Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok27. septembra 2018Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Práca v cestovnom ruchu: Aký to bude mať pre mňa osoh?

Európa je najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou na svete a v roku 2017 do nej zavítalo viac ako 670 miliónov návštevníkov. V cestovnom ruchu je zamestnaných 12 miliónov občanov EÚ, pričom táto oblasť ponúka rozmanité zaujímavé dlhodobé pracovné príležitosti pre tých, ktorí si chcú otestovať svoje vzdelanie a zručnosti v rôznych prostrediach. Tak na čo čakáte?

Working in tourism: What’s in it for me?
EURES

Prečo cestovný ruch?

Práca v cestovnom ruchu ponúka exotické alebo krásne miesta, moderné pracovné priestory a dynamické pracovné prostredie. Zamestnanci sú často mladí, pričom do tímov a na pracoviská prinášajú energiu a zmysel pre humor. Existuje množstvo príležitostí na osobný a kariérny rast – a na dosiahnutie skutočnej zmeny. Keďže je k dispozícii zamestnanie na dobu neurčitú, na čiastočný úväzok či počas sezóny, sú to príležitosti vhodné pre každého.

Čo hľadajú zamestnávatelia v cestovnom ruchu, keď prijímajú zamestnancov?

Podľa výskumu, ktorý sa uskutočnil v rámci projektu programu Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises (Výkonná agentúra pre malé a stredné podniky) pre odvetvovú spoluprácu v oblasti zručností v cestovnom ruchu je pre zamestnávateľov faktorom číslo jeden vek (21 %), pričom najvyhľadávanejší sú uchádzači vo veku 25 – 35 rokov. Hneď potom nasledujú príslušné zručnosti a akademické vzdelanie (každé po 18 %), ako aj flexibilita a pracovné skúsenosti (16 %).

Aké sú najdôležitejšie zručnosti v odvetví cestovného ruchu?

Pohostinný postoj je na špičke zoznamu zručností, ktoré zamestnávatelia oceňujú, spolu so schopnosťou chápať a zlepšovať ľudské vzťahy, interpersonálnou komunikáciou a jazykovými kompetenciami. Tieto kategórie sú zároveň tými, o ktorých si uchádzači o zamestnanie myslia, že sú najdôležitejšie, aj keď je zaujímavé uviesť, že jazykovým zručnostiam a multikultúrnej informovanosti prikladajú väčšiu hodnotu ako zamestnávatelia, a menšiu kritickému mysleniu.

Na ktorých miestach sa najviac dozviete o pracovných miestach v cestovnom ruchu?

Pracovné portály, osobné siete a sociálne médiá sú tri z hlavných nástrojov, ktoré podniky v cestovnom ruchu používajú na hľadanie nových zamestnancov. Webové sídla spoločností a profesionálne pracovné agentúry sa tiež významne používajú. Určite pre seba využite tieto nástroje, aby ste čo najviac zväčšili svoje šance nájsť si zamestnanie.

Ako môžete získať zručnosti, ktoré zamestnávatelia hľadajú?

Ak si chcete aktualizovať zručnosti predtým, ako sa rozhodnete pre kariéru v cestovnom ruchu, pozrite si rozmanité programy EÚ, ktoré môžu pomôcť. Patrí k nim EURES, ktorý má vyhradenú časť pre uchádzačov o zamestnanie a rozsiahle funkcie, Your first EURES Job (Tvoje prvé pracovné miesto EURES), ktoré pomáha 18 – 35-ročným nájsť si prácu v EÚ a program Erasmus+, ktorý poskytuje rozmanité príležitosti odbornej prípravy a vytvárania sietí kontaktov pre mladých ľudí.

Kde môžete získať ďalšie informácie?

Webové sídlo Jobs in Tourism [Pracovné miesta v cestovnom ruchu] obsahuje mnoho informácií o práci v cestovnom ruchu. V rámci komunikačnej kampane s názvom Cestovný ruch, svet príležitostí (vyvinutej v rámci projektu programu pre odvetvovú spoluprácu v oblasti zručností v cestovnom ruchu) je webové sídlo určené na propagáciu odvetvia cestovného ruchu, podporu uchádzačov o zamestnanie, ktorí by chceli začať kariéru v cestovnom ruchu, a podporu spoločností hľadajúcich potenciálnych zamestnancov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o kariére v cestovnom ruchu, pozrite si časť Looking for a career in tourism?[Hľadáte prácu v cestovnom ruchu?].

 

Súvisiace odkazy:

Pracovné miesta v cestovnom ruchu

Tvoje prvé pracovné miesto EURES

Erasmus+

Výkonná agentúra pre malé a stredné podniky (EASME)

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcusiete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na sieti LinkedIn

Témy
EURES školeniaRady a tipySprávy z trhu práce/správy o mobiliteSprávy/reportáže/štatistikyTrendy náboruMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.