Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy8 lipca 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Młoda hiszpańska pielęgniarka realizuje swoje marzenia w Niemczech

Dziewiętnastoletnia Nerea Gomis Sanchez z Hiszpanii cieszy się na myśl o możliwości zmierzenia się z wyzwaniem jakim jest podjęcie pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Kassel w środkowych Niemczech.

Young Spanish nurse pursues her dream in Germany
EURES

Decyzja o wyjeździe za granicę była trudna zarówno dla Nerei, jak i dla członków jej rodziny, ale dzięki programowi „Twoja pierwsza praca z EURES-em” Nerea mogła przez cały czas korzystać z potrzebnego jej wsparcia.

„Mój ojciec jest rzemieślnikiem, ale od długiego czasu jest bezrobotny”, opowiada Nerea. „Matka jeszcze dwa lata temu pracowała w hotelu. Została jednak zwolniona i od tego czasu jest bezrobotna, dlatego dochód naszej rodziny jest naprawdę bardzo niski”.

Po ukończeniu szkoły średniej Nerea odbyła szkolenie przygotowujące do wykonywania zawodu specjalisty ds. opieki nad osobami niesamodzielnymi. Choć Nerea zdawała sobie sprawę, że oferty pracy związane z tymi kwalifikacjami zawodowymi nie są szczególnie atrakcyjne, lubiła tę pracę i czerpała z niej satysfakcję.

„Wysyłałam zgłoszenia do domów spokojnej starości i instytucji opieki nad osobami niepełnosprawnymi, ale nie zaproszono mnie nawet na rozmowę kwalifikacyjną”, twierdzi Nerea. „Większość absolwentów szkoły, do której uczęszczałam, pracuje w sektorze opieki prywatnej lub w gospodarstwach domowych. Moje zarobki w Hiszpanii są bardzo niskie i nie chcę stać się trzecią osobą bezrobotną w rodzinie”.

Nerea dowiedziała się o programie „Twoja pierwsza praca z EURES-em” w szkole. Najbliższa szkoła językowa współpracująca z niemieckim pracodawcą Arbeiterwohlfahrt (AWO) świadczącym usługi społeczne znajdowała się w Alicante, mieście oddalonym o 170 km od jej rodzinnej Walencji. Dzięki praktycznym poradom i wsparciu finansowemu ze strony EURES-u Nerea została włączona do programu.

„Podjęłam decyzję o udziale w programie przy wsparciu mojej rodziny, choć nie było to łatwe”, twierdzi Nerea. „W czasie trwania kursu językowego w Alicante musiałam wynajmować pokój i potrzebowałam pieniędzy na pokrycie kosztów utrzymania. Potrzebne środki otrzymałam od moich rodziców. Teraz chcę zająć się sobą. To moja główna motywacja. Projekt realizowany we współpracy z AWO wydaje się przygotowany specjalnie z myślą o mnie. Chcę rozwijać swoją karierę zawodową i mogę zrobić to tutaj. A jeżeli przy okazji będę mogła pracować i zarobić wystarczającą ilość pieniędzy, by się utrzymać, to tym lepiej”.

Nerea twierdzi, że cieszy się swoim nowym życiem i związanymi z nim wyzwaniami. „Lubię pracować w AWO i interesuje mnie poznawanie nowego języka i kultury. Najważniejsze jest jednak to, że jestem niezależna i zarabiam swoje własne pieniądze”.

 

Powiązane linki:

Twoja pierwsza praca z EURES-em

Arbeiterwohlfahrt (AWO)

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Wiadomości zewnętrzne EURESHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.