Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva7. května 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Práce v zahraničí během pandemie: příběh belgického šéfkuchaře ve Finsku

Přes veškeré vynaložené úsilí se mladému 35letému šéfkuchaři Ahmedovi nedařilo v jeho městě, Bruselu, najít během pandemie práci. Když mu tedy byla nabídnuta možnost získat odbornou praxi v zahraničí, neváhal. Díky bruselské pobočce sítě EURES si Ahmed rychle našel práci v překrásném Laponsku – nejsevernějším finském regionu.

Working abroad during a pandemic: The story of a Belgian chef in Finland
Shutterstock

Základem všeho je odhodlanost

Navzdory nedostatku šéfkuchařů v Bruselu měl Ahmed problém najít si práci. „Rozeslal jsem asi 100 žádostí. Odpověděli mi jenom ze dvou nebo tří míst a navíc mě odmítli. Je těžké si udržet motivaci, když vám nikdo neodpovídá, ale nechtěl jsem jen tak sedět doma a koukat do zdi,“ říká Ahmed.

Tehdy se mladý šéfkuchař rozhodl, že zkusí štěstí v zahraničí, a kontaktoval poradce EURES při úřadu práce Actiris International, který působí jako odbor pro mezinárodní mobilitu veřejných služeb zaměstnanosti pro bruselský region.

„Když mi v Actiris International nabídli sezónní práci ve finském turistickém středisku, okamžitě jsem se o ni ucházel. Po pohovoru s týmem EURES byla moje žádost o zaměstnání rychle zaslána zaměstnavateli.“

Týden na přestěhování

Po absolvování prvního pohovoru nabralo pro Ahmeda vše rychlý spád. „Následující den jsem měl telefonický pohovor se zaměstnavatelem. Ten dopadl dobře a hned týden na to jsem přijel do Laponska. Celý proces náboru proběhl v angličtině. Nebyl jsem vychováván dvojjazyčně, ale moje angličtina musela být asi dostatečně dobrá,“ říká belgický šéfkuchař.

Ahmed byl zaměstnán jako šéfkuchař dílčího kuchyňského úseku. „Vystřídal jsem několik různých pozic, ale převážně jsem byl odpovědný za moučníky a cukrářské výrobky. Vařili jsme mezinárodní kuchyni, ale také jsem se naučil připravovat tradiční finská jídla.“

Pandemie

Ahmedova smlouva byla uzavřena na období od prosince 2019 do dubna 2020, ale středisko muselo být po březnovém vypuknutí pandemie ve Finsku uzavřeno. Místo návratu do Bruselu se Ahmed rozhodl na základě pozitivní zkušenosti z Laponska ve svém zahraničním pobytu pokračovat.

„Přestěhoval jsem se do Helsinek a po několika týdnech jsem našel práci v sushi baru. Naučil jsem se krájet ryby a vyrábět sushi. To bylo hodně zajímavé! Potom ale Finsko zasáhla druhá vlna pandemie COVID-19, což vedlo k uzavření všech restaurací. Tentokrát jsem neměl jinou možnost než se vrátit do Belgie,“ vzpomíná Ahmed.

Ahmed svého odjezdu do Finska nelituje, navzdory překážkám, kterým během pandemie čelil. „Ve Finsku jsem byl opravdu spokojený a uvažuji o tom, že se tam při nejbližší příležitosti vrátím. Moc se mi líbí mentalita Skandinávců - jsou tak přívětiví a otevření. Každému, kdo o práci v zahraničí uvažuje, doporučuji, aby to prostě udělal. Je to velmi přínosná zkušenost.“

Chcete se vydat na vlastní zahraniční dobrodružství? Navzdory pandemii jsou naši poradci EURES připraveni poskytnout uchazečům o zaměstnání poradenství a podporu při hledání příležitostí po celé Evropě. Obraťte se na oddělení uživatelské podpory EURES a učiňte první krok.
 

 

Související odkazy:

Actiris International

Obraťte se na oddělení uživatelské podpory EURES

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Osvědčené postupy EURESPříběhy úspěchuMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.