Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES
Naujienų straipsnis2018 m. liepos 1 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Jaunimo garantijų iniciatyva po penkerių metų. Įgyta patirtis

Dėl ES ekonomikos atsigavimo jauniems europiečiams sudaromos geresnės sąlygos darbo rinkoje. Jaunimo garantijų programos indėlis yra tai, kad suteikiama daugiau užimtumo galimybių.

Youth Guarantee five years on: Lessons learnt
European Commission, Europa

Naujausiais Eurostato duomenimis, jaunimo nedarbo lygis sumažėjo nuo 18,7 proc. 2016 m. iki 16,8 proc. 2017 m. pabaigoje. Po 2008 m. finansų krizės jaunimo nedarbas buvo pasiekęs 23,9 proc.; dabar jis sumažėjo ir sudaro 15,1 proc. (t. y. šiek tiek daugiau kaip 1 procentiniu punktu didesnis nei iki 2008 m.), o tai rodo, kad per pastaruosius penkerius metus šioje srityje pasiekta pažanga.

Nuo tada, kai ES valstybės narės 2013 m. balandžio mėn. Tarybos rekomendacijoje įsipareigojo įgyvendinti šią programą, svarbiausias vaidmuo užtikrinant pažangą tenka Jaunimo garantijų iniciatyvai. Milijonų jaunų europiečių gyvenimą padėjo pagerinti Jaunimo garantijų iniciatyva, kurios tikslas – užtikrinti, kad kiekvienas jaunesnis nei 25 metų amžiaus asmuo ES per keturis mėnesius nuo to laiko, kai tapo bedarbiu arba baigė mokslą formalaus švietimo įstaigoje, gautų kokybišką pasiūlymą dirbti, tęsti mokymąsi arba atlikti gamybinę arba mokomąją praktiką. Ji remiama pagal Jaunimo užimtumo iniciatyvą – pagrindinę ES finansavimo programą, kuri padeda įgyvendinti Jaunimo garantijų iniciatyvą.

Ko pasiekta iki šiol?

Naujausiais Europos Komisijos duomenimis:

  • Nuo 2014 m. Jaunimo garantijų programose kasmet užsiregistruoja daugiau kaip 5 mln. jaunuolių.
  • Nuo 2014 m. per metus daugiau kaip 3,5 mln. jaunuolių priėmė pasiūlymą įsidarbinti, mokytis, atlikti gamybinę arba mokomąją praktiką.
  • Nuo 2013 m. ES jaunų bedarbių sumažėjo 2,2 mln., o nedirbančių ir nesimokančių jaunuolių (NEET) – 1,4 mln.
  • 15–24 m. amžiaus gyventojų dalis sumažėjo nuo 13,2 proc. 2012 m. iki 10,9 proc. 2017 m.

Geriausia patirtis

Praėjusiais metais Komisija sukūrė perspektyvios veiklos duomenų bazę, skirtą padėti jaunimui pereiti iš švietimo sistemos į darbo rinką. Daugumos šių programų finansinės paramos šaltinis – Jaunimo užimtumo iniciatyva ir Europos socialinis fondas.

Į kai kuriuos iš šių veiksmų dėmesys atkreiptas per praėjusių metų forumą „Youth Guarantee Learning Forum“. Briuselyje Komisijos surengtame forume specialistams buvo sudarytos sąlygos per tarpusavio mainus ir mokymąsi dalytis informacija apie įvairias priemones, įgyvendinamas pagal Jaunimo garantijų iniciatyvą.

Jaunimo tarpininkai. Sėkmės istorija iš Bulgarijos

Bulgarijos iniciatyva „Jaunimo tarpininkai“ buvo viena iš įkvepiančių iniciatyvų, į kurias atkreiptas dėmesys forume „Youth Guarantee Learning Forum“. Pagrindinis iniciatyvos tikslas – nustatyti NEET jaunuolius, kurie nėra registruoti Bulgarijos valstybinėje užimtumo tarnyboje, susisiekti su jais ir juos informuoti apie karjeros paslaugas ir galimybes mokytis, įsidarbinti ar dalyvauti mokymuose. Kad būtų galima teikti šias paslaugas, pirmiausia atrenkami jaunimo tarpininkai, kurie mokomi užmegzti ryšius ir bendrauti su NEET jaunuoliais, jiems teikti informaciją ir juos konsultuoti siekiant skatinti jų aktyvumą.

