Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy7 lipca 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Chcesz bezpiecznie podróżować do innego państwa członkowskiego? Nowe interaktywne narzędzie dostarcza Ci wszelkich niezbędnych informacji

Europa zaczyna ponownie otwierać swoje granice po pandemii COVID-19, trudno jednak przewidzieć, gdzie i kiedy będzie można podróżować. Aby ułatwić Ci planowanie kolejnych podróży, UE opracowała nowe narzędzie internetowe, dzięki któremu będziesz na bieżąco otrzymywał(-a) najnowsze zalecenia dla podróżnych.

Want to travel safely to another EU country? New interactive tool tells you what you need to know
EURES

Interaktywne narzędzie „Re-open EU” to platforma zawierająca szereg informacji na temat tego, które kraje przyjmują podróżnych z innych krajów, w jaki sposób można podróżować do każdego kraju w UE i jakie środki zostaną podjęte po przybyciu do danego kraju. Narzędzie to zostało opracowane, aby ułatwić planowanie podróży wakacyjnych i cieszenie się nimi, aby móc odnowić kontakty z rodziną i przyjaciółmi oraz aby ułatwić podróżowanie z troską o bezpieczeństwo. To narzędzie internetowe zapewnia wszystkim dostęp do informacji opublikowanych w 24 językach.

Narzędzie to obejmuje mapę interaktywną, na której przedstawiono zarys granic i położenie geograficzne danego kraju. Umożliwia ono przewijanie kursorem wzdłuż krajów sąsiadujących, dzięki czemu można zaplanować podróż samochodem lub środkami transportu publicznego. W okienku informacyjnym można znaleźć informacje podzielone na cztery kategorie: COVID-19, podróże, usługi oraz zdrowie i bezpieczeństwo.

Informacje dotyczące COVID-19 zawierają linki służące wyjaśnieniu, czym jest COVID-19 i w jaki sposób choroba wywołana przez tego wirusa wpłynęła na branżę turystyczną oraz transportową w danym kraju. W informacjach tych zawarto również numer telefonu zaufania i inne przydatne linki dla turystów, informacje regionalne oraz istotne inicjatywy UE.

W związku z trwającą pandemią, która jest źródłem dużej niepewności, informacje dotyczące podróży stanowią odpowiedź na wiele nurtujących pytań. Wybierz konkretną ikonkę (statek, samolot, pociąg itd.), aby dowiedzieć się więcej o preferowanym środku transportu. Dowiesz się, czy turyści mogą wjeżdżać do danego kraju lub z niego wyjeżdżać, czy można swobodnie podróżować na terytorium danego kraju, który środek transportu należy wybrać, by wjechać do kraju, jakie ograniczenia lub środki kwarantanny zostaną zastosowane po przyjeździe do kraju, oraz czy wjazd do danego kraju uzależniony jest od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego.

Po uzyskaniu informacji dotyczących podróży, być może zainteresuje Cię, z jakich usług będziesz mógł(-a) skorzystać po przyjeździe do danego kraju. W następnej zakładce wyróżniono najważniejsze usługi oraz wymogi, które trzeba spełniać, aby z nich skorzystać. Podobnie jak w przypadku informacji dotyczących podróży, system udziela prostej odpowiedzi „tak” lub „nie”, poniżej zaś znajduje się bardziej szczegółowy opis sytuacji. Dowiesz się, czy w danym kraju otwarto sklepy inne niż niezbędne, czy dostępne są noclegi i czy plaże oraz kawiarnie zostały już otwarte. Ponadto otrzymasz bon na nocleg do wykorzystania przed końcem 2020 r.

Wreszcie w okienku informacyjnym przedstawiono wszelkie zagrożenia, o których należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o podróży. Dotyczy to obszarów, których należy unikać w trakcie podróży, obowiązku noszenia masek ochronnych lub ograniczenia kontaktów osobistych, a także zalecanych środków ostrożności, które można podjąć podczas wizyty w danym kraju.

Narzędzie Re-open EU aktualizowane jest co 24 godziny, dostarczając wszelkich niezbędnych informacji przed podróżą, jak i w jej trakcie. Jeżeli Ty lub Twoja rodzina i przyjaciele rozważacie planowanie podróży w Europie, zapoznajcie się z tymi informacjami i dbajcie o swoje bezpieczeństwo!

 

Powiązane linki:

Re-open EU

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Zestaw narzędzi UE do mobilnościWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
Powiązane sekcje
Pomoc i wsparcie
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.