Uchazeč se při pracovním pohovoru může často cítit jako u výslechu. Aby však obě strany mohly zjistit, zda si vzájemně vyhovují, je třeba, aby pohovor byl spíše dialogem. Navíc pokud uchazeči o zaměstnání kladou relevantní otázky, dávají najevo, že jsou kompetentní a mají o danou pozici opravdový zájem, a mohou tak udělat na osobu vedoucí pohovor dobrý první dojem.
Mějte na paměti, že uchazečům je obvykle dána příležitost klást otázky na konci pohovoru, měli byste tedy zaměstnavatele nechat, aby pohovor vedl. Obecně platným základním pravidlem je mít připravené dvě až čtyři otázky. Čím více v rámci pohovoru pokročíte, tím více otázek můžete položit.
Jaká ponaučení si z krize podnik odnesl?
Většina podniků nebyla připravena na to, jak pandemie změní svět práce. Mnoho zaměstnavatelů se však novým okolnostem rychle přizpůsobilo. Je důležité zjistit, jaká ponaučení zaměstnavatel získal, abyste mohli určit, jak je připravený reagovat na podobné krize v budoucnosti a akceptovat práci na dálku.
Jak zajišťujete bezpečnost zaměstnanců při sporech s klienty ohledně bezpečnostních pravidel?
Rozepře související s ochrannými rouškami nebo jinými pravidly týkajícími se bezpečnosti mohou být v povoláních, která zahrnují kontakt s klienty, jako jsou prodavači nebo baristé, poměrně časté. Je důležité, aby zaměstnavatel své zaměstnance instruoval, jak takové spory řešit a mírnit.
Pokud se nějaký zaměstnanec nakazí COVID-19, jak podnik zajišťuje bezpečnost ostatních zaměstnanců?
Navzdory všem bezpečnostním opatřením a vysoké proočkovanosti je stále pravděpodobné, že se nějaký zaměstnanec nakazí COVID-19. Dobrý zaměstnavatel bude mít zavedený postup pro zajištění bezpečnosti ostatních zaměstnanců, např. pravidelné testování, zásady pro práci z domova atd.
Poskytujete podporu zaměstnancům, jestliže se potřebují postarat o nemocného rodinného příslušníka?
Máte-li v rodině někoho, kdo je vůči koronaviru zranitelný, jedná se o důležitou otázku. Bohužel, když nastane nutnost pečovat o nemocného člena rodiny, někteří zaměstnavatelé mohou mít méně pochopení než jiní. Informujte se, zda má zaměstnavatel nějakou strategii, jak v takových situacích postupovat.
Jak se stavíte k práci z domova?
Na začátku pandemie bylo mnoho podniků nuceno umožnit svým zaměstnancům pracovat z domova. Omezení jsou však v celé Evropě postupně rušena a řada společností se nyní může rozhodnout, jaký způsob práce upřednostňuje. Pokud je to pro vás důležité, můžete se zaměstnavatele zeptat, zda dlouhodobě umožňuje pružné uspořádání práce nebo práci na dálku (nebo zda tyto formy práce plánuje zavést).
Jakou podporu poskytujete zaměstnancům pracujícím na dálku?
Někteří zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům různé balíčky, školení a vybavení (např. služební notebooky, stolní počítače či webové kamery) pro zajištění dobrých pracovních podmínek, aby jim usnadnili práci na dálku. Určitě se nezapomeňte zaměstnavatele zeptat, jaká podpora je k dispozici pro osoby pracující z domova.
Jaký vliv měla pandemie COVID-19 na danou pozici?
Je důležité zjistit, jaký dopad by mohla mít pandemie nebo podobné krize na pozici, o niž se ucházíte. Zeptejte se zaměstnavatele, zda a jak se během pandemie změnily příslušné hlavní úkoly. Získáte tak představu o tom, co můžete v budoucnosti očekávat.
Myslíte si, že tato pozice bude zapotřebí i v dlouhodobém horizontu?
Tato otázka přímo souvisí s tou předchozí. V této nejisté době je jistota zaměstnání pro každého uchazeče o zaměstnání velmi důležitá. Zeptejte se zaměstnavatele, jak vidí jistotu dané pozice z dlouhodobého hlediska. Pokud pozice poskytuje prostor pro flexibilitu a zaměstnavatel uvede, že je ochoten přizpůsobit se mimořádným okolnostem, nemusíte si dělat starosti.
On-line pracovní pohovor může nahánět strach. Proto jsme připravili několik tipů, jak udělat na budoucího zaměstnavatele dojem a představit se v co nejlepším „virtuálním“ světle.
Související odkazy:
Jak vyniknout při pracovním pohovoru on-line
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 7. října 2021
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Trendy náboruMládí
- Související sekce
- Život a práce
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles