svaka radionica mora udovoljavati određenim uvjetima: tehničkim i materijalnim uvjetima (oprema, alati, strojevi) te zapošljavati majstora obrtnika koji će biti mentor naučniku. Osim stručnog znanja i kvalifikacija, majstor obrtnik koji je strukovni mentor mora dokazati svoje pedagoške kompetencije.
Gdje pronaći mogućnosti zapošljavanja
Detaljne informacije za kandidate dostupne su u Hrvatskoj obrtničkoj komori na sljedećem web-mjestu: https://www.hok.hr/obrazovanje/mjesta_za_naukovanje_praksu
ili na: https://www.hok.hr/en/education
Financiranje i potpora
Više informacija o programima u Hrvatskoj dostupno je u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja https://enaukovanje.gov.hr
Gdje oglasiti mogućnosti zapošljavanja
Informacije o obrtima ili pravnim osobama koji sudjeluju u provedbi naukovanja mogu se pronaći na: https://www.hok.hr/obrazovanje/mjesta-za-naukovanje-praksu
Financiranje i potpora
Što se tiče naučnika iz inozemstva, poslodavci se mogu obratiti Agenciji za mobilnost i programe EU (https://ampeu.hr) nadležnoj za provedbu programa Erasmus+ u Hrvatskoj (https://ampeu.hr/programi) i pitanja financiranja naučnika iz inozemstva.
Slobodno kretanje robe jedan je od temelja europskog jedinstvenog tržišta.
Uklanjanje nacionalnih prepreka slobodnom kretanju robe unutar EU-a jedno je od načela sadržanih u ugovorima EU-a. Polazeći od tradicionalno protekcionističke polazne točke, zemlje EU-a kontinuirano ukidaju ograničenja kako bi stvorile „zajedničko” ili jedinstveno tržište. Takva predanost stvaranju europskog trgovačkog područja bez granica dovela je do stvaranja dodatnog bogatstva i novih radnih mjesta te je pretvorila EU u ključnog dionika u globalnoj trgovini uz Sjedinjene Američke Države i Japan.
Unatoč europskoj predanosti rušenju svih unutarnjih prepreka trgovini, nisu svi sektori gospodarstva usklađeni. Europska unija odlučila je na europskoj razini urediti sektore koji bi mogli predstavljati veći rizik za građane Europe, primjerice farmaceutske ili građevne proizvode. Većina proizvoda (za koje se smatra da predstavljaju „manji rizik“) podliježe primjeni tzv. načela uzajamnog priznavanja, što znači da se gotovo svaki proizvod koji je zakonito proizveden ili stavljen na tržište u jednoj od država članica može slobodno kretati i da se njime može slobodno trgovati u okviru unutarnjeg tržišta EU-a.
Ograničenja slobodnog kretanja robe
Ugovor o Europskoj uniji državama članicama daje pravo na postavljanje ograničenja slobodnog kretanja robe kad postoji poseban zajednički interes, kao što su primjerice zaštita okoliša, zdravlje građana ili javna politika. To među ostalim znači da, ako nacionalno tijelo države članice smatra uvoz proizvoda potencijalnom prijetnjom javnom zdravlju, javnom moralu ili javnoj politici, ono može uskratiti ili ograničiti pristup svom tržištu za taj proizvod. Primjeri takvih proizvoda su genetski modificirana hrana ili određena energetska pića.
Iako obično ne postoje ograničenja za kupnju robe u drugoj državi članici ako je riječ o robi za osobnu upotrebu, postoji niz europskih ograničenja za određene kategorije proizvoda, kao što su alkohol i duhan.
Slobodno kretanje kapitala
Drugi bitan uvjet za funkcioniranje unutarnjeg tržišta jest slobodno kretanje kapitala. To je jedna od četiri temeljne slobode zajamčene zakonodavstvom EU-a i predstavlja temelj integracije europskih financijskih tržišta. Europljani sada mogu upravljati svojim novcem i ulagati ga u bilo kojoj državi članici EU-a.
Liberalizacija tržišta kapitala označila je ključnu točku u procesu gospodarske i monetarne integracije u EU-u. Bio je to prvi korak prema uspostavi naše europske ekonomske i monetarne unije (EMU-a) i zajedničke valute, eura.
Prednost
Načelo slobodnog kretanja kapitala ne samo da povećava učinkovitost financijskih tržišta unutar Europske unije već donosi i niz prednosti građanima EU-a. Pojedinci mogu obavljati velik broj financijskih aktivnosti unutar EU-a bez većih ograničenja. Na primjer, pojedinci uz nekolicinu ograničenja mogu
- jednostavno otvoriti bankovni račun,
- kupiti dionice,
- ulagati ili
- kupiti nekretnine
u drugoj državi članici. Društva iz EU-a mogu ulagati u druga europska poduzeća, biti njihovi vlasnici i upravljati njima.
Iznimke
Određene iznimke od ovog načela primjenjuju se i unutar država članica i s trećim zemljama. One se uglavnom odnose na oporezivanje, bonitetni nadzor, pitanja javne politike, pranje novca i financijske sankcije dogovorene u okviru zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU-a.
Europska komisija nastavlja raditi na dovršetku slobodnog tržišta za financijske usluge provođenjem novih strategija za financijsku integraciju kako bi građani i poduzeća još lakše upravljali svojim novcem unutar EU-a.
Najčešći način traženja nekretnine za najam ili za kupnju je putem javnih glasila (web portali, tiskovine), no i značajan broj specijaliziranih agencija posreduje pri najmu ili kupnji stanova. Prilikom najma nekretnine, stanodavcu se najčešće ostavlja polog u iznosu jedne mjesečne najamnine, koja se vraća prilikom iseljavanja iz nekretnine. Ukoliko za iznajmljivanje koristite usluge agencije za posredovanje, najčešće se agenciji plaća provizija u iznosu od jedne mjesečne najamnine. Kod kupnje nekretnine najčešće se plaća provizija agenciji koja posreduje u kupoprodaji u iznosu od oko 3% od cijene nekretnine.
Najam stana
Cijene mjesečnog najma, kao i cijene pri kupnji stana, variraju u različitim dijelovima Hrvatske, pa su cijene najviše u Dubrovniku, Splitu i drugim turističkim središtima uz jadransku obalu, te Zagrebu kao glavnom gradu, dok se u manjim kontinentalnim sredinama može pronaći bitno povoljniji smještaj. Cijene variraju i unutar gradova, ovisno o starosti i opremljenosti stana, te lokaciji i dodatnim sadržajima u blizini. Tako je prosječna cijena najma jednosobnog stana u Zagrebu oko 500-700 EUR/mj naviše. U cijenu najma nisu uključeni režijski troškovi koji također variraju, a u prosjeku su oko oko 180,00 eur/mj, niže tijekom ljetnih, a više tijekom zimskih mjeseci.
Kupnja stana
Prosječna cijena kvadratnog metra stana u drugom polugodištu 2023. iznosila je oko 2.359,00 EUR/m² no sa znatnim razlikama u različitim regijama. Tako je na istoku Hrvatske, a osobito u ruralnim područjima cijena stanova ispod 1.500,00 EUR/m², pa i ispod 1.000,00 EUR/m2 (za kuće i niže), dok je u priobalju to nerijetko preko 3.000,00 ili čak 4.000,00 EUR. Nekretnine su najskuplje u Istarskoj, Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji. U Zagrebu se prosječna cijena kvadratnog metra novog stana kreće oko 2.684,00 EUR/m2.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Oglasnik | https://www.oglasnik.hr/nekretnine |
Registar posrednika u prometu nekretnina | https://digitalnakomora.hr/e-javne-ovlasti/registar-posrednika-u-prometu-nekretnina |
Cijene nekretnina | https://podaci.dzs.hr/hr/podaci/gradevinarstvo/cijene-prodanih-novih-stanova |
Oglasi Njuškalo | http://www.njuskalo.hr/nekretnine |
Prijave za upis u dječji vrtić roditelji podnose po objavi natječaja, obično početkom svibnja, a prijaviti se mogu djeca koja će do 31.8. tekuće godine napuniti godinu dana (samo neki vrtići primaju mlađu djecu). Rezultati se objavljuju u pravilu u lipnju, a pohađanje vrtića počinje u jesen.
Prijave za upis u osnovnu školu podnose se po objavi natječaja jedinice lokalne uprave (grada, općine), u pravilu u svibnju. Prijaviti se mogu djeca koja do 1. travnja tekuće godine navršavaju šest godina, a oni koji će šest godina navršiti do 31. kolovoza mogu se prijaviti na poseban zahtjev roditelja. Sva djeca prolaze utvrđivanje zdravstvenog (psihofizičkog) stanja.
I za upis u srednju školu potrebno je prijaviti se na natječaj u kojem su definirani uvjeti i kriteriji upisa, a prijave se podnose on-line na web stranici Upisi u srednje škole (e-upisi.hr)
Natječaj za upis na studij objavljuje se najmanje šest mjeseci prije početka nastave, te sadrži informacije o uvjetima za upis, broju mjesta, postupku, ispravama koje se podnose i rokovima za prijavu na natječaj i upis. Studenti koji su državljani članica Europske unije imaju ista prava te se na studij upisuju pod jednakim uvjetima kao hrvatski državljani. Upis se može ograničiti ili uskratiti ako je riječ o studiju koji se odnosi na vojno ili policijsko obrazovanje ili drugi studij od interesa za nacionalnu sigurnost.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Obrazovne ustanove u Republici Hrvatskoj | https://mzo.gov.hr/ustanove/103 |
Privatni i vjerski vrtići u Zagrebu | http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=524 |
Kalendar školske godine | http://www.skole.hr/aktualno/kalendar-skolske-godine |
Objedinjene informacije o svim razinama odgoja i obrazovanja | https://gov.hr/hr/obrazovanje/214 |
E-upisi u srednje škole | https://srednje.e-upisi.hr |
Objedinjene informacije o upisima u srednje škole i na fakultete | https://www.cisok.hr/usluge-u-cisok-centrima/ucenici-srednje-skole-studenti |
Priznavanje inozemnih kvalifikacija | https://www.azvo.hr/hr/ured-enic-naric/priznavanje-kvalifikacija/priznavanje-i-vrednovanje-inozemnih-obrazovnih-kvalifikacija |
ENIC-NARIC | https://www.enic-naric.net/croatia.aspx |
Studiranje u Hrvatskoj | http://www.studyincroatia.hr |
Prijave na studij | https://www.postani-student.hr/Ucilista/Default.aspx |
Studijski programi u Republici Hrvatskoj | https://www.postani-student.hr/Ucilista/Nositelji.aspx |
Provedba načela slobodnog kretanja ljudi jedan je od temelja na kojima je izgrađena Europa, a dovela je do uvođenja niza praktičnih pravila kako bi se osiguralo slobodno i lako putovanje građana u bilo koju državu članicu Europske unije. Putovanje osobnim automobilom unutar EU-a postalo je puno manje problematično. Europska komisija utvrdila je niz zajedničkih propisa kojima se uređuje međusobno priznavanje vozačkih dozvola, valjanost osiguranja automobila i mogućnost registracije automobila u zemlji domaćinu.
Vaša vozačka dozvola u EU-u
Europska unija uvela je usklađeni predložak dozvola i dodatne minimalne zahtjeve za dobivanje dozvole. Navedeno bi trebalo pridonijeti tome da se opasni vozači uklone s europskih cesta bez obzira na to gdje polože vozački ispit.
Od 19. siječnja 2013. sve vozačke dozvole koje izdaju države članice isto izgledaju i iste su na dodir. Dozvole se tiskaju na komadu plastike koji ima veličinu i oblik kreditne kartice.
Uvedena su usklađena razdoblja valjanosti vozačkih dozvola u trajanju od 10 do 15 godina za motocikle i osobna vozila. To nadležnim tijelima omogućava redovito ažuriranje vozačkih dozvola dodavanjem novih sigurnosnih obilježja koje će otežati krivotvorenje ili neovlaštene izmjene – pa će nekvalificiranim vozačima ili vozačima kojima je izrečena zabrana vožnje biti teže prevariti nadležna tijela u svojoj zemlji ili u nekoj drugoj državi članici EU-a.
