Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok18. apríla 2018Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Ako využiť profil v sieti LinkedIn, aby ste upútali pozornosť zamestnávateľov

Minimálne 75 % pracovných miest sa obsadzuje na základe osobného odporučenia, sociálnych médií a osobných sietí náborových pracovníkov, preto by sa kvalita profilu v sieti LinkedIn nemala podceňovať. Profil v sieti LinkedIn je prvá vec, ktorú si zamestnávateľ pozrie predtým, ako osloví uchádzača o zamestnanie. Preto vám tu ponúkame niekoľko tipov, ako túto platformu úspešne využívať:

Using your LinkedIn profile to successfully target employers
Shutterstock

Vylepšite si profil
Podobne ako životopis aj profil na LinkedIn je príležitosť urobiť dobrý prvý dojem. Rozdiel je v tom, že tento profil si možno otvoriť jediným kliknutím kedykoľvek a kdekoľvek. Pozrite si krátky kontrolný zoznam, ktorý vám pomôže urobiť želaný dobrý dojem.

  • Nadpis musí byť jasný. Náborovým pracovníkom musí byť na prvý pohľad jasná vaša špecializácia, aby videli, či sa zhoduje s ponúkaným voľným pracovným miestom.
  • Použite textové pole, aby ste poukázali na svoje kvality ideálneho zamestnanca. Vyjadrujte sa stručne, aby ste čitateľa neodradili čítať do konca. Niekoľkými vetami vystihnite svoje kariérne ciele a opíšte, čo ponúkate zamestnávateľovi. V druhom odseku vymenujte svoje osobitné zručnosti.
  • Váš profil sa dá ľahko nájsť. Ak si v profile nastavíte možnosť „verejne dostupný“ alebo aspoň „vyhľadateľný“, zvýšite tým šance, že na vás narazia potenciálni zamestnávatelia.
  • Požiadajte svojich bývalých zamestnávateľov alebo kolegov o písomné odporúčanie. Osobné odporúčanie vytvorí lepší dojem než obsiahly zoznam zručností.
  • Uveďte predchádzajúce (aj súčasné) pracovné miesta a bližšie opíšte svoju náplň práce. Nezabudnite poukázať na svoje najväčšie úspechy, ako aj zručnosti a skúsenosti, ktoré ste získali.
  • Uveďte všetky profesijné organizácie, ktorých ste členom.
  • Pridajte niektoré najzaujímavejšie osobné záujmy a koníčky, v ktorých sa najlepšie odzrkadľujú vaše zručnosti. Jeden z týchto údajov môže byť rozhodujúcim faktorom, na základe ktorého vám náborový pracovník dokáže priradiť úlohu v novom podniku.
  • Vyberte si profesionálnu fotografiu. Mali by ste na nej vyzerať čo najlepšie. Ukážte svoju tvár a snažte sa vyjadriť, aký typ človeka ste. Mali by ste pôsobiť priateľsky a pozitívne, ale zároveň dostatočne formálne.
  • Vyhnite sa pravopisným a gramatickým chybám. Texty si najprv napíšte do obyčajného súboru a použite kontrolu pravopisu. Skôr ako svoj profil zverejníte, všetko si po sebe pozorne prečítajte. Ak si nie ste istí pravopisom, pozrite sa do slovníka.

Teraz ste už naozaj pripravení začať hľadať zamestnanie.

Spravte si zoznam zamestnávateľov, ktorých chcete zaujať

Začnite podnikmi, ktoré poznáte, v ktorých by ste chceli možno pracovať a v ktorých by ste mohli uplatniť svoje pracovné zručnosti. Nezabudnite na svojho predchádzajúceho zamestnávateľa a prípadne kontaktujte bývalých kolegov, ktorí by mohli rozšíriť vašu sieť.

Použite funkciu vyhľadávania podnikov v sieti LinkedIn a vyhľadajte ďalšie podniky vo svojom odbore. Odporúča sa začať vyhľadávaním podľa kľúčových slov. Výsledky vyhľadávania potom môžete zoradiť podľa mesta a podľa toho, či tam máte nejaké kontakty. Pamätajte aj na prípadné konkurenčné či partnerské podniky svojho predchádzajúceho zamestnávateľa.

Zistite, kto je v prvej desiatke

V prehliadači Google vyhľadajte najväčších zamestnávateľov vo svojom odbore. Potom si prečítajte hodnotenia zamestnancov na stránkach ako Glassdoor. Zamerajte sa na akékoľvek najnovšie články, ktoré by vám mohli pomôcť pochopiť, ako sa danej spoločnosti darí.

Pozrite si profily týchto firiem na stránkach podnikov v sieti LinkedIn, a zistite počet zamestnancov.

Nadviažte kontakt

Pomocou nástroja vyhľadávania v sieti LinkedIn vyhľadajte ľudí, ktorí pracujú v jednotlivých podnikoch. Ukáže sa tak, koho tam už poznáte, buď cez svoje priame kontakty, či bývalých spolužiakov z vysokej školy, alebo cez osobitné záujmové skupiny a diskusie.

Priamo oslovte niekoho, koho máte v kontaktoch a kto tam pracuje. Povedzte tejto osobe, že sa zaujímate o prácu v tejto spoločnosti, a spýtajte sa, na koho by ste sa mohli obrátiť v súvislosti s voľnými pracovnými miestami.

Hľadajte náborových manažérov alebo hocikoho iného, kto má na príslušnom oddelení zodpovednú funkciu. Ak máte nejaké spoločné kontakty, môžete im poslať priamo pozvánku na nadviazanie spojenia. Ak žiadne nemáte, LinkedIn vám navrhne ľudí, ktorí by vás mohli predstaviť. Napíšte vždy aj sprievodnú správu, v ktorej vyjadríte svoj záujem o daný podnik. Napíšte, čo podniku ponúkate, a povedzte, že by ste sa radi dozvedeli o akomkoľvek voľnom pracovnom mieste.

Nájdite podniky alebo ľudí, ktorí sa zhodujú s vašimi záujmami

Hľadáte zmenu? Ste grafik, ktorý chce tvoriť originálne prebaly kníh? Milujete šport a chcete si vybudovať kariéru ako návrhár športového oblečenia? Hľadajte podniky príbuzné vašim záujmom a oboznámte sa s pracovnými miestami, ktoré tam existujú. Vytvorte si nové kontakty s inými zamestnancami s podobnými záujmami. Mohli by vás skontaktovať s ďalšími podnikmi, aby ste pri hľadaní zamestnania mali širšie pole pôsobnosti.

Ak sa zameriate na podniky, ktoré majú blízko k vašim záľubám, bude vás to motivovať a pri hľadaní zamestnania ostanete aktívni. Zapamätajte si: nečakajte na inzerát – urobte prvý krok, aby ste boli k dispozícii hneď, ako sa voľné pracovné miesto objaví. Kontaktujte zamestnávateľov, o ktorých si myslíte, že sa oplatí u nich pracovať. Prejavenie osobného záujmu môže byť práve to, čo k vášmu vynikajúcemu profilu potrebujete, aby ste získali vynikajúce zamestnanie.

Chcete získať ďalšie informácie o tom, ako možno tento univerzálny kanál sociálnych médií čo najlepšie využiť a ako zaujať náborových pracovníkov? Pozrite si našich 10 spôsobov, ako vyniknúť v sieti LinkedIn.

 

Súvisiace odkazy:

Stránka EURES na LinkedIn

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadajte pracovníka portálu EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieSúbor nástrojov EÚ pre mobilituRady a tipySprávy z trhu práce/správy o mobiliteTrendy náboruSociálne médiáMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.