Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva24. října 2019Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Práce v oblasti IT v Dánsku: Čtyři odborníci sdílejí své příběhy

V roce 2017 představila dánská pobočka sítě EURES sérii čtyř krátkých videí o zahraničních pracovnících, kteří žijí a pracují v Dánsku, nazvanou „My Big Danish Moment“ (Můj nejlepší zážitek v Dánsku). Poté, co v Dánsku zaznamenali obrovskou poptávku po kvalifikovaných odbornících v oblasti IT, uvedli v srpnu 2019 video zaměřené konkrétně na zahraniční odborníky v oblasti IT pracující v Dánsku. Video, které se na sociálních médiích dostalo již k více než 10 000 lidem, sdílí zkušenosti čtyř občanů EU, kteří se přestěhovali do Aarhusu v Dánsku s cílem pokračovat v kariéře v oblasti IT.

Working in IT in Denmark: Four professionals share their stories
Workindenmark

Po osmi letech práce v oblasti IT v Rumunsku byl Corneliu Ionut Preotu připraven na novou výzvu. Rozhodl se tedy přestěhovat do Dánska. Nyní pracuje jako vedoucí bezpečnosti informačních technologií v mlékárenském průmyslu, a to ve společnosti Arla Foods. Magdalena Houška z Chorvatska a Alpár Imets z Rumunska přišli do Dánska před pěti lety s cílem vystudovat softwarové inženýrství na univerzitní akademii VIA. Dnes oba pracují jako systémoví inženýři ve společnosti Systematic, jež se zaměřuje na počítačový software, a pracují konkrétně na obranných projektech. Angelo Agatino Nicolosi se do Dánska přestěhoval před 11 lety z Itálie. Pracuje jako technolog v módním průmyslu, konkrétně v oděvní společnosti Bestseller, která po celém světě vlastní přibližně 20 módních značek.

Proč Dánsko?

Existuje několik důvodů, díky nimž může být Dánsko skvělým místem pro odborníky v oblasti IT, kteří se chtějí přestěhovat. Jednou z hlavních výhod je, že dánský průmysl IT je inovativní a předvídavý. „Trh IT v Dánsku je velmi dynamický a zároveň progresivní. Drží krok s pokrokem ve světě IT,“ vysvětluje Corneliu.

Pro mnoho lidí je příležitost studovat a pracovat v anglicky mluvícím prostředí velkou výhodou. „Měl jsem několik možností. Chtěl jsem studovat v angličtině, a v Dánsku tato možnost existovala,“ říká Alpár. Cení si také pracovních podmínek v Dánsku. „Rozhodně chápu, pokud někdo chce odejít do Silicon Valley. Děje se tam spousta zajímavých věcí. Na práci v Dánsku se mi však líbí, že ačkoli jste povzbuzováni k tvrdé a dobře odvedené práci, odrazují vás od toho, abyste se přepracovali. Nejen proto, že to není dobré pro vás osobně, ale také proto, že to není dobré pro společnost,“ dodává.

Angelo také oceňuje, že v Dánsku se připisuje vysoká hodnota rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, stejně jako kvalitě života obecně. „Nabídli mi, abych nastoupil do společností Google a Facebook, a to několikrát. Ale já jsem to nepřijal, protože kromě mojí kariéry je pro mě důležitá ještě jedna věc, a tou je možnost mít rodinu,“ vysvětluje. „Systém sociálního zabezpečení zavedený zde v Dánsku nenajdete nikde jinde na světě. Je naprosto jedinečný,“ dodává.

Pracovní kultura v dánském průmyslu IT

Na dotaz o pracovní kultuře v Dánsku všichni čtyři odborníci v oblasti IT uvedli, že se jim na pracovišti dostává uznání. „Na mé práci se mi nejvíc líbí svoboda, kterou při práci disponuji, a možnost přijímání vlastních rozhodnutí,“ říká k tomu Magdalena.

Dánské společnosti mají obecně plochou organizační strukturu, což znamená, že hierarchie se v nich vyskytuje jen ve velmi malé míře. „Možná tím vůbec nejdůležitějším aspektem v souvislosti s tím, co mě do Dánska přivedlo a zajistilo, že jsem zde zůstal, je struktura pracoviště. Vážím si toho, že mohu hovořit přímo se svým vedoucím, aniž by dialogu bránily hierarchické stupně. Pokud chcete, můžete si promluvit s vedoucím i kolegy,“ vysvětluje Corneliu.

„Pokud máte opravdu dobrý nápad, nezáleží na tom, zda jste do společnosti nastoupili před třemi měsíci nebo jste zaměstnancem již 20 let. Máte stejné slovo jako všichni ostatní a pokud jsou vaše nápady dobré, půjdou do produkce,“ uzavírá Angelo.

Pokud jde o kariérní postup, Alpár je optimistický: „Prací v Dánsku se posiluje vaše postavení, pokud jde o to, jak rostete a jaké máte plány pro svůj růst v organizaci, takže to vyhovuje vám i organizaci.“

Veřejná služba zaměstnanosti Workindenmark, k níž náleží většina zaměstnanců dánské pobočky sítě EURES, spojuje vysoce kvalifikované uchazeče s volnými místy v Dánsku pomocí portálu EURES a databáze životopisů Workindenmark. Rovněž propaguje práci v Dánsku on-line i na veletrzích pracovních příležitostí a také nabízí podporu uchazečům při vypracovávání jejich životopisu a průvodního dopisu pro dánský pracovní trh.

Pokud se chcete věnovat kariéře v oblasti IT, Dánsko může být pro vás tím pravým místem. Navštivte webové stránky Workindenmark.dk nebo portál EURES ještě dnes a můžete začít hledat práci v Dánsku.

 

Související odkazy:

Portál EURES

Pracovníci sítě EURES

Doing I.T. in Denmark (Práce v oblasti IT v Dánsku)

Workindenmark.dk

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého pracovníka sítě EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Příběhy úspěchuMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.