Nova europska vozačka dozvola također štiti nezaštićene sudionike u cestovnom prometu uvođenjem naprednog pristupa za motocikle i druga motorna vozila na dva kotača. Sustav „naprednog pristupa“ znači da će vozači trebati imati iskustva u vožnji slabijih motocikala prije nego što pređu na snažnija vozila. I mopedi će predstavljati zasebnu kategoriju pod nazivom AM.
Zahtjev za izdavanje dozvole morate podnijeti u zemlji u kojoj imate uobičajeno ili redovito boravište. U pravilu je riječ o zemlji u kojoj živite najmanje 185 dana svake kalendarske godine zbog osobnih ili poslovnih veza.
Ako imate osobne/poslovne veze u dvije ili više država članica, vaše uobičajeno boravište jest mjesto u kojem imate osobne veze ako se tamo redovito vraćate. Ovaj posljednji uvjet ne morate ispuniti ako u državi članici EU-a živite na određeno vrijeme kako biste izvršili neki zadatak.
Ako se preselite u drugu državu članicu kako biste pohađali višu školu ili fakultet, vaše se uobičajeno boravište ne mijenja. Međutim, zahtjev za izdavanje vozačke dozvole možete podnijeti u zemlji domaćinu ako možete dokazati da ondje studirate barem 6 mjeseci.
Registracija automobila u zemlji domaćinu
Ako se trajno preselite u drugu državu članicu EU-a i sa sobom dovezete automobil, u svojoj novoj zemlji trebali biste registrirati automobil i platiti poreze povezane s njim.
Ne postoje zajednička pravila EU-a o registraciji vozila i s tim povezanim porezima. Neke zemlje imaju pravila o izuzeću od plaćanja poreza za registraciju vozila kad se automobilom trajno selite iz jedne zemlje u drugu.
Kako biste dobili porezno izuzeće, morate provjeriti važeće rokove i uvjete za zemlji u koju se želite preseliti.
Provjerite točna pravila i rokove s nacionalnim tijelima: https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/registration-abroad/index_hr.htm.
Osiguranje automobila
Građani EU-a mogu osigurati svoje automobile u bilo kojoj zemlji EU-a ako je nacionalno tijelo zemlje domaćina ovlastilo odabrano osiguravajuće društvo za izdavanje relevantnih polica osiguranja. Društvo sa sjedištem u drugoj državi članici ima pravo prodati policu obveznog osiguranja od građanskopravne odgovornosti samo ako su ispunjeni određeni uvjeti. Osiguranje će vrijediti u cijeloj Europskoj uniji bez obzira na to gdje se nesreća dogodi.
Oporezivanje
Porez na dodanu vrijednost ili PDV na motorna vozila obično se plaća u zemlji u kojoj se automobil kupi, no pod određenim uvjetima PDV se plaća u zemlji odredišta.
Više informacija o pravilima koja se primjenjuju kad se vozilo kupi u jednoj državi članici EU-a, a predviđeno je za registraciju u drugoj državi članici EU-a dostupno je na poveznici https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes-abroad/index_hr.htm.
Državljanin države članice EGP-a i Švicarske ima pravo boraviti u Republici Hrvatskoj do tri mjeseca, ako posjeduje valjanu putnu ispravu ili osobnu iskaznicu. Za boravak duži od tri mjeseca potrebno je prijaviti privremeni boravak policijskoj upravi ili postaji prema mjestu boravka, koja odmah izdaje potvrdu o prijavi privremenog boravka. Kod prijave boravka osobi će se dodijeliti osobni identifikacijski broj (OIB). OIB se može dodijeliti i prije prijave boravka. Tada osoba dodjelu OIB-a može zatražiti izravno u nadležnoj ispostavi Porezne uprave: http://www.porezna-uprava.hr/en/Pages/PIN.aspx.
Pravo na stalni boravak može se ostvariti nakon pet godina neprekidnog zakonitog boravka u Republici Hrvatskoj.
Boravak državljana trećih zemalja
Državljanin treće zemlje u Republici Hrvatskoj može boraviti na:
- kratkotrajnom boravku (do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana, na teritoriju bilo koje od država članica Schengenskog prostora)
- privremenom boravku (do godine dana)
- dugotrajnom boravištu (neograničeno)
- stalnom boravku (neograničeno)
Privremeni boravak odobrava se državljaninu trećih zemalja koji namjerava boraviti ili boravi u Republici Hrvatskoj u svrhu:
- spajanja obitelji,
- životnog partnerstva
- srednjoškolskog obrazovanja i studiranja,
- istraživanja,
- humanitarnog razloga,
- rada,
- rada upućenog radnika,
- boravka osobe s dugotrajnim boravištem u drugoj državi članici EGP-a,
- boravka digitalnih nomada,
- u druge svrhe.
Zahtjev se podnosi u diplomatskoj misiji, odnosno konzularnom uredu Republike Hrvatske, prije ulaska u RH.
Državljanin treće zemlje kojemu za ulazak u Republiku Hrvatsku nije potrebna viza, zahtjev za odobrenje privremenog boravka može podnijeti i u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu namjeravanog boravka državljanina treće zemlje, sjedištu poslodavca ili mjestu rada državljanina treće zemlje.
Poveznice:
Prije dolaska, dobro je informirati se o Hrvatskoj, načinu i uvjetima života i rada. Neke od informacija dostupne su u Living & Working in Croatia brošuri.
Poželjno je barem osnovno poznavanje hrvatskog jezika i spremnost na daljnje učenje, iako velik broj hrvatskih građana poznaje neki od stranih jezika (najčešće engleski, a u nekim dijelovima Hrvatske često je poznavanje njemačkog i talijanskog). Dobro je dogovoriti barem privremeni smještaj za razdoblje po dolasku u Hrvatsku.
Svakako ponesite važne dokumente: identifikacijske dokumente (osobnu iskaznicu i/ili putovnicu), vozačku dozvolu ako je posjedujete, te druge službene dokumente koji bi vam mogli zatrebati (rodni list, vjenčani list, diplome, svjedodžbe). Ako dokumenti nisu višejezični, prevesti ih možete u domovini ili kod sudskog tumača po dolasku.
Ponesite Europsku iskaznicu zdravstvenog osiguranja (izdaje nositelj zdravstvenog osiguranja u Vašoj zemlji: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559), a ako bolujete od neke bolesti ili koristite propisane lijekove, ponesite i liječničku dokumentaciju.
Ako namjeravate koristiti neka od prenosivih prava iz socijalnog osiguranja (npr. naknada za vrijeme nezaposlenosti), svakako ponesite odgovarajuće prijenosne dokumente. Informacije o prijenosnim dokumentima:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=857&intPageId=980&langId=en.
Nacionalna valuta je euro, a plaćanje kreditnim i debitnim karticama uobičajeno je na većini prodajnih mjesta.
Po dolasku u Hrvatsku, ako namjeravate boraviti u Hrvatskoj duže od tri mjeseca, privremeni boravak prijavljuje se policijskoj upravi ili postaji prema mjestu boravka najkasnije u roku od osam dana od isteka tri mjeseca boravka, koja odmah izdaje potvrdu o prijavi privremenog boravka. Prilikom prijave boravka dobit ćete, ako ga već niste ishodili, osobni identifikacijski broj (OIB), koji je potreban u komunikaciji s institucijama, platnom prometu, registraciji djelatnosti, zapošljavanju, ostvarivanju raznih prava i slično. Bit će Vam potreban i za otvaranje računa u banci, kao i za registraciju korisnika telekomunikacijskih usluga.
Prije početka rada, potrebno je zatražiti poreznu karticu od Porezne uprave u mjestu prebivališta: https://www.porezna-uprava.hr/baza_znanja/Stranice/PoreznaKartica.aspx
Porezna kartica predaje se poslodavcu početkom rada.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
OIB | http://www.porezna-uprava.hr/HR_OIB/Stranice/default.aspx |
Tečajna lista | http://www.ecb.int/stats/exchange/eurofxref/html/index.en.html |
Popis banaka | http://hub.dev.perpetuum.hr/hr/popis-svih-banaka-koje-djeluju-u-republici-hrvatskoj |
Telekom operateri | http://novac.net/help-info/operateri |
Policijske uprave | https://policija.gov.hr/policijske-uprave/104 |
Porezne uprave: adrese | http://www.porezna-uprava.hr/Adresar/Stranice/default.aspx |
Informacije za građane EU/EGPa (hrvatski) | https://eures.hzz.hr/usluge-eures-a/trazitelji-posla |
Informacije za građane trećih zemalja/non-EU (hrvatski) | https://eures.hzz.hr/usluge-eures-a/trazitelji-posla |
Kvaliteta rada i zapošljavanja – ključno pitanje sa snažnim gospodarskim i humanitarnim učinkom
Dobri radni uvjeti važni su za dobrobit europskih radnika. Oni
- pridonose fizičkoj i psihološkoj dobrobiti Europljana i
- gospodarskim rezultatima EU-a.
S humanitarnog stajališta kvaliteta radnog okruženja ima snažan utjecaj na cjelokupno zadovoljstvo poslom i životom europskih radnika.
S gospodarskog su stajališta visokokvalitetni uvjeti na radnim mjestima pokretačka snaga gospodarskog rasta i temelj konkurentnog položaja Europske unije. Visoka razina zadovoljstva poslom važan je čimbenik za postizanje visoke produktivnosti gospodarstva EU-a.
Stoga je promicanje stvaranja i održavanja održivog i ugodnog radnog okruženja u kojem se promiču zdravlje i dobrobit europskih zaposlenika te stvara dobra ravnoteža između radnog i neradnog vremena za Europsku uniju ključno pitanje.
Poboljšanje radnih uvjeta u Europi: važan cilj za Europsku uniju
Osiguravanje povoljnih radnih uvjeta za europske građane prioritet je EU-a. Europska unija stoga surađuje s nacionalnim vladama kako bi osigurala ugodno i sigurno radno okruženje. Potpora državama članicama pruža se:
- razmjenom iskustava između različitih zemalja i zajedničkim djelovanjem
- utvrđivanjem minimalnih zahtjeva u pogledu radnih uvjeta i zdravlja i sigurnosti na radu koji će se primjenjivati u cijeloj Europskoj uniji.
Kriteriji za kvalitetu rada i zapošljavanja
Kako bi se postigli održivi radni uvjeti, važno je odrediti glavne značajke povoljnog radnog okruženja, a time i kriterije za kvalitetu radnih uvjeta.
Europska zaklada za poboljšanje životnih i radnih uvjeta (Eurofound) u Dublinu agencija je EU-a koja pruža informacije, savjete i stručno znanje o, kako sam naziv podrazumijeva, životnim i radnim uvjetima. Ova je agencija utvrdila nekoliko kriterija za kvalitetu radnih mjesta i zapošljavanja, među kojima su:
- zdravlje i dobrobit na radnom mjestu – to su ključni kriteriji jer dobri radni uvjeti pretpostavljaju prevenciju zdravstvenih problema na radnom mjestu, smanjenje izloženosti riziku i poboljšanje organizacije rada
- usklađivanje radnog i neradnog života – građani bi trebali imati priliku pronaći ravnotežu između vremena provedenog na poslu i slobodnog vremena
- razvoj vještina – kvalitetno radno mjesto pruža mogućnosti za osposobljavanje i poboljšanje, kao i mogućnosti za razvoj karijere
Rad Eurofounda pridonosi planiranju i osmišljavanju boljih životnih i radnih uvjeta u Europi.
Zdravlje i sigurnost na radu
Europska komisija poduzela je širok raspon aktivnosti u svrhu promicanja zdravog radnog okruženja u državama članicama EU-a. Među ostalim, razvila je Strategiju Zajednice za zdravlje i sigurnost na radu za razdoblje 2021. – 2027. Ta je strategija uspostavljena uz pomoć nacionalnih tijela, socijalnih partnera i nevladinih organizacija. Njome se rješavaju promjenjive potrebe u pogledu zaštite radnika koje proizlaze iz digitalne i zelene tranzicije, novih oblika rada i pandemije bolesti COVID-19. Okvir će se istovremeno nastaviti baviti tradicionalnim rizicima za sigurnost i zdravlje na radu, kao što su rizici od nesreća na radu ili izloženost opasnim kemikalijama.
