Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva29. září 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Devět nejdůležitějších otázek souvisejících s pandemií COVID-19, které by zaměstnavatelé měli položit uchazečům při pracovním pohovoru

Pandemie COVID-19 radikálně změnila proces náboru pro zaměstnavatele. Způsobila také posun v tom, jaké dovednosti společnosti nyní u uchazečů hledají. Připravili jsme proto několik otázek týkajících se pandemie COVID-19, abychom zaměstnavatelům pomohli vybrat nejvhodnějšího uchazeče.

Top 9 COVID-19 questions employers should ask candidates at job interviews
Unsplash

Jak si zvykáte na život po omezení volného pohybu osob?

Tato jednoduchá otázka má dva cíle – slouží k zahájení rozhovoru a pomáhá uchazeči správně se naladit na zbytek pohovoru. Odpověď uchazeče vám může také napovědět, jak je odolný a přizpůsobivý.

Pracovali jste již na dálku? Jak jste to zvládali?

Ve světě po pandemii COVID-19 je schopnost efektivně a účinně pracovat z domova ceněnou dovedností. Přestože se lidé mohou naučit pracovat na dálku, práce z domova není pro některé z nich snadná. Pomocí této otázky můžete zjistit, jak se uchazeč k práci z domova staví.

Co jste se během pandemie naučili?

Tato otázka má také dva cíle. Když v Evropě v roce 2020 vypukla pandemie, řada lidí využila získaný volný čas k osvojení nových dovedností prostřednictvím informálního učení či certifikovaných kurzů. Z odpovědi můžete usoudit, jak je uchazeč otevřený sebezdokonalování a celoživotnímu učení. Tuto otázku můžete rovněž pojmout jinak a položit ji obecněji, například se zřetelem na poučení do života.

Jak jste se vyrovnávali se stresem během pandemie COVID-19?

Díky této otázce si můžete udělat lepší představu o odolnosti a přizpůsobivosti uchazeče a o jeho schopnosti zvládat stresové situace. V souvislosti s pandemií COVID-19 se očekává, že svět práce se stane nepředvídatelnějším, je tedy důležité, aby si zaměstnanci dokázali dobře poradit se změnami.

Jak se stavíte k práci v kanceláři?

Pro některé uchazeče může nástup na novou pozici ve vaší společnosti znamenat, že od vypuknutí pandemie budou muset poprvé opět pracovat v kanceláři. Někteří uchazeči se mohou stále zdráhat vrátit se do kanceláře, což je pochopitelné. Je důležité znát jejich postoj v této věci, abyste zjistili, zda je v souladu s politikou vaší společnosti.

Co si myslíte o práci na dálku ve střednědobém až dlouhodobém horizontu?

Pokud nás pandemie něčemu naučila, je to to, že nevíme, jak se věci ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu vyvinou. Může se stát, že budou přijata nová omezení nebo opět dojde k omezení volného pohybu osob. Je tedy důležité znát názor uchazeče na práci z domova v dohledné budoucnosti.

Jak jste během práce z domova rozvíjeli vztahy se spolupracovníky?

Pokud uchazeč uvedl, že má zkušenosti s prací na dálku, můžete se ho zeptat, jak v té době komunikoval a udržoval kontakt s kolegy. Můžete tak zjistit, jaké jsou komunikační schopnosti uchazeče a zda je týmovým hráčem.

Jaké nástroje a vybavení potřebujete k práci z domova?

Dobrý zaměstnavatel by se měl ujistit, že zaměstnanci mají veškeré nezbytné vybavení, aby mohli efektivně a profesionálně pracovat z domova. Zeptejte se uchazeče, jaké vybavení již má, abyste zjistili, zda dokážete splnit jeho potřeby, pokud ho přijmete.

Pandemie je náročným obdobím pro podniky, a zejména pro zaměstnance. Nejistota zaměstnání, režimy nucené dovolené a obavy o zdraví mají negativní dopad na motivaci tisíců pracovníků v Evropě. Zde je několik tipů pro zaměstnavatele , jak zvýšit morálku zaměstnanců.

 

Související odkazy:

Jak motivovat zaměstnance vracející se do práce po pandemii COVID-19

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěTrendy náboru
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.