Be to, jaunimo tarpininkai mokomi bendradarbiauti su darbdaviais ir švietimo įstaigomis. Po mokymų būsimam jaunimo tarpininkui padedama užmegzti ryšius su oficialiomis institucijomis, t. y. susisiekti su vietos valstybinės užimtumo tarnybos darbo tarpininku ir vietos švietimo inspekcijos atstovu.

Iššūkiai išlieka

Nepaisant šių rezultatų ir to, kad apskritai jaunimo nedarbo lygis 28 ES valstybėse narėse vis mažėja, daugelyje valstybių narių jaunimo nedarbas tebėra didelis. Komisija pripažįsta, kad svarbu pasiekti tuos regionus ir jaunimą, kuriems to reikia labiausiai. Šį tikslą Komisija ketina pasiekti visų pirma įsteigdama „Europos socialinį fondą +“ (ESF+).

2021–2027 m. „Europos socialinį fondą +“ sudarys Jaunimo užimtumo iniciatyva, taip pat įvairūs kiti Komisijos fondai ir programos, pavyzdžiui, Europos socialinis fondas. Naujasis fondas skirtas tam, kad ES ir valstybės narės galėtų teikti labiau integruotą ir tikslingesnę paramą žmonėms visoje Europoje, įskaitant jaunimą. Ši parama padės europiečiams įgyti įgūdžių ir patirties, kurių jiems reikia, kad pasiektų savo tikslų greitai kintančioje ir dažnai sudėtingoje darbo rinkoje.

Be to, bus pokyčių ir programos lygmeniu – ES valstybės narės privalės skirti ne mažiau kaip 10 proc. savo ESF+ lėšų jaunimo užimtumui remti ir jaunimo aktyvumui darbo rinkoje skatinti. Atsižvelgiant į tai, kad programavimo laikotarpiu siūloma iš viso skirti 101,2 mlrd. EUR, ESF+ gali svariai padėti Europos jaunimui siekti tikslų.

„Europa nori suteikti daugiau galių žmonėms, – kalbėdama apie ESF+ steigimo motyvus apibendrino Komisijos narė Marianne Thyssen. – Mūsų nauji lankstūs ir supaprastinti socialiniai fondai yra skirti investuoti į žmones, siekiant užtikrinti, kad jie turėtų tinkamų įgūdžių ir kad jiems būtų užtikrinta šiuolaikiška socialinė apsauga, pritaikyta prie naujų darbo formų, taip pat siekiant išreikšti solidarumą su tais, kam to reikia labiausiai.“

Norėdami sužinoti daugiau apie Jaunimo garantijų programą, žr. Jaunimo garantijų iniciatyva glaustai.

 

Susijusios nuorodos

Jaunimo garantijų iniciatyva

Eurostato duomenys

2013 m. balandžio mėn. Tarybos rekomendacija

Jaunimo užimtumo iniciatyva

Europos Komisijos duomenys

Perspektyvios veiklos duomenų bazė

Europos socialinis fondas

Jaunimo garantijų mokymosi forumas

Jaunimo tarpininkai

Įkvepianti praktika, į kurią atkreiptas dėmesys

Vaizdo įrašas

‪#youthguarantee

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Raskite EURES darbuotojus

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
ES mobilumo priemonių rinkinysEURES geriausia praktikaIšorinės EURES naujienosIšorės suinteresuotosios šalysDarbo rinkos naujienos/mobilumo naujienosNaujienos/pranešimai/statistikaĮdarbinimo tendencijosJaunimas
Susijusios skiltys
Gyvenimas ir darbas
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.