Politika Zajednice o zdravlju i sigurnosti na radu usmjerena je na dugoročno poboljšanje dobrobiti radnika EU-a. U njoj se uzimaju u obzir fizičke, moralne i socijalne dimenzije radnih uvjeta, kao i novi izazovi koje predstavlja proširenje Europske unije na zemlje srednje i istočne Europe. Uvođenje standarda EU-a za zdravlje i sigurnost na radnom mjestu znatno je pridonijelo poboljšanju položaja radnika u tim zemljama.
Poboljšanje radnih uvjeta utvrđivanjem minimalnih zahtjeva koji su zajednički svim državama članicama EU-a
Poboljšanje životnih i radnih uvjeta u državama članicama EU-a uvelike ovisi o uspostavi zajedničkih radnih standarda. Zakonima i propisima EU-a o radu utvrđeni su minimalni zahtjevi za održivo radno okruženje koji se sada primjenjuju u svim državama članicama. Poboljšanje tih standarda ojačalo je prava radnika i jedno je od glavnih postignuća socijalne politike EU-a.
Važnost transparentnosti i uzajamnog priznavanja diploma kao ključne nadopune slobodnom kretanju radnika
Mogućnost priznavanja kvalifikacija i kompetencija može imati ključnu ulogu u donošenju odluke o zapošljavanju u drugoj državi članici EU-a. Stoga je potrebno razviti europski sustav koji će jamčiti uzajamno prihvaćanje stručnih kompetencija u različitim državama članicama. Samo će se takvim sustavom osigurati da nedostatak priznavanja stručnih kvalifikacija ne postane prepreka mobilnosti radnika unutar EU-a.
Glavna načela za priznavanje stručnih kvalifikacija u EU-u
Kao osnovno načelo, svaki građanin EU-a trebao bi moći slobodno obavljati svoju profesiju u bilo kojoj državi članici. Nažalost, praktičnu provedbu ovog načela često otežavaju nacionalni zahtjevi za pristup određenim profesijama u zemlji domaćinu.
Kako bi se te razlike prevladale, Europska unija uspostavila je sustav za priznavanje stručnih kvalifikacija. U okviru tog sustava razlikuju se regulirane profesije (profesije za koje su određene kvalifikacije zakonski propisane) i profesije koje nisu zakonski regulirane u državi članici domaćinu.
Koraci prema transparentnosti kvalifikacija u Europi
Europska unija poduzela je važne korake prema postizanju transparentnosti kvalifikacija u Europi:
- povećana suradnja u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja s namjerom objedinjavanja svih instrumenata za transparentnost svjedodžbi i diploma u jedinstveni alat prilagođen korisnicima, što primjerice uključuje europski životopis ili dokument Europass o osposobljavanju
- razvoj konkretnih mjera u području priznavanja i kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju.
Nadilaženje razlika između sustava obrazovanja i osposobljavanja u cijeloj Europskoj uniji
Između sustava obrazovanja i osposobljavanja u državama članicama EU-a i dalje postoje znatne razlike. Zadnja proširenja EU-a dodatno su povećala tu raznolikost uvođenjem različitih obrazovnih tradicija. Stoga je potrebno uspostaviti zajednička pravila kako bi se zajamčilo priznavanje kompetencija.
Kako bi se prevladala raznolikost nacionalnih kvalifikacijskih standarda, obrazovnih metoda i struktura osposobljavanja, Europska komisija predložila je niz instrumenata usmjerenih na osiguravanje veće transparentnosti i priznavanje kvalifikacija u akademske i profesionalne svrhe.
Europski kvalifikacijski okvir ključni je prioritet Europske komisije u postupku priznavanja stručnih kompetencija. Glavni cilj okvira jest stvoriti poveznice između različitih nacionalnih kvalifikacijskih sustava i zajamčiti neometan prijenos i priznavanje diploma.
Mreža nacionalnih informacijskih centara za akademsko priznavanje (NARIC) osnovana je 1984. na inicijativu Europske komisije. Centri NARIC pružaju savjete o akademskom priznavanju razdoblja studiranja u inozemstvu. Ti centri nalaze se u svim državama članicama EU-a i u zemljama Europskog gospodarskog prostora te imaju ključnu ulogu u postupku priznavanja kvalifikacija u EU-u.
Cilj Europskog sustava prijenosa i prikupljanja bodova jest olakšati priznavanje razdoblja studiranja u inozemstvu. Sustav je uveden 1989., a funkcionira na način da opisuje obrazovne programe i dodjeljuje bodove njihovim komponentama. Riječ je o ključnoj nadopuni visokocijenjenom programu Erasmus za mobilnost studenata.
Europass je instrument za osiguravanje transparentnosti stručnih vještina. Sastoji se od pet standardiziranih dokumenata:
- životopisa
- alata za uređivanje motivacijskog pisma
- priloga svjedodžbi
- dopunskih isprava o studiju i
- Europass dokumenta o mobilnosti.
Sustav Europass čini vještine i kvalifikacije jasno i lako razumljivima u različitim dijelovima Europe. U svakoj zemlji Europske unije i Europskog gospodarskog prostora nacionalni centri Europass uspostavljeni su kao glavne kontaktne točke za osobe koje traže informacije o sustavu Europass.
Radni odnos zasniva se u pravilu na neodređeno vrijeme, u punom radnom vremenu. Ugovor o radu može se sklopiti na određeno vrijeme za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen rokom, izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja. Moguće je ugovoriti probni rad, no najduže do šest mjeseci.
Radnik može sklopiti ugovor o radu s više poslodavaca do punog radnog vremena (40 sati tjedno), a preko punog radnog vremena uz pisanu suglasnost poslodav(a)ca može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem do najviše osam sati tjedno, odnosno 180 sati godišnje.
Sukladno članku 20. Zakona o radu (Narodne novine, br. 93/13, 127/17, 98/19 i 151/22) maloljetnik s petnaest godina i stariji od petnaest godina, osim onoga koji pohađa obvezno osnovno obrazovanje, može se zaposliti uz ovlaštenje zakonskog zastupnika, dakle roditelja ili skrbnika. Maloljetnik se ne smije zaposliti na poslovima koji mogu ugroziti njegovu sigurnost, zdravlje, ćudoređe ili razvoj.
U Zakonu o radu prepoznate su kategorije rada na izdvojenom mjestu rada i rada na daljinu. Rad na izdvojenom mjestu rada je rad kod kojeg radnik ugovoreni posao obavlja od kuće ili u drugom prostoru slične namjene koji je određen na temelju dogovora radnika i poslodavca, a koji nije prostor poslodavca. Rad na daljinu je rad koji se uvijek obavlja putem informacijsko-komunikacijske tehnologije, pri čemu poslodavac i radnik ugovaraju pravo radnika da samostalno određuje gdje će taj rad obavljati, što može biti promjenjivo i ovisiti o volji radnika, zbog čega se takav rad ne smatra radom na mjestu rada odnosno na izdvojenom mjestu rada u smislu propisa o zaštiti na radu. Rad na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu mogu se obavljati kao stalan, privremen ili povremen, ako, na prijedlog radnika ili poslodavca, radnik i poslodavac ugovore takvu vrstu rada.
Sezonsko zapošljavanje najčešće je u ugostiteljstvu i turizmu (uglavnom u jadranskoj regiji), poljoprivredi, trgovini te u prehrambenoj industriji. Ako poslodavac pretežno posluje sezonski, za obavljanje stalnih sezonskih poslova može se sklopiti ugovor o radu za stalne sezonske poslove. U tom slučaju poslodavac je obveznik plaćanja mirovinskih doprinosa za radnika za vrijeme mirovanja djelatnosti.
Osobu koja se prvi put zapošljava u zanimanju za koje se školovala poslodavac može zaposliti uz korištenje potpore za zapošljavanje za stjecanje prvog radnog iskustva ili pripravništva, koje je jedna od mjera aktivne politike zapošljavanja .
Samostalnim djelatnostima smatraju se djelatnosti obrta, slobodnih zanimanja (zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, javnih bilježnika, revizora, inženjera, arhitekata, poreznih savjetnika, stečajnih upravitelja, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika, znanstvenika, književnika, izumitelja, novinara, umjetnika, sportaša i slično) i djelatnosti poljoprivrede i šumarstva.
Djelatnost dadilje obrtnik može obavljati ako ima poslovni ili stambeni prostor i opremu koja ispunjava uvjete za obavljanje djelatnosti dadilje (osim ako će se djelatnost dadilje obavljati u stambenom prostoru roditelja), te ispunjava ostale propisane uvjete:
http://www.hrvatskaudrugadadilja.hr
Kod privremenog zapošljavanja posredovanjem agencija za zapošljavanje, radnici s agencijom sklapaju ugovor o radu na određeno ili neodređeno vrijeme, a agencija sklapa sporazum o ustupanju radnika s krajnjim korisnikom, na razdoblje do tri godine za iste poslove, a iznimno i duže. Ako je agencija s radnikom sklopila ugovor o radu na neodređeno vrijeme, u razdobljima kada radnik nije ustupljen, agencija mu je dužna isplaćivati plaću u visini prosječne plaćene isplaćene mu u posljednja tri mjeseca.
Definicija sezonskog rada
Zakonom o radu (NN 93/14, 127/17, 98/19, 151/22) poslom koji se obavlja sezonski smatra se posao čiji se opseg i intenzitet privremeno povećavaju u skladu s povećanjem intenziteta poslovnih aktivnosti određenih djelatnosti koje ovise o izmjeni godišnjih doba, na način da je u određenim godišnjim razdobljima, koja tijekom kalendarske godine mogu trajati ukupno najduže devet mjeseci, povećana potreba za njegovim obavljanjem, a u drugim se razdobljima smanjuje ili potpuno nestaje. Poslodavac je zaposleniku dužan osigurati dnevni odmor od barem dvanaest kontinuiranih sati tijekom svakih dvadeset četiri sata. U iznimnim slučajevima razdoblje odmora može biti kraće, npr. osam kontinuiranih sati za odrasle radnike na sezonskim poslovima koji se obavljaju dvaput tijekom radnog dana. U tom se slučaju mora dopustiti korištenje zamjenskog odmora odmah nakon završetka razdoblja provedenog na poslu zbog kojeg je radnik koristio kraći dnevni odmor.
U pogledu prava i obveza, oporezivanja i socijalnih doprinosa ne postoji razlika između sezonskog i bilo kojeg drugog privremenog zaposlenja.
Privremeno i povremeno zapošljavanje na sezonskim poslovima u poljoprivredi
Rad u poljoprivredi ovisi o vremenskim uvjetima. Isplaćivanje plaće za cijeli mjesec u situacijama u kojima radnici ne mogu odraditi više od nekoliko dana poslodavcima je bilo skupo. Privremeno i povremeno zapošljavanje na sezonskim poslovima u poljoprivredi sprečava crno tržište rada jer se poslodavcima nudi zakonska mogućnost da radnike zaposle u skladu s potrebama i vremenskim uvjetima bez administrativnog opterećenja.
Na temelju tog režima sezonski radnik u poljoprivredi može biti:
- nezaposlena osoba,
- korisnik mirovine i
- tražitelj zaposlenja, koji na temelju ugovora o sezonskom radu, obavlja privremene odnosno povremene sezonske poslove u poljoprivredi.
Zaposlenje na takvom poslu ne povlači automatski za sobom gubitak prava koja se ostvaruju putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ili Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
U sklopu tog režima sezonski radnik ne može biti:
- zaposlena ili samozaposlena osoba u radnom odnosu ili sa socijalnim statusom na temelju čega ima obvezno osiguranje prema posebnim propisima
- osoba zaposlena na temelju ugovora o radu na stalnom sezonskom radnom mjestu
- osoba kojoj je utvrđena opća nesposobnost za rad, osoba osigurana produženim osiguranjem u skladu s posebnim propisom (npr. pomorci)
- maloljetnici (mlađi od 15 godina)
- osobe koje koriste rodiljina ili roditeljska prava na temelju posebnih propisa
Ta vrsta posla ne može trajati duže od ukupno 90 dana. Ugovor o sezonskom radu sklapa se bilježenjem dnevnog kupona / vrijednosnog kupona na početku radnog dana u ispunjeni ugovor o sezonskom radu u poljoprivredi. Ugovorom se definira trajanje radnog dana zaposlenika (ne duže od 12 sati), stanki (30 minuta u radnom vremenu od najmanje 6 sati dnevno) te dnevnih (12 kontinuiranih sati) ili tjednih (24 kontinuirana sata) odmora. Registrirani poslodavci kupuju dnevne kupone, a neiskorišteni kuponi mogu se vratiti.
