Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy27 września 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Młodzi poszukiwacze zatrudnienia znajdują sezonową pracę jako animatorzy dzięki współpracy między EURES we Francji i we Włoszech

EURES Francja i EURES Włochy pomogły czterem młodym Europejczykom znaleźć pracę sezonową we włoskiej firmie rozrywkowej.

Young jobseekers become seasonal entertainers thanks to collaboration between EURES France and Italy
Igor Palla

– W listopadzie ubiegłego roku podczas sesji szkoleniowej EURES w Szwecji poznałem Biancangelę Fabbri z EURES  Włochy – wspomina Sébastien Faure z EURES Francja.

– W trakcie szkolenia Biancangela poinformowała nas, że jeden ze współpracujących z nią pracodawców we Włoszech, Your Friends Animazione, poszukuje kandydatów z całej Europy – wyjaśnia. Biancangela szukała kandydatów do pracy w charakterze animatorów dziecięcych w ośrodkach wakacyjnych prowadzonych przez Your Friends Animazione w okresie letnim.

– Zaproponowałem Biancangeli współpracę w celu promowania zatrudnienia w Your Friends Animazione wśród naszych młodych kandydatów zarejestrowanych w programie Europejski Korpus Solidarności – opowiada Sébastien.

W krótkim czasie otrzymał mnóstwo zgłoszeń od młodych Francuzów szukających pracy i zorganizował rozmowy kandydatów przez telefon i Skype'a z Your Friends Animazione.

To ciekawe i zabawne całkowicie zanurzyć się we włoskiej kulturze

W następstwie pomyślnej rekrutacji wyłoniono czterech kandydatów z Francji i Hiszpanii do udziału w 5-dniowym szkoleniu w Toskanii w kwietniu 2019 r. Odbyli oni szkolenie przygotowujące do pracy w charakterze animatorów dla dzieci. Firma opłaciła koszty podróży i zakwaterowania na ten tydzień.

Jednym z uczestników był 20-letni Wilfried z Île-de-France na obrzeżach Paryża. Przed rekrutacją Wilfried nie uczęszczał akurat do żadnej szkoły, nie pracował ani nie szkolił się. Po odbyciu wstępnego szkolenia Wilfried ma teraz pracę na 2 miesiące w Your Friends Animazione. Wilfried pracuje w ośrodku wypoczynkowym w turystycznej wiosce na Sardynii. Do jego zadań należy organizowanie turniejów sportowych dla nastolatków i przedstawień co wieczór.

– Jest to męczące ze względu na szybkie tempo – mówi Wilfried – Ale tak dobrze się bawimy, że nie ma to znaczenia.

Zdobył wiele umiejętności miękkich i twardych, w tym podszkolił angielski i nauczył się trochę włoskiego i niemieckiego. Podobało mu się też doświadczenie na własnej skórze innej kultury.

– To ciekawe i zabawne całkowicie zanurzyć się we włoskiej kulturze – twierdzi Wilfried. – Początkowo nic nie rozumiałem po włosku.  A teraz już tak.

Po zakończeniu pobytu we Włoszech Wilfried znów planuje wyjechać zagranicę, tym razem do Danii, gdzie w ramach wolontariatu europejskiego zamierza pracować w szkole dla młodych osób niepełnosprawnych.

Oboje wierzymy, że ten projekt się powiedzie

Biuro EURES w Pistoii, w którym pracuje Biancangela, już od kilku lat prowadzi współpracę z Your Friends Animazione. Uważa ona, że doświadczenie, jakie młodzi ludzie szukający pracy, tacy jak Wilfried, zyskują, pracując dla tej firmy jest wyjątkowe.

– Udaje im się wydobyć to, co najlepsze z młodych ludzi wybranych bez żadnego doświadczenia jako animatorzy, którzy przyjeżdżają często zestresowani, nieśmiali i nieświadomi swoich talentów – mówi.

Biancangela jest również pełna uznania dla Sébastiena i ich sprawnej współpracy międzynarodowej. – Doskonale rozumiemy się z Sébastienem i pracujemy w ten sam sposób – wyjaśnia. – Oboje wierzymy w ten projekt, a dzięki jego empatii, entuzjazmowi i sposobie komunikacji współpraca z nim jest łatwa i przyjemna.

– Wspólnie prowadziliśmy uzupełniające się działania: ja pomagałam firmie w rejestracji projektu i wyborze kandydatów, a on promował wakaty i kandydatury młodych Francuzów.

Sébastien jest również wdzięczny Biancangeli i mówi o tej inicjatywie jako o „świetnej współpracy”. Oboje mają nadzieję na dalszą współpracę w przyszłości i już zaplanowali powtórzenie tej udanej inicjatywy wspólnie z Your Friends Animazione w 2020 r.

 

Powiązane linki:

Your Friends Animazione

Europejski Korpus Solidarności

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Najlepsze praktyki EURESSzkolenie EURESWiadomości zewnętrzne EURESWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneHistorie sukcesówMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.