Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok7. mája 2021Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Pracovať v zahraničí v čase pandémie: príbeh belgického kuchára vo Fínsku

V čase pandémie sa mladému 35-ročnému kuchárovi Ahmedovi aj napriek veľkej snahe nepodarilo nájsť zamestnanie v Bruseli, kde býval. Keď dostal ponuku získať odbornú prax v zahraničí, neváhal ani chvíľu. Vďaka pobočke siete EURES v Bruseli si Ahmed rýchlo našiel prácu v nádhernom Laponsku, najsevernejšom fínskom regióne.

Working abroad during a pandemic: The story of a Belgian chef in Finland
Shutterstock

Základom je pevná vôľa

Hoci v Bruseli vládne nedostatok kuchárov, Ahmed si hľadal zamestnanie ťažko. „Poslal som asi 100 žiadostí. Dostal som spolu tri odpovede a všetky tri boli negatívne. Je ťažké udržať si motiváciu, ak vám nikto neodpovie. Ale nechcel som iba nečinne sedieť a vyčkávať“, hovorí Ahmed.

Preto sa mladý kuchár rozhodol skúsiť šťastie v zahraničí a spojil sa s poradcom EURES pôsobiacim v Actiris International, čo je medzinárodné oddelenie úradu práce v bruselskom regióne.

“Keď mi prišla ponuka z Actiris International na sezónne zamestnanie vo fínskom turistickom stredisku, bez váhania som sa prihlásil. Hneď po pohovore s tímom EURES dostal moju prihlášku zamestnávateľ.“

Týždeň na sťahovanie

Po prvom pohovore nabrali udalosti v Ahmedovom živote spád. „Na druhý deň som mal telefonický pohovor so zamestnávateľom, ktorý prebehol veľmi dobre a o týždeň neskôr som prišiel do Laponska. Celý postup prijímania do zamestnania prebiehal po anglicky. Síce nie som bilingválny, ale moja angličtina bola určite celkom dobrá“, hovorí belgický kuchár.

Ahmed sa stal vedúcim kuchárom. „Striedal som rôzne činnosti, ale najčastejšie som bol zodpovedný za dezerty a koláče. Varili sme medzinárodnú kuchyňu, ale naučil som sa aj niekoľko tradičných fínskych jedál.“

Pandémia

Ahmedova zmluva trvala od decembra 2019 do apríla 2020. Lenže po rozšírení pandémie vo Fínsku muselo stredisko zavrieť. Ahmed sa hneď nevrátil do Bruselu, ale rozhodol sa zostať vo Fínsku, posilnený svojou skúsenosťou z Laponska.

„Presťahoval som sa do Helsiniek a po niekoľkých týždňoch sa mi podarilo nájsť prácu v suši bare. Naučil som sa, ako sa správne krája ryba a ako sa robí suši. Bola to úžasná skúsenosť! Ale potom prišla do Fínska druhá vlna COVID-19 a všetky reštaurácie zavreli. Tentokrát som už nemal na výber a musel som sa vrátiť do Bruselu“, spomína si Ahmed.

Ahmed neľutuje svoje rozhodnutie ísť do Fínska napriek komplikáciám, ktoré priniesla pandémia. „Vo Fínsku som bol mimoriadne šťastný a veľmi rád by som sa tam vrátil hneď, ako to bude možné. Veľmi sa mi páči škandinávska mentalita, ľudia sú skutočne otvorení a priateľskí. Prajem všetkým, ktorí uvažujú o práci v zahraničí, aby si trúfli. Je to skutočne pozitívna skúsenosť.“

Uvažujete o skúsenosti v zahraničí? Aj počas pandémie sú vám poradcovia siete EURES k dispozícii a uchádzačom o zamestnanie radi pomôžu pri hľadaní práce kdekoľvek v Európe. Skontaktujte sa s helpdeskom EURES a začnite už dnes.
 

 

Súvisiace odkazy:

Actiris International

Skontaktujte sa s helpdeskom EURES

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Témy
osvedčený postup EURESÚspešné príbehyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.