Radnik zaposlen na sezonskom radu u poljoprivredi dužan je podatke o svojem sezonskom radu u poljoprivredi prijaviti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje tijekom godine i najkasnije do kraja te godine s ciljem utvrđivanja trajanja ostvarenog osiguranja.
Najnižu dnevnu neto naknadu svake godine odlukom utvrđuje ministar rada.
Stalno sezonsko zaposlenje
Ugovor o radu za stalne sezonske poslove može se sklopiti na neodređeno i na određeno vrijeme.
U slučaju kada se za obavljanje stalnih sezonskih poslova sklapa ugovor o radu na neodređeno vrijeme, radnik i poslodavac mogu dogovoriti međusobna prava i obveze za vrijeme privremenog prekida u obavljanju sezonskih poslova, i to:
1. da zbog privremenog prekida radnik nije u obvezi obavljati ugovorene poslove, a poslodavac nije u obvezi isplate plaće, odnosno naknade plaće, pri čemu radnika ne odjavljuje iz obveznih osiguranja i ostaje obveznikom obračunavanja i plaćanja doprinosa prema posebnom propisu ili
2. da za vrijeme privremenog prekida u obavljanju posla dolazi do mirovanja radnog odnosa stalnog sezonskog radnika, pri čemu ga poslodavac odjavljuje iz obveznih osiguranja, a radnik u navedenom razdoblju može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem.
Ako poslodavac za obavljanje stalnih sezonskih poslova s radnikom sklopi ugovor o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove, dužan je u ugovorenom roku radniku ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova u idućoj sezoni te je obveznik prijave na produženo mirovinsko osiguranje, obveznik doprinosa i obveznik obračunavanja i plaćanja doprinosa nakon prestanka toga ugovora tijekom privremenog prekida u obavljanju posla.
Ugovor o takvom zaposlenju sadrži i dodatne podatke o:
- uvjetima i vremenu za koje će poslodavac uplaćivati doprinose za produženo mirovinsko osiguranje
- roku u kojem je poslodavac obvezan radniku ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje posla u sljedećoj sezoni
- roku u kojem se zaposlenik mora očitovati na ponudu, koji ne može biti kraći od osam dana.
Ako zaposlenik neopravdano odbije ponudu za sklapanje ugovora o radu, poslodavac ima pravo od zaposlenika zatražiti povrat plaćenih doprinosa.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Zakoni i propisi iz područja rada | https://mrosp.gov.hr/zakoni-i-ostali-propisi-7485/7485 |
Potpore za zapošljavanje za stjecanje prvog radnog iskustva / pripravništvo | https://mjere.hr/katalog-mjera/potpora-za-pripravnistvo/?utm_source=wizard&utm_medium=button |
Sezonski rad u poljoprivredi | https://www.savjetodavna.hr/2019/07/19/sezonsko-zaposljavanje-u-poljoprivredi |
Obveznici mirovinskog osiguranja | https://www.mirovinsko.hr/hr/prijave-i-odjave-na-osiguranje-600/600 |
Radni odnos zasniva se ugovorom o radu u pisanom obliku. Ako poslodavac prije početka rada ne sklopi s radnikom ugovor o radu u pisanom obliku ili mu ne izda pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Poslodavac je dužan radniku dostaviti primjerak prijave na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje u roku od osam dana od isteka roka za prijavu. Rok za prijavu je najranije 8 dana prije početka rada, a najkasnije prije samog početka rada.
Ugovor o radu mora sadržavati mora sadržavati podatke o:
- strankama i njihovu osobnom identifikacijskom broju te prebivalištu, odnosno sjedištu,
- mjestu rada, a ako zbog prirode posla ne postoji stalno ili glavno mjesto rada ili je ono promjenjivo, podatak o različitim mjestima na kojima se rad obavlja ili bi se mogao obavljati
- nazivu radnog mjesta, odnosno naravi ili vrsti rada na koje se radnik zapošljava ili kratak popis ili opis poslova
- datumu sklapanja ugovora o radu i datumu početka rada
- tome sklapa li se ugovor na neodređeno ili na određeno vrijeme te o datumu prestanka ili očekivanom trajanju ugovora u slučaju ugovora o radu na određeno vrijeme
- trajanju plaćenoga godišnjeg odmora na koji radnik ima pravo, a ako se takav podatak ne može dati u vrijeme sklapanja ugovora, odnosno izdavanja potvrde, o načinu određivanja trajanja toga odmora
- postupku u slučaju otkazivanja ugovora o radu te o otkaznim rokovima kojih se mora pridržavati radnik, odnosno poslodavac, a ako se takav podatak ne može dati u vrijeme sklapanja ugovora, odnosno izdavanja potvrde, o načinu određivanja otkaznih rokova
- brutoplaći, uključujući brutoiznos osnovne odnosno ugovorene plaće, dodacima te ostalim primicima za obavljeni rad i razdobljima isplate tih i ostalih primitaka na temelju radnog odnosa na koja radnik ima pravo
- trajanju radnog dana ili tjedna u satima,
- tome ugovara li se puno radno vrijeme ili nepuno radno vrijeme
- pravu na obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje, ako ono postoji
- trajanju i uvjetima probnog rada, ako je ugovoren.
Ugovori o radu za stalne sezonske poslove, na izdvojenom mjestu rada te kod upućivanja u inozemstvo sadrži i druge obvezne elemente.
Ugovor o radu pripravnika može se sklopiti na određeno vrijeme. Nakon što završi pripravnički staž, pripravnik polaže stručni ispit ako je tako propisano.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Rad: zakoni i propisi | https://mrosp.gov.hr/zakoni-i-ostali-propisi-7485/7485 |
Ugovor o radu | https://gov.hr/hr/ugovor-o-radu/832?lang=hr |
Sadržaj ugovora o radu | https://investcroatia.gov.hr/zaposljavanje/sadrzaj-ugovora-o-radu |
Sadržaj ugovora o radu (engleski jezik) | https://investcroatia.gov.hr/en/employment/content-of-the-employment-contract |
Osobe s invaliditetom zapošljavaju se na otvorenom tržištu rada (uz ili bez financijske i stručne potpore), pod posebnim uvjetima u integrativnim ili zaštitnim radionicama, te u samozapošljavanju. Poslodavci koji zapošljavaju najmanje 20 radnika dužni su zaposliti 3% osoba s invaliditetom, u odnosu na ukupan broj zaposlenih. Poslodavci u javnom sektoru dužni su dati prednost pri zapošljavanju osobama s invaliditetom pod jednakim uvjetima. U slučaju kršenja prava definiranih zakonima, osoba s invaliditetom može se obratiti pravobraniteljici za osobe s invaliditetom.
Trudnoća ne smije biti razlog odbijanja zapošljavanja ili gubitka zaposlenje, kao niti izmjene ugovora o radu, ako bi novi za nju bio nepovoljniji. Trudnica nije obvezna raditi noću tijekom trudnoće, u razdoblju do godine dana života djeteta, odnosno u razdoblju dok doji dijete.
Zabranjen je noćni rad maloljetnika, osim u iznimnim slučajevima, pod jasno definiranim uvjetima i pod nadzorom punoljetne osobe.
Osobe kojima je odobrena međunarodna i privremena zaštita u Hrvatskoj mogu raditi bez radne dozvole, a poslodavci mogu koristiti i potpore za njihovo zapošljavanje.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom | http://www.posi.hr |
Hrvatski savez udruga tjelesnih invalida | http://www.hsuti.hr |
Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom | https://www.zosi.hr |
Vlastiti posao može se registrirati kao samostalna djelatnost (obrt, slobodno zanimanje, djelatnost poljoprivrede i šumarstva) ili trgovačko društvo.
Obrt može biti slobodni, vezani ili povlašteni. Za otvaranje vezanog obrta morate imati odgovarajuću stručnu spremu ili majstorski ispit, odnosno zaposliti na tim poslovima osobu koja ima traženu spremu ili ispit. Slobodna zanimanja obuhvaćaju zdravstvene djelatnike, veterinare, odvjetnike, javne bilježnike, revizore, inženjere, arhitekte, porezne savjetnike, stečajne upravitelje, tumače, prevoditelje, turističke djelatnike, znanstvenike, književnike, izumitelje, novinare, umjetnike, sportaše i slično.
Samostalne djelatnosti obveznici su poreza na dohodak, a oni s godišnjim primitkom većim od 40.000,00 eura u 2024 godini moraju prijeći u sustav PDV-a.
Za osnivanje trgovačkog društva stručna sprema ili posebni ispiti nisu uvjet, a sva su trgovačka društva obveznici poreza na dobit koji iznosi 10% odnosno 18%, ovisno o ostvarenim prihodima u poreznom razdoblju.
Domaća i strana trgovačka društva posluju pod jednakim uvjetima, a strani investitor može osnovati ili sudjelovati u osnivanju društva i stjecati prava i/ili obveze pod istim uvjetima kao i bilo koji domaći investitor.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Jedinstvena kontaktna točka za usluge | https://psc.hr |
Osnivanje poduzeća | https://start.gov.hr/st/index.html |
Osnivanje poduzeća (engleski) | https://gov.hr/en/establishment-of-a-company/1358 |
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja | https://mingor.gov.hr |
Vodič za ulagače | https://investcroatia.gov.hr/strateski-projekti-rh |
Izračun poticaja | http://investcroatia.gov.hr/investicijski-vodic/kalkulator-poticaja |
Izračun poticaja (engleski) | http://investcroatia.gov.hr/en/investment-guide/incentives-calculator |
Hrvatska udruga poslodavaca | http://www.hup.hr |
Hrvatska obrtnička komora | http://www.hok.hr |
Hrvatska komora medicinskih sestara | http://www.hkms.hr |
Hrvatska liječnička komora | http://www.hlk.hr/Default.aspx |
Hrvatska komora fizioterapeuta | http://www.hkf.hr |
Hrvatska komora inženjera građevinarstva | http://www.hkig.hr |
Hrvatska komora arhitekata | http://www.arhitekti-hka.hr/hr |
Porezna uprava: slobodna zanimanja | http://www.porezna-uprava.hr/obrtnici/Stranice/Slobodna-zanimanja.aspx |
Minimalna plaća je najniži mjesečni iznos bruto plaće koji pripada radniku za rad u punom radnom vremenu i pravo na nju imaju svi radnici koji rade u Republici Hrvatskoj. Visina se utvrđuje jednom godišnje, a Državni zavod za statistiku objavljuje je u Narodnom novinama. Visina minimalne bruto plaće u 2024. u Republici Hrvatskoj iznosi 840 eura.
Način utvrđivanja plaće može se definirati kolektivnim ugovorima, pravilnicima o radu te pojedinačnim ugovorima o radu. Ugovorom o radu mogu se definirati povoljniji uvjeti, no ne i nepovoljniji od propisanih kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. U svakom slučaju, poslodavac je dužan isplatiti radniku primjerenu plaću, pod jednakim uvjetima za oba spola. Važno je napomenuti da se u Republici Hrvatskoj plaća najčešće dogovara u neto iznosu.
