Razgovori za zaposlitev se pogosto zdijo kot zasliševanje kandidata. Da bi lahko obe strani ugotovili, ali sta primerni ena za drugo, bi moral biti zaposlitveni razgovor bolj podoben običajnemu pogovoru. Poleg tega lahko iskalec zaposlitve z zastavljanjem ustreznih vprašanj pokaže resnično zainteresiranost in usposobljenost, kar daje dober prvi vtis na razgovoru.
Upoštevajte, da ima kandidat običajno na koncu razgovora možnost zastaviti vprašanja, zato morate delodajalcu pustiti, da vodi razgovor. Dobro pravilo je, da pripravite med dvema in štirimi vprašanji. Bolj kot napredujete skozi razgovor, več vprašanj lahko postavite.
Kakšne prilagoditve je podjetje uvedlo zaradi krize?
Večina podjetij ni bila pripravljena na spremembe, ki jih je v svet dela prinesla pandemija. Vendar se je veliko delodajalcev hitro prilagodilo novim okoliščinam. Pomembno je ugotoviti, kako se je podjetje spopadlo s krizo, da dobite občutek, kako je pripravljeno na odzivanje na podobne okoliščine v prihodnosti ali na delo na daljavo.
Kako zagotavljate varnost zaposlenih, če pride do spora s potrošniki zaradi varnostnih predpisov?
Spori zaradi obraznih mask in drugih varnostnih predpisov so lahko precej pogosti na delovnih mestih, povezanih s strankami, kot so delavci v trgovinah in zaposleni v gostinstvu. Pomembno je, da ima delodajalec na voljo smernice za upravljanje in zmanjševanje obsega tovrstnih sporov.
Če zaposleni zboli za covidom-19, kakšna je politika podjetja, da zavaruje ostalo osebje?
Kljub varnostnim ukrepom in visoki precepljenosti je še vedno možno, da se zaposleni okuži s covidom-19. Dober delodajalec bo imel vzpostavljen protokol, ki bo zagotavljal varnost preostalega osebja, na primer z rednim testiranjem, politikami dela od doma itd.
Ali zagotavljate kakršno koli podporo, kadar mora zaposleni negovati bolnega družinskega člana?
Če imate družinskega člana, ki je ranljiv za virus, je to pomembno vprašanje, ki ga je treba zastaviti. Na žalost so lahko nekateri delodajalci manj razumevajoči kot drugi, ko gre za skrb za bolne družinske člane. Preverite, ali ima vaš delodajalec politiko za takšne okoliščine.
Kakšna je vaša politika glede dela od doma?
Na začetku pandemije so številna podjetja morala dovoliti delo od doma. Vendar se po vsej Evropi omejitve postopoma odpravljajo in številna podjetja lahko ponovno izberejo način dela, ki mu dajejo prednost. Če je za vas pomembno, vprašajte delodajalca, ali ima (oziroma bo v prihodnje uvedel) dolgoročno možnost prožnega dela ali dela na daljavo.
Kakšno podporo zagotavljate delavcem na daljavo?
Nekateri delodajalci ponujajo različne smernice o dobrem počutju, usposabljanje in opremo (npr. prenosne računalnike, namizne računalnike, spletne kamere), da bi svojim zaposlenim pomagali pri delu na daljavo. Delodajalca vsekakor vprašajte, kakšna podpora je na voljo zaposlenim, ki delajo od doma.
Kako je covid-19 vplival na delovno mesto?
Pomembno je ugotoviti, kako bi lahko pandemija ali podobne krize vplivale na delovno mesto, za katerega se potegujete. Vprašajte delodajalca, ali so se glavne naloge, vezane na vaše delovno mesto, med pandemijo spremenile in kako. Tako boste dobili predstavo o tem, kaj lahko pričakujete v prihodnosti.
Ali menite, da je to delovno mesto dolgoročno varno?
To je neposredno povezano s prejšnjim vprašanjem. V teh negotovih časih je varnost zaposlitve zelo pomembna za vsakega iskalca zaposlitve. Pozanimajte se, na podlagi česa delodajalec meni, da je to delovno mesto dolgoročno varno. Če je vaše delovno mesto dovolj prožno in delodajalec navede, da se je pripravljen prilagoditi skrajnim okoliščinam, bi moralo biti zadostno zagotovilo, da ste lahko brez skrbi.
Spletni razgovor za zaposlitev je lahko zastrašujoč. Zato smo pripravili nekaj nasvetov, kako navdušiti bodočega delodajalca in se predstaviti v najboljši možni „virtualni“ luči.
Sorodne povezave:
Kako blesteti na spletnem razgovoru za službo?
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 7. oktober 2021
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Trendi zaposlovanjaMladina
- Povezani razdelki
- Življenje in delo
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles