Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy27 czerwca 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Wskazówki dla pracujących w Holandii

Jeżeli jesteś spawaczem, audytorem, opiekunką lub programistą, być może znajdzie się dla ciebie praca w Holandii. Są to zawody, na które jest wysoki popyt w tym kraju, a EURES może pomóc ci w znalezieniu idealnej oferty pracy.

Going Dutch: tips for working in the Netherlands
Shutterstock

Bezrobocie w Holandii spada ponieważ gospodarka wychodzi z recesji. Jednocześnie dokonywane są cięcia w administracji publicznej mające na celu redukcję zatrudnienia, natomiast zatrudnienie w sektorze prywatnym rośnie.

Choć zapotrzebowanie na nisko wykwalifikowanych pracowników jest nadal na niskim poziomie, to na rynku brakuje pracowników o średnich kwalifikacjach i istnieje sporo możliwości znalezienia pracy w zawodach technicznych. Do tych zawodów zaliczają się operatorzy obrabiarek CNC, wyspecjalizowani spawacze i monterzy rur przemysłowych, konstruktorzy, kierownicy projektów i specjaliści ds. badawczo-rozwojowych.

Istnieje również coraz większe zapotrzebowanie na pracowników potrafiących połączyć wiedzę ICT z biznesem, na specyficzne zawody związane z opieką, specjalistów finansowych, nauczycieli matematyki, nauk ścisłych i języków wszystkich szczebli szkolnictwa średniego.

Stworzenie szerokiej sieci profesjonalistów zwiększy twoje szanse zatrudnienia w Holandii, gdyż wiele stanowisk pracy jest wypełnianych w nieformalny sposób. Holenderski rynek pracy w coraz większym stopniu polega na elastycznym zatrudnieniu – jedna na trzy osoby pracuje jako wykonawca, pracownik sezonowy, na umowę-zlecenie, umowę zerogodzinową lub jest zatrudniana za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

UWV – publiczna służba zatrudnienia, jest członkiem sieci EURES i udostępnia na swojej stronie internetowej werk.nl wiele informacji w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, bułgarskim, polskim i rumuńskim. Poniżej zamieściliśmy informacje na temat pozwoleń o pracę, podań o pracę i innych formalności związanych z życiem w Holandii.

EURES wraz z UWV publikują oferty pracy na swoich stronach internetowych: ty też możesz zamieścić tam swoje CV, jeśli szukasz pracy. Na stronie UWV znajdują się linki do ogólnych i specjalistycznych stron z pracą.

W Holandii wysyłanie spontanicznych podań o pracę jest bardzo rozpowszechnione. Jeśli interesuje cię praca w konkretnym przedsiębiorstwie, możesz wysłać tam swoje CV i list motywacyjny bez konieczności czekania na publikację konkretnej oferty pracy.

Mimo że angielski jest w powszechnym użyciu, to znajomość podstaw holenderskiego zwiększy szanse znalezienia zatrudnienia. PersonelEURES w UWV może pomóc ci w znalezieniu miejsca do nauki.

 

Powiązane linki:

UWV

werk.nl

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościWiadomości/raporty/statystykiTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.