Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy29 sierpnia 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Serdeczne przyjęcie tłumaczki w Estonii

Inicjatywa The Welcoming Programme to sposób Estonii na pomoc ekspatriantom w zadomowieniu się w nowym kraju po przeprowadzce. Niedawno rozmawialiśmy z jedną z takich osób – Oksaną Nesmiian, tłumaczką i nauczycielką języka z Ukrainy – aby dowiedzieć się więcej o jej doświadczeniach związanych z programem i nowym życiem w Estonii.

Translator receives a warm welcome in Estonia
© Oksana Nesmiian, 2019

Oksana i jej rodzina mieszkali w Doniecku na Ukrainie, gdy wybuchła wojna w Donbasie. Wiedzieli, że nie mogą tam zostać, i zaczęli szukać innych możliwości. „Rodzina mojego męża pochodzi z Estonii” – mówi Oksana – „a w 2016 r. uzyskał on zezwolenie na pobyt w celu repatriacji. Moja rodzina i ja przyjechaliśmy do Estonii w lipcu tego roku”. 

Przeniesienie się do nowego kraju może budzić obawy. Na szczęście istniał The Welcoming Programme (program powitalny), który mógł wesprzeć Oksanę w tej procedurze i pomóc jej zadomowić się w nowym miejscu. „Otrzymałam wiele użytecznych informacji za pośrednictwem wszystkich modułów programu [The Welcome Programme ]. Najbardziej podobał mi się kurs języka estońskiego i moduł biznesowy, bo były dla mnie szczególnie przydatne”.

A były one szczególnie przydatne, ponieważ Oksana chciała założyć firmę tłumaczeniową w nowej ojczyźnie. „Po wysłaniu CV do wszystkich agencji tłumaczeniowych w Estonii otrzymałam odpowiedź tylko od dwóch – że nie potrzebują moich usług, zaczęłam więc myśleć o własnej działalności” – mówi. „Miałam już klientów w zakresie tłumaczeń i lekcji języka z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec i Ukrainy, więc nie obawiałam się pomysłu założenia firmy”.

„Założyłam Pleasant English dwa miesiące po przyjeździe do Estonii i zarejestrowałam firmę za pośrednictwem internetu. To bardzo dobre rozwiązanie, bo cała moja działalność jest prowadzona przez internet, a Estonia to doskonałe miejsce do prowadzenia działalności internetowej”.

Firma Pleasant English stopniowo odnosi coraz większe sukcesy, a Oksana otrzymała od estońskiego Ministerstwa Edukacji oficjalną licencję na prowadzenie szkoły Pleasant English Hobby School. Niedawno otrzymała prawa do dystrybucji produktów w Estonii od dużego międzynarodowego wydawnictwa Cambridge University Press. „Teraz głównie kupuję ich produkty online dla moich uczniów i internetowe kursy doskonalenia zawodowego dla moich nauczycieli. Taki był główny cel. Marzę, by kiedyś wiele szkół w regionie Morza Bałtyckiego korzystało z książek i kursów online Cambridge University Press ”.

Poza pracą Oksana zawdzięcza inicjatywie The Welcoming Programme pomoc w zbudowaniu w Estonii nowego kręgu znajomych. „The Welcoming Programme był pierwszym miejscem, w którym poznałam nowych przyjaciół. Wciąż utrzymuję kontakt z wieloma osobami, które poznałam podczas udziału w programie, i uważam, że każda nowo przybyła osoba powinna z niego skorzystać, by poznać nowych ludzi w podobnej sytuacji”.

„Życie i praca w Estonii są zupełnie inne niż życie na Ukrainie” – mówi Oksana na zakończenie, zapytana o swoje doświadczenie. „Dla mnie wszystko jest o wiele łatwiejsze. Nie ma biurokracji, ustawodawstwo jest jasne, a służby państwowe są gotowe do pomocy. Podoba mi się w Estonii i czuję się tu jak w domu”.

The Welcoming Programme to jedna z dwóch kluczowych inicjatyw prowadzonych przez Estonię w celu zachęcenia pracowników do przeprowadzki do Estonii i udzielenia im wsparcia po przyjeździe. Aby dowiedzieć się o nich więcej, zapoznaj się z naszym artykułem pt. Estonia welcomes workers from beyond borders (Estonia wita pracowników zagranicznych).

 

Powiązane linki:

Pleasant English Hobby School

The Welcoming Programme

Work in Estonia


Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESHistorie sukcesów
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.