Plaća se isplaćuje mjesečno, nakon obavljenog rada, u novcu, najkasnije do petnaestog dana u idućem mjesecu, u pravilu na bankovni račun radnika. Za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi, radnik ima pravo na povećanu plaću. Česta je praksa da radnici za svaku godinu rada dobivaju uvećanje u iznosu od 0,5% (obično definirano kolektivnim ugovorom), neki poslodavci uz plaću isplaćuju naknadu za prijevoz (nije oporezivo), a neki poslodavci i naknadu za topli obrok u neoporezivom iznosu do 1.200,00 eura godišnje. Neoporezivi primici za rezultate rada, dodatke uz plaću i slično mogu iznositi do 1.120,00 EUR godišnje, a za nagrade zaposlenicima (božićnica, regres…) do 700,00 EUR godišnje. Poslodavci mogu svojim radnicima platiti i police dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja do 500,00 eura godišnje uz poštivanje propisanih uvjeta.
Porez na dohodak plaća se po stopi od 15% do 35,4%, doprinosi za mirovinsko osiguranje (20%), zdravstveno osiguranje (16,5%). Doprinos za mirovinsko osiguranje je doprinos iz plaće (obveznik je radnik), a doprinos za zdravstveno osiguranje je doprinos na plaću (obveznik je poslodavac). Radnici su obvezno osigurani za slučaj nezaposlenosti i ozljede na radu iz državnog proračuna.
Poslodavac je dužan, najkasnije petnaest dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni. Davanja iz plaće i na plaću obračunava poslodavac, a radnik dobiva neto iznos nakon svih odbitaka.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Državni zavod za statistiku | http://www.dzs.hr |
Izračun plaće | http://www.rrif.hr/kalkulator_placa.html |
Prava iz radnog odnosa | https://www.sssh.hr |
Zakon o porezu na dohodak | https://zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak |
Porezna uprava | https://www.porezna-uprava.hr/Gradani/Stranice/Place%20i%20mirovine/Radnik.aspx |
Punim radnim vremenom smatra se osam sati dnevno, odnosno 40 sati tjedno.
Radnik koji radi najmanje šest sati dnevno ima svakoga radnog dana pravo na stanku od najmanje trideset minuta, koja je plaćena i uračunava se u radno vrijeme.
Dnevni odmor traje najmanje dvanaest sati neprekidno. Iznimka su radnici na sezonskim poslovima koji se obavljaju u dva navrata tijekom radnog dana, čiji dnevni odmor traje najmanje osam sati neprekidno. Takvom radniku mora se omogućiti korištenje zamjenskog dnevnog odmora.
Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata. U pravilu se koristi nedjeljom te danom koji joj prethodi i danom koji joj slijedi.
Kada postoje opravdani razlozi, radnik je na zahtjev poslodavca dužan raditi prekovremeno, ali prekovremeni rad pojedinog radnika ne smije trajati duže od trideset dva sata mjesečno niti duže od sto osamdeset sati godišnje. Zabranjen je prekovremeni rad maloljetnih radnika, dok trudnica, roditelj s djetetom do tri godine starosti, samohrani roditelj s djetetom do šest godina starosti i radnik koji radi u nepunom radnom vremenu može raditi prekovremeno ako pisano izjavi pristanak na takav rad.
Prekovremeni rad plaća se uvećano, kao i rad u otežanim uvjetima rada, noćni rad te rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Zakon o radu | https://mrosp.gov.hr/pristup-informacijama-16/najcesca-pitanja-i-odgovori/zakon-o-radu/5698 |
Radno vrijeme | https://investcroatia.gov.hr/zaposljavanje/radno-vrijeme |
Radno vrijeme (engleski) | https://investcroatia.gov.hr/en/employment/working-hours |
Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna (za maloljetnike i osobe koje rade u štetnim uvjetima najmanje pet tjedana), a pravo može ostvariti nakon šest mjeseci od početka rada. Na osnovicu se dodaju dani godišnjeg odmora ovisno o otežanim uvjetima, složenosti poslova, dobi, obiteljskom statusu, rezultatima rada, a kod većine poslodavaca najveći broj dana godišnjeg odmora ne može biti više od 30 radnih dana. Blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora. Razdoblje privremene nesposobnosti za rad, koje je utvrdio ovlašteni liječnik, ne uračunava se u trajanje godišnjeg odmora.
Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na plaćeni dopust do sedam dana za važne osobne potrebe (sklapanje braka, porod supruge, teža bolest ili smrt člana uže obitelji). Kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu može se definirati i dulje trajanje plaćenog dopusta. Poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplaćeni dopust, a za to vrijeme prava i obveze iz radnog odnosa miruju.
Blagdani i državni praznici u Republici Hrvatskoj su:
- 1. siječnja (Nova godina)
- 6. siječnja (Bogojavljanje ili Sveta tri kralja)
- Uskrs u 2024. godini 31. travnja
- Uskrsni ponedjeljak (drugi dan Uskrsa, u 2024. godini 01. travnja)
- 1. svibnja (Praznik rada)
- 30. svibnja (Dan državnosti)
- Tijelovo u 2024. godini . 30 svibnja
- 22. lipnja (Dan antifašističke borbe)
- 5. kolovoza (Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja)
- 15. kolovoza (Velika Gospa)
- 01. studenoga (Dan svih svetih)
- 18. studenoga (Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje)
- 25. prosinca (Božić)
- 26. prosinca (prvi dan po Božiću. Sveti Stjepan)
U dane blagdana i državnih praznika u Republici Hrvatskoj se ne radi.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Prava iz radnog odnosa | https://www.sssh.hr/radnicko-pravo/odmor |
Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj | http://www.zakon.hr/z/372/Zakon-o-blagdanima,-spomendanima-i-neradanim-danima-u-Republici-Hrvatskoj |
Ugovor o radu na određeno vrijeme prestaje istekom roka na koji je sklopljen, a pod određenim uvjetima može biti otkazan prije tog roka. Ugovor može otkazati radnik, poslodavac ili o tome mogu sastaviti sporazum.
Sporazum o prestanku ugovora o radu mora biti zaključen u pisanom obliku, kao i drugi oblici otkaza ugovora o radu.
Redoviti otkaz
Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz otkazni rok (od dva tjedna do četiri mjeseca, ovisno o trajanju radnog odnosa), ako za to ima opravdani razlog (poslovno uvjetovani otkaz, osobno uvjetovani otkaz, otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika i otkaz zbog nezadovoljavanja na probnom radu). Radnik može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, ne navodeći za to razlog. Trajanje otkaznog roka definirano je Zakonom o radu, a u praksi je najčešći otkazni rok u trajanju od mjesec dana.
Izvanredni otkaz
Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu bez otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice nastavak radnog odnosa nije moguć. Stranka ugovora o radu koja izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza.
Poslodavac je dužan u roku od petnaest dana od dana prestanka radnog odnosa radniku vratiti sve njegove isprave i primjerak odjave s obveznoga mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. Na zahtjev radnika poslodavac je dužan izdati mu potvrdu o vrsti poslova koje je obavljao i trajanju radnog odnosa. U potvrdi se ne smije naznačiti ništa što bi radniku otežalo sklapanje novog ugovora o radu.
Mirovine
Mirovina može biti starosna (prijevremena i puna), invalidska (zbog profesionalne ili potpune nesposobnosti za rad) i obiteljska. Pravo na starosnu mirovinu stječe se sa 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža, a pravo na prijevremenu starosnu mirovinu stječe osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža. U prijelaznom razdoblju od 2020. do 2030. godine žene ostvaruju pravo na starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi. Dana 1. siječnja 2030. izjednačavaju se uvjeti za žene i muškarce. Za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu potrebno je ispuniti uvjet radne nesposobnosti uz uvjet staža (najmanje trećina radnog vijeka mora biti pokrivena mirovinskim stažem), što je pobliže definirano zakonom. Ako je invalidnost nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pravo na invalidsku mirovinu stječe se bez obzira na dužinu mirovinskog staža. Obiteljsku mirovinu mogu ostvariti članovi obitelji umrlog osiguranika, ako ispunjavaju propisane uvjete.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Prestanak ugovora o radu | https://investcroatia.gov.hr/zaposljavanje/prestanak-ugovora-o-radu |
Prestanak ugovora o radu (engleski) | https://investcroatia.gov.hr/en/employment/termination-of-the-employment-contract |
Vrste mirovina | http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=68 |
Prijelazna razdoblja za starosnu mirovinu | https://www.mirovinsko.hr/hr/starosna-mirovina/166 |
Prava iz radnog odnosa | https://www.sssh.hr |
Obiteljska mirovina | https://www.mirovinsko.hr/hr/obiteljska-mirovina/280 |
Invalidska mirovina | https://www.mirovinsko.hr/hr/invalidska-mirovina/170 |
Radnici imaju pravo utemeljiti sindikat (potrebno je najmanje deset osoba), te se u njega učlaniti. Sindikat pregovara oko kolektivnog ugovora, može zastupati članove u radnim sporovima i pružati besplatne pravne savjete članovima. Postoji mogućnost pozajmica ili novčanih pomoći članovima u teškoj situaciji, a uobičajeni su prigodni darovi u povodu blagdana.
Prvi stupanj organizacije su sindikalne podružnice na razini poduzeća, zatim sindikati, koji predstavljaju sve članove u pojedinoj grani djelatnosti, koji se onda udružuju u sindikalne središnjice, kako bi ojačali svoj pregovarački položaj.
Oko 30% zaposlenih organizirano je u sindikate, pretežno u javnom sektoru i kod velikih poslodavaca, dok je njihov broj zanemariv među zaposlenicima malih poslodavaca. Pristupnica za članstvo može se dobiti kod sindikalnog povjerenika ako postoji u poduzeću, ili on-line na web stranicama većine sindikalnih središnjica. Članarina se plaća u određenom postotku od bruto plaće.
Radnici mogu organizirati radničko vijeće koje štiti i promiče interese radnika zaposlenih kod određenoga poslodavca, obavještava ih o svome radu, prima njihove prijedloge radnika, te surađuje sa sindikatom.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Savez samostalnih sindikata Hrvatske | https://www.sssh.hr |
Nezavisni hrvatski sindikati | http://www.nhs.hr |
Sindikalno organiziranje | https://www.sssh.hr/sindikalno-organiziranje |
Sindikati imaju pravo pozvati na štrajk i provesti ga zbog zaštite interesa svojih članova. Štrajk se mora najaviti poslodavcu uz naznaku razloga štrajka, mjesta i vremena početka štrajka. Štrajk ne smije započeti prije okončanja postupka mirenja. Postupak mirenja može se okončati sporazumom ili se može povjeriti arbitraži.
Poslodavci mogu isključiti radnike s rada (lockout) samo u odgovoru na započeti štrajk. Lockout ne smije započeti prije isteka roka od osam dana od dana početka štrajka. Sindikat i poslodavac sporazumno izrađuju i donose pravila o nužnim poslovima koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka ili isključenja s rada. Radnik zbog sudjelovanja u štrajku ne smije biti stavljen u nepovoljniji položaj, radnik ne smije biti prisiljen sudjelovati u štrajku, a radniku koji je sudjelovao u štrajku, plaća i dodaci na plaću, osim doplatka za djecu mogu se umanjiti razmjerno vremenu sudjelovanja u štrajku.
Radnici u Hrvatskoj u pravilu stupaju u štrajk nakon dugotrajnijeg i težeg kršenja prava iz radnih odnosa, poput višemjesečne neisplate plaća.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Kolektivni radni sporovi | http://socijalno-partnerstvo.hr/mirenje-u-radnim-sporovima/kolektivni-radni-sporovi |
Mirenje u radnim sporovima | http://socijalno-partnerstvo.hr/mirenje-u-radnim-sporovima |
Pojam strukovno obrazovanje i osposobljavanje odnosi se na praktične aktivnosti i tečajeve povezane s određenim zanimanjem ili strukom čiji je cilj sudionike pripremiti za njihove buduće karijere. Strukovno osposobljavanje bitno je sredstvo za postizanje priznavanja stručnih kvalifikacija i poboljšavanje prilika za zapošljavanje. Stoga je ključno da sustavi strukovnog osposobljavanja u Europi odgovaraju potrebama građana i tržišta rada kako bi se olakšao pristup zapošljavanju.
Strukovno obrazovanje i osposobljavanje ključan je dio politike EU-a od samog osnivanja Europske zajednice. Usto je i ključan element takozvane Lisabonske strategije EU-a čiji je cilj pretvoriti Europu u najkonkurentnije i najdinamičnije društvo temeljeno na znanju na svijetu. Europsko vijeće ponovno je 2002. potvrdilo tu ključnu ulogu i postavilo još jedan ambiciozan cilj – učiniti europsko obrazovanje i osposobljavanje svjetski poznatim do 2010., i to zalaganjem za niz vrhunskih inicijativa, a posebice jačanjem suradnje u području strukovnog osposobljavanja.
Vijeće Europske unije usvojilo je 24. studenog 2020. Preporuku o strukovnom obrazovanju i osposobljavanju za održivu konkurentnost, socijalnu pravednost i otpornost.
U Preporuci se utvrđuju ključna načela za osiguravanje prilagodljivosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u smislu brzog prilagođavanja potrebama tržišta rada i pružanja kvalitetnih prilika za učenje za mlade i za odrasle.
U njoj se velika pozornost usmjerava na povećanu fleksibilnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, pojačane prilike za učenje kroz rad, naukovanje i poboljšano osiguravanje kvalitete.
Osim toga, Preporuka zamjenjuje preporuku EQAVET-a – Europskog referentnog okvira za osiguranje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju – i uključuje ažurirani okvir EQAVET s pokazateljima i deskriptorima kvalitete. Njome se stavlja izvan snage bivša preporuka ECVET-a.
Kako bi se ove reforme promicale, Komisija podupire centre strukovne izvrsnosti (CoVE) koji okupljaju lokalne partnere kako bi razvili „ekosustave vještina“. Ekosustavi vještina pridonijet će regionalnom, gospodarskom i društvenom razvoju, inovacijama i strategijama pametne specijalizacije.
Erasmus+ program je EU-a za pružanje potpore obrazovanju, osposobljavanju, mladima i sportu u Europi.
Njegov procijenjeni proračun iznosi 26,2 milijarde EUR. To je gotovo dvostruko više financijskih sredstava u odnosu na prethodni program (2014. – 2020.).
U programu za razdoblje 2021. – 2027. velika je pozornost usmjerena na socijalnu uključenost, zelenu i digitalnu tranziciju i promicanje sudjelovanja mladih u demokratskom životu.
Programom se podupiru prioriteti i aktivnosti utvrđene u europskom prostoru obrazovanja, Akcijskom planu za digitalno obrazovanje i Novom programu vještina za Europu. Program također:
- podupire europski stup socijalnih prava
- provodi Strategiju EU-a za mlade za razdoblje 2019. – 2027.
- razvija europsku dimenziju u sportu.
Tko može sudjelovati? Saznajte ovdje.
Obrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje u Europi
Cjeloživotno je učenje proces koji uključuje sve oblike obrazovanja – formalno, informalno i neformalno – i traje od predškolske dobi do razdoblja nakon odlaska u mirovinu. Ima za cilj omogućiti ljudima razvoj i zadržavanje ključnih kompetencija tijekom života, kao i potaknuti građane da slobodno prelaze s jednog posla na drugi i kreću se između regija i zemalja. Cjeloživotno je učenje i temeljni element prethodno spomenute Lisabonske strategije jer je ključno za osobni razvoj i podizanje konkurentnosti i zapošljivosti. Europska unija usvojila je nekoliko instrumenata za promicanje obrazovanja odraslih u Europi.
Europski prostor za cjeloživotno učenje
Kako bi cjeloživotno učenje postalo stvarnost u Europi, Europska komisija postavila si je cilj stvaranja europskog prostora za cjeloživotno učenje. U tom je kontekstu Komisija usmjerena na utvrđivanje potreba učenika i tržišta rada kako bi obrazovanje učinila dostupnijim te naknadno stvorila partnerstva između javnih uprava, pružatelja obrazovnih usluga i civilnog društva.
Ova inicijativa EU-a temelji se na cilju pružanja osnovnih vještina jačanjem usluga savjetovanja i informiranja na europskoj razini i prepoznavanjem svih oblika učenja, uključujući formalno obrazovanje, kao i informalno i neformalno osposobljavanje.
Organizacije EU-a koje promiču strukovno obrazovanje u Europi
Europska unija osnovala je specijalizirana tijela koja djeluju u području STRUKOVNOG OSPOSOBLJAVANJA s ciljem olakšavanja suradnje i razmjene u tom području.
Europski centar za razvoj strukovnog osposobljavanja (CEDEFOP / Centre Européen pour le Développement de la Formation Professionnelle) osnovan je 1975. kao specijalizirana agencija EU-a za promicanje i razvoj strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u Europi. Centar provodi istraživanja i analize strukovnog osposobljavanja i prenosi svoje stručno znanje raznim europskim partnerima, kao što su povezani istraživački instituti, sveučilišta ili ustanove za osposobljavanje. Sjedište Centra nalazi se u Solunu u Grčkoj.
Europska zaklada za osposobljavanje osnovana je 1995. i blisko surađuje s CEDEFOP-om. Njezina je misija poduprijeti partnerske zemlje (izvan EU-a) u modernizaciji i razvoju njihovih sustava strukovnog osposobljavanja.
Kvaliteta života – jedan od prioriteta plana socijalne politike EU-a
Povoljni životni uvjeti ovise o nizu raznih čimbenika, kao što su kvalitetne zdravstvene usluge, mogućnosti obrazovanja i osposobljavanja ili dobra prometna infrastruktura. Ovo su samo neki od aspekata koji utječu na svakodnevni život i rad građana. Europska unija postavila si je cilj stalnog poboljšavanja kvalitete života u svim svojim državama članicama i uzimanja u obzir novih izazova suvremene Europe, kao što su socijalno isključivanje ljudi ili starenje stanovništva.
Zaposlenost u Europi
Poboljšavanje mogućnosti zapošljavanja u Europi ključni je prioritet Europske komisije. U cilju rješavanja problema nezaposlenosti i povećavanja mobilnosti između radnih mjesta i regija, na razini EU-a razvija se i provodi niz inicijativa za potporu Europskoj strategiji zapošljavanja. Među njima su mreža Europske službe za zapošljavanje (EURES) i Panorama vještina EU-a.
Zdravlje i zdravstvena skrb u Europskoj uniji
Zdravlje je dragocjeno i utječe na svakodnevni život ljudi te je stoga važan prioritet za sve Europljane. Zdravo okruženje ključno je za naš osobni i profesionalni razvoj, a građani EU-a sve su zahtjevniji u pogledu zdravlja i sigurnosti na radu i pružanja visokokvalitetnih usluga zdravstvene skrbi. Oni zahtijevaju brz i jednostavan pristup liječenju kad putuju unutar Europske unije. Zdravstvene politike EU-a imaju za cilj odgovoriti na te potrebe.
Europska komisija razvila je koordinirani pristup zdravstvenoj politici te u praksi provodi niz inicijativa kojima se dopunjuju mjere nacionalnih javnih tijela. Zajedničko djelovanje i ciljevi Europske unije uključeni su u zdravstvene programe i strategije EU-a.
Aktualni program „EU za zdravlje“ (2021. – 2027.) ambiciozan je odgovor EU-a na bolest COVID-19. Pandemija ima velik utjecaj na pacijente, medicinsko i zdravstveno osoblje i zdravstvene sustave u Europi. Novi program „EU za zdravlje“ pružit će više od samog odgovora na krizu kako bi se riješilo pitanje otpornosti sustava zdravstvene skrbi.
Programom „EU za zdravlje”, koji je uspostavljen Uredbom (EU) 2021/522, osigurat će se financijska sredstva za prihvatljive subjekte, zdravstvene organizacije i nevladine organizacije iz država članica ili zemalja koje nisu države članice EU-a koje su pridružene programu.
U okviru programa „EU za zdravlje” Europska unija uložit će 5,3 milijarde EUR prema sadašnjim cijenama u mjere s dodanom vrijednosti EU-a, čime će se dopuniti politike država članica EU-a i ostvariti jedan ili više ciljeva programa „EU za zdravlje”:
- poboljšavanje i poticanje zdravlja u Europskoj uniji
- prevencija bolesti i promicanje zdravlja
- međunarodne zdravstvene inicijative i suradnja
- rješavanje prekograničnih prijetnji zdravlju
- prevencija, pripravnost i odgovor na prekogranične prijetnje zdravlju
- nadopuna stvaranju nacionalnih zaliha osnovnih proizvoda relevantnih za krizu
- uspostava pričuvnog medicinskog, zdravstvenog i pomoćnog osoblja
- poboljšavanje lijekova, medicinskih proizvoda i proizvoda relevantnih za krizu
- dostupnost i isplativost lijekova, medicinskih proizvoda i proizvoda relevantnih za krizu
- jačanje zdravstvenih sustava, njihove otpornosti i učinkovitosti resursa
- jačanje zdravstvenih podataka, digitalnih alata i usluga, digitalna transformacija zdravstvene skrbi
- poboljšavanje pristupa zdravstvenoj skrbi
- razvoj i provedba zakonodavstva EU-a u području zdravstva i donošenje odluka na temelju dokaza
- suradnja između nacionalnih zdravstvenih sustava.
Obrazovanje u EU-u
Obrazovanje u Europi odlikuju duboki korijeni i velika raznolikost. Ministri obrazovanja već su 1976. odlučili uspostaviti informacijsku mrežu za bolje razumijevanje obrazovnih politika i sustava u Europskoj zajednici koju je tada činilo devet nacija. To je odražavalo načelo da bi se posebnost obrazovnog sustava u bilo kojoj državi članici trebala u potpunosti poštovati, i to uz istovremeno poboljšavanje koordinirane interakcije između sustava obrazovanja, osposobljavanja i zapošljavanja. Eurydice, informacijska mreža o obrazovanju u Europi, službeno je pokrenuta 1980.
Pozornost je 1986. preusmjerena s razmjene informacija na studentske razmjene pokretanjem programa Erasmus. Taj je program u međuvremenu postao program Erasmus+ koji se često spominje kao jedna od najuspješnijih inicijativa EU-a.
Promet u EU-u
Promet je bio jedna od prvih zajedničkih politika tadašnje Europske zajednice. Od 1958., kad je stupio na snagu Ugovor iz Rima, prometna politika EU-a usmjerena je na uklanjanje graničnih prepreka između država članica, čime se ljudima i robi omogućava brzo, učinkovito i jeftino kretanje.
To je načelo usko povezano sa središnjim ciljem dinamičnog gospodarstva i povezanog društva EU-a. Prometni sektor ostvaruje 10 % bogatstva EU-a koji se mjeri bruto domaćim proizvodom (BDP-a), što odgovara iznosu od oko jednog blijuna eura godišnje. Osim toga, osigurava više od deset milijuna radnih mjesta.
Schengensko područje
Schengenskom konvencijom, koja se primjenjuje od ožujka 1995., ukinute su granične kontrole unutar područja država potpisnica te je stvorena jedinstvena vanjska granica gdje se kontrole moraju provoditi u skladu sa zajedničkim skupom pravila.
Danas schengensko područje obuhvaća većinu zemalja EU-a, osim Bugarske, Hrvatske, Cipra, Irske i Rumunjske. Međutim, Bugarska, Hrvatska i Rumunjska trenutno su u postupku pridruživanja schengenskom području i već u velikoj mjeri primjenjuju schengensku pravnu stečevinu. Osim toga, schengenskom području pridružile su se i neke države koje nisu članice EU-a, tj. Island, Norveška, Švicarska i Lihtenštajn.
Zračni promet
Stvaranje europskog jedinstvenog tržišta zračnog prometa dovelo je do nižih cijena i većeg izbora prijevoznika i usluga za putnike. Europska unija također je osmislila niz prava kako bi se osiguralo pravedno postupanje prema putnicima u zračnom prometu.
Prava putnika u zračnom prometu
Kao putnik u zračnom prometu imate određena prava u pogledu informacija o letovima i rezervacijama, oštećenja prtljage, kašnjenja i otkazivanja, uskraćivanja ukrcaja i naknade štete u slučaju nesreće ili poteškoća s paket-aranžmanima. Ta se prava primjenjuju na domaće i međunarodne redovne i čarter-letove iz zračne luke unutar EU-a ili prema zračnoj luci unutar EU-a iz zračne luke izvan EU-a ako ih obavlja zračni prijevoznik iz EU-a.
Tijekom posljednjih 25 godina Komisija je aktivno predlagala restrukturiranje europskog tržišta željezničkog prometa i jačanje položaja željeznica u odnosu na druge načine prijevoza. Napori Komisije usmjereni su na tri glavna područja koja su ključna za razvoj snažnog i konkurentnog sektora željezničkog prometa:
- otvaranje tržišta željezničkog prometa za tržišno natjecanje
- poboljšavanje interoperabilnosti i sigurnosti nacionalnih mreža i
- razvoj infrastrukture željezničkog prometa.
Politički sustav
Republika Hrvatska je parlamentarna demokracija, uz trodiobu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudbenu. Predsjednik/predsjednica Republike Hrvatske bira se putem izravnih izbora na petogodišnji mandat. Hrvatski sabor, predstavničko tijelo građana i nositelj zakonodavne vlasti, broji najmanje 100, a najviše 160 zastupnika koji se biraju neposredno tajnim glasovanjem, na vrijeme od četiri godine.
Administrativni sustav
Vlada Republike Hrvatske je najviše tijelo izvršne vlasti u državi sastavljeno od predsjednika vlade i ministara, odgovorno za provedbu zakona, donošenje zakonskih prijedloga, prijedloga državnog proračuna i vođenje unutarnje i vanjske politike. Županije (20) su jedinice područne (regionalne) samouprave, dok su gradovi (127) i općine (428) jedinice lokalne samouprave, zadužene za potrebe građana na lokalnoj razini.
Pravni sustav:
Policija je javna služba primarno odgovorna za sigurnost građana, zaštitu njihovih prava i sloboda. U Hrvatskoj postoji 20 Policijskih uprava, u okviru kojih djeluju policijske postaje. Kontakti: https://policija.gov.hr/policijske-uprave/104
Sudovi opće nadležnosti su općinski i županijski sudovi, te Vrhovni sud RH kao najviši sud. Sudovi posebne nadležnosti su trgovački sudovi, upravni sudovi, Visoki trgovački sud Republike Hrvatske, Visoki upravni sud Republike Hrvatske, Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske i Visoki kazneni sud Republike Hrvatske.
Ustavni sud Republike Hrvatske nije dio sudbene vlasti, a donosi odluke o pitanjima suglasnosti zakona s Ustavom, o suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonima, donosi odluke povodom ustavnih tužbi te odlučuje o drugim pitanjima određenim Ustavom. Smatra se četvrtom polugom ustroja hrvatske države.
Pučki pravobranitelj osnovan je kao neovisno tijelo koje štiti ustavna i zakonska prava građana u postupcima pred državnom upravom i tijelima s javnim ovlastima. Djelokrug rada posebnih pravobranitelja ograničen je na pojedine skupine građana, pa tako razlikujemo posebne pravobranitelje za ravnopravnost spolova, za djecu i za osobe s invaliditetom.
Hrvatski zavod za zapošljavanje ključna je institucija tržišta rada, izravno odgovorna Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Uz Središnju službu, djeluju 4 područne službe i 18 područnih ureda te 99 ispostava.
Inspekcija rada nadzire primjenu zakona i drugih propisa kojima se uređuju odnosi između poslodavaca i radnika, a djeluje u okviru Državnog inspektorata.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Hrvatski sabor | https://www.sabor.hr/hr |
Predsjednik Republike Hrvatske | https://www.predsjednik.hr |
Vlada Republike Hrvatske | https://vlada.gov.hr |
Hrvatska zajednica županija | http://www.hrvzz.hr |
Udruga gradova RH | http://www.udruga-gradova.hr |
Hrvatska zajednica općina | https://hzo.hr |
Policijske uprave u RH | https://policija.gov.hr/policijske-uprave/104 |
Vrhovni sud Republike Hrvatske | http://www.vsrh.hr/EasyWeb.asp?pcpid=579 |
Ustavni sud Republike Hrvatske | http://www.usud.hr |
Adresar pravosudnih tijela u RH | https://pravosudje.gov.hr/pristup-informacijama-6341/registri-i-baze-podataka/pravosudna-tijela-rh/6410 |
Pučki pravobranitelj | www.ombudsman.hr |
Pravobranitelj za ravnopravnost spolova | www.prs.hr |
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom | www.posi.hr |
Pravobranitelj za djecu | www.dijete.hr |
Hrvatski zavod za zapošljavanje | http://www.hzz.hr |
Državni inspektorat Republike Hrvatske | https://dirh.gov.hr |
Važećim poreznim sustavom Republike Hrvatske utvrđeni su državni porezi: porez na dobit, porez na dodanu vrijednost, posebni porezi i trošarine (posebni porez na motorna vozila, kavu i bezalkoholna pića, premije osiguranja od automobilske odgovornosti i premije kasko osiguranja cestovnih vozila te trošarinski sustav oporezivanja alkohola, alkoholnih pića, duhanskih proizvoda, energenata i električne energije). Tu su i različite vrste županijskih, gradskih ili općinskih, zajedničkih (porez na dohodak), te poreza vezanih uz igre na sreću.
Opća stopa PDV-a u Hrvatskoj iznosi 25%, dok se za određene proizvode i usluge primjenjuju niže stope od 13% i 5%.
Porez na dohodak plaća se po stopi od 20% ili 30% na poreznu osnovicu, ovisno o visini dohotka. Tu su i doprinosi za mirovinsko osiguranje (20%) i zdravstveno osiguranje (16,5%). Radnici su obvezno osigurani za slučaj nezaposlenosti i ozljede na radu iz državnog proračuna.
Primjer obračuna: http://www.rrif.hr/kalkulator_placa.html
Informacije o poreznim oslobođenjima i olakšicama za građane moguće je pronaći na https://www.porezna-uprava.hr/pozivni_centar/Stranice/dohodak.aspx
Prosječna mjesečna bruto plaća u Hrvatskoj u 2023. iznosila je 1.584,00 EUR; neto 1.148,00 EUR. Najviše prosješne plaće u 2023. zabilježene su u slijedećim djelatnostima: proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, zračni prijevoz, vađenje sirove nafte i prirodnog plina, informacijske uslužne djelatnosti, proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka te računalno programiranje, savjetovanje i djelatnosti povezane s njima.
Najniže plaće u 2023. ostvarene su u slijedećim djelatnostima: proizvodnja odjeće, zaštitne i istražne djelatnosti, proizvodnja kože i srodnih proizvoda te ostale osobne uslužne djelatnosti.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Porezni sustav | http://www.porezna-uprava.hr/HR_porezni_sustav/Stranice/naslovna_tablica_psrh.aspx |
Porezni i carinski sustav | https://investcroatia.gov.hr/porezni-sustav |
Porezni i carinski sustav (engleski) | https://investcroatia.gov.hr/en/tax-system |
Kalkulator izračuna plaće | http://www.rrif.hr/kalkulator_placa.html |
U strukturi troškova kućanstava u Hrvatskoj izdaci za hranu i piće (bez alkoholnih pića) čine 19,5 % ukupnih izdataka, zatim slijede troškovi stanovanja (16,2%), 13,6% troškova odlazi na restorane i hotele, 7,8% na alkoholna pića i cigarete, a na prometne troškove 7,6%.
Benzin: 1,49-1,85 EUR/l (varira ovisno o cijeni na svjetskom tržištu)
Struja: kućanstvo prosječno 0.07 EUR/kWh
Cijene hrane variraju ovisno o sezonskom kretanju ponude, mjestu kupnje (tržnica, supermarket ili manje trgovine) i akcijskim ponudama. Velika je razlika u cijenama u različitim sredinama. Trgovine odjećom imaju sezonske popuste od 20 do 70%, a putem portala grupne kupovine proizvode i usluge moguće je dobiti i do 90% povoljnije. Trgovački centri rade šest dana u tjednu, najčešće od 9,00 do 21,00 sat, dok ostale trgovine rade od ponedjeljka do subote. Trgovine su nedjeljom u pravilu zatvorene, a trgovci mogu odabrati 16 nedjelja u godini tijekom kojih će raditi.
Prosječne cijene hrane:
- Kruh (štruca, 400-700 g): 1,41 EUR
- Mlijeko (litra): 1,00 EUR
- Jaja (10): 2,69 EUR
- Krumpir (kilogram): 0,95 EUR
- Jabuke (kilogram): 1,48 EUR
- Pizza u pizzeriji: 8,25 EUR
- Kava espresso, šalica: 1,57 EUR
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Cijene goriva | http://www.hak.hr/info/cijene-goriva |
Cijene električne energije | https://www.hep.hr/elektra/kucanstvo/tarifne-stavke-cijene/1547 |
Društvo za zaštitu potrošača | http://www.potrosac.hr |
Prosječne maloprodajne cijene | https://podaci.dzs.hr/hr/podaci/cijene/uvodenje-eura-prosjecne-maloprodajne-cijene |
Udio privatnog vlasništva nad nekretninama u Hrvatskoj je među najvišim kod država Europskog gospodarskog prostora. Najam stana za većinu je privremeno rješenje. Uz tradiciju, razlog tome zasigurno leži u neuređenom tržištu najma stanova. Stanovi za najam rijetko su građeni s tom namjerom, a najmodavci su u pravilu fizičke osobe koje imaju višak nekretnina koje stavljaju na tržište i na taj način ostvaruju prihod.
Tržište nekretnina bilježi kontinuirani rast cijena, osobito na obali. Od regionalnih centara prosječno najskuplji je Split (3.456,00 EUR/m²), slijede Zagreb (3.036, 00 EUR/m²) i Rijeka (2.314,00 EUR/m² ) te Osijek (1.479,00EUR/m²). Nezahvalno je govoriti o cijenama nekretnina jer su razlike velike i unutar gradova, a osobito na razini države. U ruralnim i istočnim dijelovima Hrvatske cijene su puno niže, a ponuda nekretnina velika, dok primjerice u Dubrovniku zbog malo raspoloživih nekretnina cijene rastu i na više od 5.000 EUR/m².
Kod najma stana, ugovorom o najmu definiraju se prava i obveze stranaka, te vrijeme na koje se ugovor sklapa. Ugovor je potrebno ovjeriti u javnobilježničkom uredu, a obveznik plaćanja poreza je najmodavac. Režijski troškovi obično nisu uključeni u stanarinu.
Kod kupnje stana, obveznik poreza na promet nekretnina po stopi od 3% je kupac. Prije kupnje važno je provjeriti je li sva dokumentacija vezana uz nekretninu uredna, je li nekretnina upisana u zemljišnim knjigama i slično. Takve usluge nude agencije za promet nekretnina i odvjetnici.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Indeks cijena nekretnina | https://podaci.dzs.hr/hr/podaci/cijene/indeks-cijena-stambenih-nekretnina |
Plavi oglasnik | https://www.oglasnik.hr/nekretnine |
Oglasnik Njuškalo | https://www.njuskalo.hr |
Porez na promet nekretnina | http://www.porezna-uprava.hr/HR_porezni_sustav/Stranice/porez_promet_nekretnine.aspx |
Uvid u zemljišne knjige | https://gov.hr/hr/zemljisnoknjizni-izvadak/1308 |
Katastar | https://oss.uredjenazemlja.hr |
Hrvatski zdravstveni sustav temeljen je na pravima pacijenata.
Zdravstvena zaštita iz obveznog zdravstvenog osiguranja (tri razine)
Primarna razina: ostvaruje se kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite, obiteljske (opće) medicine, ginekologa, stomatologa i pedijatra.
Sekundarna razina: specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita i bolnička zdravstvena zaštita
Tercijarna razina: najsloženiji oblici zdravstvene zaštite iz specijalističko-konzilijarnih i bolničkih djelatnosti.
Uputnicu za bolničko liječenje u najbližoj ugovornoj bolničkoj ustanovi prema mjestu prebivališta pacijenta izdaje izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite ili doktor u službi hitne medicine. U slučaju pružanja hitne medicinske pomoći moguće je takvo liječenje bez uputnice. Telefonski broj službe za hitne slučajeve je 112.
U okviru obveznog zdravstvenog osiguranja postoji pravo na korištenje lijekova s osnovne liste lijekova HZZO-a. U troškovima nekih lijekova osiguranici participiraju, dok se neki lijekovi plaćaju u potpunosti. Lijekove koje je propisao liječnik (lijekovi uz recept), kao i one koji se mogu koristiti bez recepta moguće je nabaviti u ljekarnama.
Državljani Europskog gospodarskog prostora i Švicarske koji su na putovanju u Hrvatskoj ili se iz nekog drugog razloga u Hrvatskoj nalaze samo privremeno, a obvezno su osigurani u jednoj od država članica Europske unije, imaju pravo na korištenje neophodne zdravstvene zaštite temeljem Europske iskaznice zdravstvenog osiguranja.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje | http://www.hzzo.hr |
Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske | https://zdravlje.gov.hr |
Hrvatska liječnička komora | http://www.hlk.hr/Default.aspx |
Predškolski odgoj i naobrazba te skrb o djeci dio je sustava odgoja i obrazovanja Republike Hrvatske, a namijenjen je djeci u dobi od šest mjeseci do polaska u osnovnu školu.
Osnovno obrazovanje traje osam godina, počinje upisom u prvi razred osnovne škole, obvezno je za svu djecu, u pravilu od šeste do petnaeste godine života. To se odnosi na svu djecu koja imaju boravište u Republici Hrvatskoj bez obzira na njihovo državljanstvo.
Srednjoškolskim obrazovanjem se pod jednakim uvjetima i prema individualnim sposobnostima, nakon završetka osnovnog školovanja, omogućava stjecanje znanja i sposobnosti za rad i nastavak školovanja. Programima za stjecanje srednje školske, srednje stručne spreme i niže stručne spreme stječu se znanja i sposobnosti za rad i nastavak školovanja. Programima osposobljavanja i usavršavanja dopunjuju se stečena znanja, sposobnosti i vještine za rad u struci. Srednjoškolsko obrazovanje u pravilu obuhvaća dob od završetka osnovne škole do punoljetnosti (između 13-15 i 17-19 godina).
Srednje škole, ovisno o vrsti nastavnog plana i programa koji provode, nazivamo: gimnazije (opće ili specijalizirane); strukovne škole (tehničke, industrijske, obrtničke i druge, što se određuje prema vrsti nastavnog plana i programa), umjetničke škole (glazbene, plesne, likovne i druge, što se određuje prema vrsti nastavnog plana i programa). Srednjoškolsko obrazovanje odraslih obuhvaća posebne programe za stjecanje srednje školske ili stručne spreme, niže stručne spreme, programe prekvalifikacije i programe osposobljavanja i usavršavanja.
Djelatnost visokog obrazovanja obavljaju visoka učilišta. Visoka učilišta su sveučilište te fakultet i umjetnička akademija u njegovom sastavu, veleučilište i visoka škola.
Sveučilišni studiji osposobljavaju studente za obavljanje poslova u znanosti i visokom obrazovanju, u poslovnom svijetu, javnom sektoru i društvu općenito. Sveučilišni studiji obuhvaćaju tri razine: preddiplomski, diplomski i poslijediplomski studij.
Veleučilište i visoka škola osnivaju se radi obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja putem organizacije i izvođenja stručnih studija te mogu obavljati stručnu, znanstvenu i umjetničku djelatnost u skladu sa Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju i svojim statutom.
Stručni studiji pružaju studentima primjerenu razinu znanja i vještina koje omogućavaju obavljanje stručnih zanimanja te ih osposobljavaju za neposredno uključivanje u radni proces. Stručni studiji obuhvaćaju dvije razine: stručni studij i specijalistički diplomski stručni studij.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Institut za razvoj obrazovanja | https://iro.hr |
Ministarstvo znanosti i obrazovanja | https://mzo.gov.hr |
Portal za škole | http://www.skole.hr |
Tipovi studijskih programa | https://www.azvo.hr/hr/visoko-obrazovanje/vrste-studija-u-republici-hrvatskoj |
Studiranje u Hrvatskoj | http://www.studyincroatia.hr |
Obrazovni sustav | https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/odgoj-i-obrazovanje/djelatnost-odgoja-i-obrazovanja/124 |
Institucije u području visokog obrazovanja | https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/odgoj-i-obrazovanje/visoko-obrazovanje/visoka-ucilista-i-studijski-programi/156 |
Mnogi Hrvati provode slobodno vrijeme organizirano u udrugama i klubovima, ali i u neformalnim druženjima. Vikendom se posjećuju rodbina i prijatelji ili se odlazi na izlete. Iz glavnog se grada za sat i pol dolazi do mora, dok stanovnici jadranske Hrvatske posjećuju obližnje gorske lokacije. Večernji izlasci do dugo u noć obvezni su za mlade, kako u klubovima i barovima, tako i na kućnim zabavama ili spontanim zabavama na otvorenom, osobito tijekom ljetnih mjeseci.
U većim je gradovima uz sportske sadržaje dostupan širok spektar kulturnih događanja. Ljetni festivali posljednjih su godina postali međunarodno prepoznati. U manjim je gradovima dostupnost organiziranih sadržaja bitno manja, no i najmanji gradovi i sela imaju aktivne zborove, tamburaške sastave, klape, karnevalske udruge, dobrovoljna vatrogasna društva i drugo.
Hrvatska regionalna raznolikost preslikava se i na slobodno vrijeme. Društveni život u ruralnim sredinama doprinosi očuvanju bogatog tradicijskog nasljeđa hrvatskog naroda kroz nošnje, glazbu, običaje i natjecanja u starim sportovima. Jadranska obala i otoci prepoznatljivi su po morskim sportovima i tradicionalnim igrama poput boćanja, dok su planinarenje i zimski sportovi češći u kontinentalnoj Hrvatskoj. Lov i ribolov podjednako su zastupljeni u primorju i na kontinentu.
Gastronomija je važan dio hrvatske kulture i prepoznatljivosti. Klimatska raznolikost, čist okoliš i povijesni utjecaji rezultirali su bogatstvom ponude, od ribljih specijaliteta uz obalu, preko začinjenih jela u panonskoj Hrvatskoj, jednostavnih, ali ukusnih jela tipičnih za planinska područja, do brojnih slastica, vina i domaćih rakija. Kultura ispijanja kave jedna je od prepoznatljivih značajki. Kafići s prvim zrakama sunca otvaraju terase. Uz kavu se družimo, sklapamo poslove ili jednostavno u tišini čitamo novine. Subotnja prijepodnevna kava u centru grada, tipična je za cijelu Hrvatsku.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Ured za udruge | https://udruge.gov.hr |
Kulturna baština | |
Nacionalni parkovi i parkovi prirode | https:/www.parkovihrvatske.hr/parkovi |
Hrvatska turistička zajednica | https://croatia.hr/hr-HR |
Hrvatska turistička zajednica (engleski) | https://croatia.hr/en-GB |
Kulturni sadržaji | https://www.culturenet.hr |
Taste of Croatia | http://www.tasteofcroatia.org |
Hrvatska: zemlja i ljudi | http://croatia.eu/index.php?lang=2 |
Rođenje: sve činjenice rođenja osoba koje su se dogodile u Republici Hrvatskoj i rođenja hrvatskih državljana u inozemstvu upisuju se u maticu rođenih. Rođenje djeteta u zdravstvenoj ustanovi prijavljuje zdravstvena ustanova. Za dijete rođeno izvan zdravstvene ustanove prijavu rođenja može podnijeti otac djeteta, osoba u čijem je stanu dijete rođeno, majka kada bude za to sposobna, babica ili liječnik koji je sudjelovao u porodu ili osoba koja je saznala za rođenje djeteta. Rođenje djeteta prijavljuje se u roku od 15 dana od dana rođenja djeteta. Više: https://mpu.gov.hr/gradjani-21417/iz-djelokruga/drzavne-matice-24504/matica-rodjenih-24508/24508
Brak: u Republici Hrvatskoj brak se sklapa suglasnom izjavom žene i muškarca.
Brak se može sklopiti u građanskom obliku (pred matičarom) ili vjerskom obliku s učincima građanskog braka (pred službenikom vjerske zajednice koja s Republikom Hrvatskom ima uređene pravne odnose). Brak može sklopiti osoba koja je navršila 18 godina života (punoljetna i poslovno sposobna osoba). Iznimno brak može sklopiti osoba koja je navršila šesnaest godina uz prethodnu dozvolu suda. Stranci moraju ispunjavati iste uvjete za sklapanje braka kao i hrvatski državljani. Više: https://mpu.gov.hr/o-ministarstvu/ustrojstvo/uprava-za-politicki-sustav-i-opcu-upravu/drzavne-matice/matica-vjencanih/22258
Prava i obveze kod životnog partnerstva osoba istog spola uređene su posebnim zakonom.
Smrt: smrt se prijavljuje matičaru kojemu pripada mjesto na kojem je smrt nastupila ili na kojem je umrli nađen u roku od tri dana od dana smrti odnosno od dana nalaska umrle osobe. Više: https://mpu.gov.hr/gradjani-21417/iz-djelokruga/drzavne-matice-24504/matica-umrlih-24509/24509
Pristup državnim maticama i ishođenje potrebnih dokumenata moguć je i putem sustava e-Građani.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Matični uredi u Hrvatskoj | https://mpu.gov.hr/gradjani-21417/iz-djelokruga/drzavne-matice-24504/maticni-uredi-u-rh-24505/24505 |
e-Građani | https://gov.hr |
Sklapanje životnog partnerstva | https://mpu.gov.hr/gradjani-21417/iz-djelokruga/zivotno-partnerstvo-24498/24498 |
Oblik Republike Hrvatske i njezina teritorijalna "naslonjenost", s jedne strane na sjeverne nizinske prometne putove, a s druge na jadransku obalu, jasno upućuju na vitalno značenje prometnih infrastruktura za njezin razvoj, kao i na potrebu kopnene i morske međusobne povezanosti zemalja europskog jugoistoka i srednje Europe preko hrvatskog teritorija. Hrvatski teritorij je izrazito tranzitni u prometnom smislu - što ukazuje prolaz triju Paneuropskih koridora (V, VII. i X.) kroz Republiku Hrvatsku.
Hrvatska raspolaže sljedećom mrežom prometne infrastrukture: ceste: 26.550,5 km (od toga autoceste i poluautoceste 1.423 km); željeznice: 2.722 km ukupne duljine kolosijeka; morske luke: od državnog interesa tri pretežno teretne – Rijeka, Ploče i Šibenik te tri pretežno putničke: Zadar, Split i Dubrovnik; riječni plovni putovi: ukupne duljine od 804,1 km na rijekama Dunav, Sava, Drava, Kupa i Una s lukama: Osijek, Sisak, Slavonski Brod i Vukovar. Zračne luke u Hrvatskoj su: Zagreb, Dubrovnik, Split, Zadar, Pula, Rijeka i Osijek, Mali Lošinj i Brač.
Poveznice:
Naslov / naziv | URL-a |
Cijene cestarina | http://www.hak.hr/info/cestarine |
Cijene prijevoza Zagreb | http://www.zet.hr/default.aspx?id=1371 |
Cijene prijevoza Split | http://www.promet-split.hr/cjenik |
Cijene prijevoza Osijek | https://gpp-osijek.com/cijene-karata |
Cijene prijevoza Rijeka | https://www.autotrolej.hr/karte |
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture | https://mmpi.gov.hr/default.aspx |
Hrvatske autoceste | http://hac.hr/en |
Hrvatski autoklub | http://www.hak.hr |
Hrvatske željeznice | http://www.hzpp.hr/Default.aspx?sec=282 |
Jadrolinija | http://www.jadrolinija.hr |
Zračna luka Franjo Tuđman | http://www.zagreb-airport.hr |
Zračna luka Split | http://www.split-airport.hr/index.php?lang=hr |
Zračna luka Zadar | http://www.zadar-airport.hr |
Zračna luka Dubrovnik | https://www.airport-dubrovnik.hr/index.php/hr |
Zračna luka Rijeka | http://rijeka-airport.hr/hr/zracna-luka-rijeka |
Zračna luka Osijek | http://www.osijek-airport.hr |